REKLAMA

Potężne spadki na Wall Street. Najgorsza sesja na giełdach od marca

2020-06-11 22:10
publikacja
2020-06-11 22:10

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się potężną wyprzedażą akcji, a giełdy zanotowały najgorszy dzień od marca. Indeks Dow Jones stracił 6,90 proc., a S&P 500 5,89 proc. Rynki obawiają się o perspektywy dla odbicia gospodarczego, jeśli nadejdzie druga fala zachorowań na koronawirusa.

fot. William Potter / / Shutterstock

Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 1861 punktów, czyli 6,90 proc. i wyniósł 25.128,17 pkt. Indeks ten traci trzecią sesję z rzędu. S&P 500 zniżkował 5,89 proc. i wyniósł 3.002,10 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 5,27 proc., do 9.492,73 pkt.

Pretekstem do realizacji zysków po kilku tygodniach mocnych wzrostów stały się informacje, że w kilku stanach USA zaczęła ponownie rosnąć liczba przypadków zarażenia koronawirusem.

„Jedną z rzeczy, która naprawdę mogłaby zmienić sentyment na giełdach, byłaby druga fala pandemii koronawirusa. Panuje przed tym wielki strach na rynkach” - powiedział Sean O'Hara, prezes Pacer ETF Distributors.

"Widać, że dzisiaj na rynkach rządziła psychologia, gdyż traderzy analizowali ostatni wzrost hospitalizacji z powodu koronawirusa i ponure prognozy ze strony Fed" - uważa Dan Deming, dyrektor zarządzający KKM Financial. Jego zdaniem, nie można wykluczyć, że giełdy urosły ostatnio zbyt mocno i zbyt szybko.

Ze spółek najmocniej traciły te spółki, które mogłyby najbardziej skorzystać na stopniowym otwieraniu się amerykańskiej gospodarki.

Po ponad 10 proc. spadły notowania m.in. United Airlines, Delta Airlines, American Airlines i Southwest Airlines. Ponad 14 proc. straciły armatorzy: Carnival Corp. i Norwegian Cruise Line. Sieci detaliczne Gap i Kohl's zniżkowały odpowiednio: 8 i 11 proc.

Akcje Amazona spadały po tym jak "Wall Street Journal" podał, że Unia Europejska ma wytoczyć formalne zarzuty antymonopolowe przeciwko Amazonowi w związku z traktowaniem sprzedawców zewnętrznych.

Regeneron Pharmaceuticals rósł w ciągu dnia 3 proc., gdyż spółka ogłosiła, że rozpoczęła testowanie na ludziach eksperymentalnego leku z przeciwciał na Covid-19.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 1,542 mln do 44,14 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,55 mln.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 20,93 mln w tygodniu, który skończył się 30 maja - podał Departament Pracy. Analitycy spodziewali się 20 mln osób.

„Obniżanie się liczby nowozarejestrowanych bezrobotnych jest pozytywną zmianą, ale rynek pracy doznał traumatycznego ciosu, a pełne odbicie będzie trwać lata, a nie tygodnie lub miesiące. Liczby nie oddają wymiaru strat zadanych pracownikom podczas tego wyjątkowego kryzysu” – powiedziała Nancy Vanden Houten, główna ekonomistka ds. USA w Oxford Economics.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w maju wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku spadły o 0,8 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie. Po wyłączeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,1 proc. mdm, a rdr wzrósł o 0,3 proc.

Fed w środę utrzymał główną stopę procentową w przedziale 0-0,25 proc. Poinformowano, że stopy proc. pozostaną bliskie zera, dopóki bank centralny nie będzie pewny, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia. Bank podał w komunikacie, że będzie skupował obligacje i inne aktywa „co najmniej w obecnym tempie”.

W czerwcu członkowie Fed przewidują w 2020 r., w 2021 r. i w 2022 r. stabilizację stóp procentowych na obecnym poziomie, podczas gdy w poprzedniej projekcji spodziewano się stabilizacji w polityce monetarnej w 2020 r., a w 2021 r. i 2022 r. oczekiwano po jednej podwyżce.

Fed będzie nadal używał swoich możliwości w sposób zdecydowany, proaktywny i agresywny - ocenił prezes Fed Jerome Powell na konferencji po środowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Dodał, że to nastawienie w dziedzinie polityki monetarnej jest odpowiednie.

„Rezerwa Federalna pozostała zdecydowanie gołębia w ocenie średniookresowych perspektyw gospodarczych, szacując, że powrót gospodarki do poziomu aktywności sprzed pandemii koronawirusa zajmie prawie trzy lata, w oparciu o medianę prognozy” - powiedzieli Jelena Shulyatyeva i Andrew Husby z Bloomberg Economics.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 spadł o 4,53 proc., niemiecki DAX zniżkował o 4,47 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 4,71 proc., a brytyjski FTSE 100 stracił 3,99 proc. Indeks Stoxx Europe 600 zniżkował o 4,1 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
7omasz
Mała korekta czy większe tąpnięcie na akcjach w USA? Sprzedajecie czy trzymacie? Piszcie :)
pstrzezek
-5% to potężne to spadki?

Ten rynek jest potężnie przewartościowany i był taki nawet w marcu gdy była korekta ponad -25%
Jednorazowe obsunięcie o tego typu naprawdę nie powinno nikogo dziwić
esu
Obawiają się upadku ameryki przez BLM. Europa już na zielono. Gratulacje USA. Było się zajmować prawdziwymi problemami USA a nie tęczowymi tematami i ochroną Izraela, to nie mielibyście problemów.
adrian76
Ten spadek to jakiś fejk. Niby co sprzedający zrobią z tą górą dolarów? Nie powtórzę błędu - nie mam zamiaru oddawać akcji za pół darmo, a może nawet dokupię na dołku. Poczekam...
wizytator
A te wyjaśnienie, że z powodu obawy przed nawrotem pandemii. Śmiechłem!
Bo co się takiego wydarzyło? Bardziej to wygląda na realizację zysków. Po takich wzrostach czego anale by oczekiwali? Pytanie, gdzie ujawni się chciwość? Jak zwykle na zachodzie jeszcze drogo, a u nas przy takich spadkach będzie tanio za jakieś
A te wyjaśnienie, że z powodu obawy przed nawrotem pandemii. Śmiechłem!
Bo co się takiego wydarzyło? Bardziej to wygląda na realizację zysków. Po takich wzrostach czego anale by oczekiwali? Pytanie, gdzie ujawni się chciwość? Jak zwykle na zachodzie jeszcze drogo, a u nas przy takich spadkach będzie tanio za jakieś 250pkt. na WIG 20.
wizytator
Zawsze można zamknąć giełdy i poczekać na ostudzenie nastrojów. Zwykła polityka.
misiosnechacz
Dodrukować 4 tryliony dolarów teraz i obniżyć stopy procentowe do -2% i tak co 3 miesiące aż wróci barter
loool
Jak juz FED skupi wiekszość akcji na górce to co z nimi zrobi?
traderfr
https://www.youtube.com/watch?v=2WBZfYva6Hg

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki