REKLAMA

Ponad tysiąc kredytobiorców pozwie bank Millennium

Michał Kisiel2014-04-17 11:05analityk Bankier.pl
publikacja
2014-04-17 11:05

Grupa kredytobiorców, którzy zaciągnęli zobowiązania we frankach szwajcarskich w banku Millennium zamierza złożyć pozew zbiorowy. Kancelaria, która będzie reprezentować pozywających podpisała właśnie tysięczną umowę.

Pozywający skarżą się na zapisy, które znalazły się w umowach kredytowych zawieranych z bankiem, gdy oferował on zobowiązania we frankach szwajcarskich. Kością niezgody jest sposób przeliczania płatności z waluty obcej na złote. Zasady tej operacji opisano nieprecyzyjnie, bez odniesienia do warunków zmiany tabeli kursowej. W 2010 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał tę klauzulę na listę klauzul niedozwolonych. Oznacza to, że jest ona nieważna i nie obowiązuje kredytobiorców.

Kredyt we frankach zamienić na złote

Zdaniem pozywających decyzja UOKiK spowodowała, że z umów i regulaminu kredytu faktycznie zniknęły zapisy dotyczące przeliczenia waluty. Może to oznaczać, że kredyt automatycznie powinien stać się kredytem złotówkowym z oprocentowaniem ustalanym zgodnie z zapisami widniejącymi w umowie (LIBOR 3M plus marża).

Taka interpretacja zmian spowodowanych przez interwencję UOKiK spowoduje, że wysokość rat spłacanych do tej pory przez kredytobiorców będzie zawyżona, a zatem będą oni uprawnieni do zwrotu nadpłat lub zaliczenia ich na poczet spłaty długu.

Grupa kredytobiorców nadal zbiera zainteresowanych dołączeniem do pozwu zbiorowego. Interesy pozywających będzie reprezentować kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

Michał Kisiel
Analityk Bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~misia
Też uważam iż każdy świadomie podejmował ryzyko bo czasie kiedy podpisywał umowę miał o wiele korzystniejsze warunku niż ktoś kto był odpowiedzialniejszy i podpisał umowę w złotówkach - a i tak w konsekwencji frankwowicze w długoterminowym wymiarze nawet przy wyższym kursie lepiej wychodzą nić ci co brali kredyt Też uważam iż każdy świadomie podejmował ryzyko bo czasie kiedy podpisywał umowę miał o wiele korzystniejsze warunku niż ktoś kto był odpowiedzialniejszy i podpisał umowę w złotówkach - a i tak w konsekwencji frankwowicze w długoterminowym wymiarze nawet przy wyższym kursie lepiej wychodzą nić ci co brali kredyt w złotówkach i nikt ich nie chce wspierać i rozważać pomoc!!!! W tym kraju racjonalność i rozsądek nie jest opłacalny!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~szyderca
Hehe, żałujesz że się nie załapałeś na kredyt walutowy? No cóż, w tych sprawach trzeba decydować, a nie tylko gadać. Ale nie martw się, może jeszcze kiedyś się załapiesz. Cierpliwości życzę.
~kredytobiorca CHF
Największym zwycięzcą jest już dziś kancelaria prawna. Chcesz się przyłączyć do pozwu - wpłać skromne 500 zł. Efekt oczywiście nie jest gwarantowany. Na dziś mają już zebrane pół bańki. Niezły biznes.
~dobre
To prawda, ale patrząc z drugiej strony 500PLN, to "nic" w porównaniu z kosztami jakie trzeba by ponieść walcząc w sadach indywidualnie o swoje prawa. 200 PLN kosztuje zwykłe pełnomocnictwo u notariusza dla porównania. Bank Millenium przycwaniakował z zapisami w umowach i jak najbardziej powinien ponieść tego To prawda, ale patrząc z drugiej strony 500PLN, to "nic" w porównaniu z kosztami jakie trzeba by ponieść walcząc w sadach indywidualnie o swoje prawa. 200 PLN kosztuje zwykłe pełnomocnictwo u notariusza dla porównania. Bank Millenium przycwaniakował z zapisami w umowach i jak najbardziej powinien ponieść tego konsekwencje, które dotyczą tylko i wyłącznie zwrotu nieprawnie pobranych od kredytobiorcy pieniędzy.
~Lee
Bank wpisuje do umowy co chce, a następnie mówi widziałeś kliencie co brałeś i czytałeś.Ta sama zasad obowiązuje na odwrót.Wpisałeś banku co chciałeś, ale źle chciałeś,teraz ci to skreślili więc czytamy umowę bez bankowych niedozwolonych wpisów i wychodzi na to banku drogi płacz i płać.Błędy kosztują.A Bank wpisuje do umowy co chce, a następnie mówi widziałeś kliencie co brałeś i czytałeś.Ta sama zasad obowiązuje na odwrót.Wpisałeś banku co chciałeś, ale źle chciałeś,teraz ci to skreślili więc czytamy umowę bez bankowych niedozwolonych wpisów i wychodzi na to banku drogi płacz i płać.Błędy kosztują.A każdy miał dobre intencje i chciał tylko zarobić.Bank stosuje twarde zasady dlaczego ma nie być odwrotnie.Bank nie ma monopolu na nabijanie klientów w przysłowiową butelkę.Teraz nabił się sam.Jakoś mi nie żal.
Pozdrawiam odważnych
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dobre
Skoro nie potrafisz zrozumieć o co chodzi w tym pozwie, to darowałbyś sobie człowieczku takie komentarze. Dla rozjaśnienia - nie jest kwestionowana sama umowa kredytowa, a jej sposób przeliczania, poza tym to nie kredyt we frankach, a kredyt udzielony w złotówkach indeksowany do franka. Tak wiem, to zbyt skomplikowane żeby Skoro nie potrafisz zrozumieć o co chodzi w tym pozwie, to darowałbyś sobie człowieczku takie komentarze. Dla rozjaśnienia - nie jest kwestionowana sama umowa kredytowa, a jej sposób przeliczania, poza tym to nie kredyt we frankach, a kredyt udzielony w złotówkach indeksowany do franka. Tak wiem, to zbyt skomplikowane żeby zrozumieć, no cóż na naukę nigdy nie jest za późno - następnym razem zanim zrobisz z siebie idiotę warto poczytać i przemyśleć co nie co. :)
~idioci
Gdyby frankowicze mieli 200 k to pewnie w większości przypadków nie musieliby zaciagać kredytów. A ze złotówkarzy można dalej się śmiać bo jest ich znacznie więcej jak frankowiczów a nie przypominam sobie żeby któryś z nich protestował jak po podwyzce stóp procentowych w Polsce która jeszcze parę lat temu była Gdyby frankowicze mieli 200 k to pewnie w większości przypadków nie musieliby zaciagać kredytów. A ze złotówkarzy można dalej się śmiać bo jest ich znacznie więcej jak frankowiczów a nie przypominam sobie żeby któryś z nich protestował jak po podwyzce stóp procentowych w Polsce która jeszcze parę lat temu była nagminna tracił swoje zadłużone mieszkanie pozostajac nadal w długach. To dzięki frankowiczom polskie rządowe dziady wprowadziły w 2015 roku upadłość konsumencka na zasadach chroniących konsumenta. Bezczelnym cwaniakiem był twój kolega a ty jesteś głupcem
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki