WYKRESY TYGODNIAKryzys bankowy, pełnoletnia inflacja nie tylko w Polsce, odklejone złoto i gliniany Credit Suisse

Jacek Misztal2023-03-18 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-18 06:00

Kończący się tydzień nie był łatwy dla inwestorów. Upadek SVB wywołał silne tąpnięcie w sektorze bankowym na całym świecie. I choć topór wisiał już nad Credit Suisse, uratował go szwajcarski bank centralny. Poza bankami oczy inwestorów skupione były na danych o inflacji niemal z całego świata, a ta hydra trzyma się nas mocno.

Kryzys bankowy, pełnoletnia inflacja nie tylko w Polsce, odklejone złoto i gliniany Credit Suisse
Kryzys bankowy, pełnoletnia inflacja nie tylko w Polsce, odklejone złoto i gliniany Credit Suisse
fot. Who is Danny / / Shutterstock

Europejski Bank Centralny dotrzymał natomiast słowa i zgodnie z wcześniejszymi obietnicami podniósł stopy procentowe. Nie zawahał się nawet w tak zmiennym otoczeniu rynkowym.

1. Inflacja w Polsce osiągnęła pełnoletność i jest najwyższa od 26 lat

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów inflacja konsumencka w Polsce w lutym ustanowiła nowy wieloletni rekord, ale nie sięgnęła 20%. Jak co roku marcowej publikacji statystyk CPI towarzyszyła zmiana wag w koszyku inflacyjnym.

2. Kurs Credit Suisse najniżej w historii

W ostatnich dniach uwagę inwestorów skupia sektor bankowy. Na początku tygodnia wszyscy patrzyli przede wszystkim na USA i upadek Silicon Valley Bank. W środę najwięcej emocji wzbudza Credit Suisse i nowe historyczne minimum ceny akcji, do którego kurs ruszył po wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej. Obawy o sektor finansowy doprowadzają do przeceny europejskich banków.

Chartmaker

3. Przybywa bankrutów. Krok od rekordu upadłości konsumenckiej

Styczniowy skok liczby ogłoszeń o upadłości konsumenckiej nie był jednorazową anomalią. W lutym szeregi bankrutów powiększyły się ponad 1,7 tys. osób. To drugi najwyższy wynik miesięczny w historii.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

4. EBC nie przestraszył się kryzysu bankowego. Stopy procentowe w górę

Zgodnie z obietnicą złożoną przez miesiącem - a wbrew oczekiwaniom niemałej grupy obserwatorów - władze Europejskiego Banku Centralnego podniosły stopy procentowe o 50 pb. Rada Prezesów nie przestraszyła się wizji kryzysu bankowego w Europie, snutej w ostatnim tygodniu po upadku amerykańskiego Silicon Valley Banku.

Bankier.pl na podstawie danych EBC

5. Fed wpompował w rynek 300 mld dolarów. Czy to koniec zaciskania monetarnego pasa?

Wystarczyło kilka dni kryzysu bankowego, aby Rezerwa Federalna zamieniła „ilościowe zacieśnienie” (QT) na „ilościowe poluzowanie” (QE) polityki monetarnej. W tydzień bank centralny USA wpompował do systemu finansowego blisko 300 miliardów dolarów.

Rezerwa Federalna

6. Olej napędowy po 7 zł/l. Benzyna wciąż tak droga jak przed rokiem

Pomimo kolejnego wyraźnego spadku detalicznych cen oleju napędowego, zarówno benzyna, jak i ON są niemal równie drogie jak rok temu. Szanse na spadek cen dają spadające notowania ropy naftowej oraz szybko malejące ceny hurtowe gotowych paliw.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

7. Inflacja bazowa ani myśli zwalniać. Padł nowy rekord

Podczas gdy ekonomiści ogłaszają początek procesu dezinflacji, to inflacja bazowa w lutym właśnie ustanowiła nowy rekord wszech czasów, zdradzając wciąż silną presję inflacyjną krajowej proweniencji.

Bankier.pl na podstawie NBP

8. Inflacja w Ameryce trzyma się mocno

Luty przyniósł kolejny spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Jednakże w dalszym ciągu utrzymuje się ona na bardzo wysokim poziomie, czemu towarzyszy wciąż silna presja inflacyjna w sektorze usług.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

9. Węgry inflacyjnym liderem Europy. Polska poza podium

Najnowsze dane Eurostatu jasno wskazują, że Europa Środkowa znalazła się w epicentrum kryzysu inflacyjnego. W całej Unii Europejskiej inflacja HICP powoli maleje, ale uporczywie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Bankier.pl na podstawie Eurostatu

10. Złoto „odkleiło się” od obligacji. Czy możliwe jest 1000 USD za uncję?

Od przynajmniej kilkunastu lat dolarowe notowania złota wykazywały silną zbieżność z realnymi długoterminowymi stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych. Ale rok temu obligacje „odjechały” złotu, sygnalizując ryzyko znacznej przeceny tego ostatniego.

Bankier.pl

11. Co najmocniej podrożało, a co potaniało w lutym?

W lutym inflacja CPI w Polsce przyspieszyła do ponad 18 proc., najwyższego poziomu od 1996 r. Ceny są jednak nie tylko zdecydowanie wyższe niż przed rokiem - podstawowe produkty podrożały również względem stycznia. Szczególnie mocno odczuliśmy wzrost cen warzyw.

Bankier.pl na podstawie danych GUS


12. Sprzedający mieszkania bardziej chętni do negocjacji i obniżania stawek

Spadający popyt na rynku mieszkaniowym i zdolność kredytowa sprawiły, że sprzedający mieszkania stali się znacznie bardziej skorzy do negocjacji cen niż przed rokiem. Wskazują na to dane Metrohouse i Credipass za IV kw. 2022 r.

Średnia możliwości negocjacji cen mieszkań – IV kw. 2022 r.

Miasto

Możliwości negocjacyjne

[w proc.]

Zmiana r/r

[w pp.]

Różnica pomiędzy pierwszą a ostateczną ceną ofertową

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Wrocław

4,0

+3,2

1,8

-2,5

Kraków

2,8

+1,2

2,8

+1,0

Warszawa

2,4

+1,2

3,6

0,0

Poznań

1,9

0,0

2,0

0,0

Gdańsk

2,1

0,0

3,0

+1,8

Łódź

3,3

+1,1

6,6

+3,7

Źródło: Raport „Barometr Metrohouse i Credipass”

12. Przebili Turków. Ponad 100 proc. inflacji w państwie G20

Turcja nie jest już inflacyjnym liderem wśród państw G20. Nowy numer 1 może się "pochwalić" trzycyfrową dynamiką wzrostu cen.

Trading Economics
Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (34)

dodaj komentarz
andrettoni
Ile czasu potrwa dezinflacja w obliczu setek miliardów dodruku?
od_redakcji
• Oto wielka tajemnica Wiary: Złoto, Srebro - a nie drukary!
• Złoto jest jak orzeł ! „Czy wiesz, że orzeł dobrze o tym wie, kiedy wybuchnie burza? Orzeł poleci do najwyższego punktu i zaczeka na wiatr. Gdy burza uderzy, otworzy skrzydła i prąd powietrza unosi go nad burzą. Orzeł nie unika burzy, tylko ją wykorzystuje, by lecieć
• Oto wielka tajemnica Wiary: Złoto, Srebro - a nie drukary!
• Złoto jest jak orzeł ! „Czy wiesz, że orzeł dobrze o tym wie, kiedy wybuchnie burza? Orzeł poleci do najwyższego punktu i zaczeka na wiatr. Gdy burza uderzy, otworzy skrzydła i prąd powietrza unosi go nad burzą. Orzeł nie unika burzy, tylko ją wykorzystuje, by lecieć jeszcze wyżej. Wykorzystuje wiatr, który przynosi burza”
bha
Bez rynkowego wygodnego w wielu sprawach krótkowidztwa nie bez celu. Cóż.. Jeszcze więcej i więcej i etc. na świecie drukować mamonę, jeszcze więcej i więcej po uszy, po koniuszki włośów nieodpowiedzialnie, krótkowzrocznie zadłużać kraje społeczeństwa, jeszcze mocniej i mocniej wyzyskiwać i żerować latami nie tylko na pracy większości Bez rynkowego wygodnego w wielu sprawach krótkowidztwa nie bez celu. Cóż.. Jeszcze więcej i więcej i etc. na świecie drukować mamonę, jeszcze więcej i więcej po uszy, po koniuszki włośów nieodpowiedzialnie, krótkowzrocznie zadłużać kraje społeczeństwa, jeszcze mocniej i mocniej wyzyskiwać i żerować latami nie tylko na pracy większości osób!!!. Cóż... A Inflacja ta w Detalu tam gdzie więkoszość robi zakupy opłaty prawie codziennie inflacja w detalu rośnie i zmienia się non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru - nie jest ona pełnoletnia tylko raczej już sędziwa! i to w wielu krajach. Niestety rynkowa i nie tylko ona obłuda, mydlenie oczu, gra pozorami i udawanie od lat jarząbka nie bez korzyści sięga już Zenitu. A to niestety nic dobrego na przyszłość dla większości % osób nie wróży.
luckyrich
Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
jenak
Dlaczego, gdy Tesla kosztuje bajońskie piniędze, 200-300 tys. złotych i więcej, robotnik w Niemczech ma tam u nich zarabiać 2700 euro, gdy już 15 lat temu w niemieckim VW można było zarobić na tym samym stanowisku 3500 euro, gdy samochody VW były cenowo na poziomie od 35 tys. do 120 tys. złotych?


Kogoś rusza ta dyskrepancja?
Dlaczego, gdy Tesla kosztuje bajońskie piniędze, 200-300 tys. złotych i więcej, robotnik w Niemczech ma tam u nich zarabiać 2700 euro, gdy już 15 lat temu w niemieckim VW można było zarobić na tym samym stanowisku 3500 euro, gdy samochody VW były cenowo na poziomie od 35 tys. do 120 tys. złotych?


Kogoś rusza ta dyskrepancja?

Czy nie ma tam aby nadmiarowych zysków?
innowierca
ceny nowych samochodow to unijno - "klimatyczny" szmonces, jakby to ujal 1 hiper-aktywny forumowicz.
jenak odpowiada innowierca
Rodzi się natychmiast pytanie KTO zgarnia ten potężny, wręcz nieprzyzwoity, zysk?

W radach zakładowych VW nie pozwolono by na taką dyskrepancję potężny zysk, a mikre prace w środowisku wysokiej inflacji na ulicach. Tam rady zakładowe miały, mają bardzo dużo do powiedzenia.
innowierca odpowiada jenak
system (bankowy) walczy (dzielnie) z uczciwoscia i praca.... zarabiajac 2 razy na abonamentach (leasingach) przymuszajac do tej formy dzierzawy niebotyczna cena.
sterl
Toteż nikt tam nie chce pracować, ani nikt nie chce kupować tych aut kilka razy droższych od chińskich?.
jenak
Słabo rusza ta dyskrepancja. Dlatego będą z nami jechać dalej i ostrzej.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki