REKLAMA

Sprzedający mieszkania bardziej chętni do negocjacji i obniżania stawek

Marcin Kaźmierczak2023-03-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-17 06:00

Spadający popyt na rynku mieszkaniowym i zdolność kredytowa sprawiły, że sprzedający mieszkania stali się znacznie bardziej skorzy do negocjacji cen niż przed rokiem. Wskazują na to dane Metrohouse i Credipass za IV kw. 2022 r.

Sprzedający mieszkania bardziej chętni do negocjacji i obniżania stawek
Sprzedający mieszkania bardziej chętni do negocjacji i obniżania stawek
/ Shutterstock

Zgodnie z raportem Metrohouse i Credipass, w IV kw. 2022 r. kupujących mieszkania w sześciu największych polskich miastach podczas ustalania ostatecznej ceny mogli wynegocjować średnio od 2 do 4 proc. To przeciętnie od 1 do ponad 3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Najmocniej, o 3,2 pp. w ujęciu rocznym wzrosły przeciętne możliwości negocjacyjne kupujących mieszkania we Wrocławiu. Tam też były one w IV kw. 2022 r. najwyższe i wyniosły średnio 4 proc.

W kierunku nabywców zwrócił się także rynek mieszkaniowy w Warszawie. W ostatnim kwartale 2021 r. ceny wpisywane w ogłoszeniach podlegały negocjacjom głównie w górę. W IV kw. 2022 r. kupujący mogli z kolei wynegocjować w stolicy średnio 2,4 proc. na swoją korzyść.

Średnia możliwości negocjacji cen mieszkań – IV kw. 2022 r.

Miasto

Możliwości negocjacyjne

[w proc.]

Zmiana r/r

[w pp.]

Różnica pomiędzy pierwszą a ostateczną ceną ofertową

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Wrocław

4,0

+3,2

1,8

-2,5

Kraków

2,8

+1,2

2,8

+1,0

Warszawa

2,4

+1,2

3,6

0,0

Poznań

1,9

0,0

2,0

0,0

Gdańsk

2,1

0,0

3,0

+1,8

Łódź

3,3

+1,1

6,6

+3,7

Źródło: Raport „Barometr Metrohouse i Credipass”

Biorąc pod uwagę średnie całkowite kwoty, jakie płacono w IV kw. 2022 r. za mieszkania i zestawiając je ze średnimi możliwościami negocjacyjnymi, okaże się, że 4 proc. zanotowane we Wrocławiu oznaczało obniżkę ceny średnio o ok. 16 tys. zł.

Trudniej o klienta, łatwiej o negocjacje

Rosnące możliwości negocjacyjne to jeden z objawów spadającego popytu na rynku sprzedaży mieszkań, który związany jest przede wszystkim z odpływem klientów chcących posiłkować się kredytem hipotecznym.

Choć, jak mówi Marcin Krasoń, ekspert rynku nieruchomości w obido.pl, Polacy nie zrezygnowali z zakupu mieszkania, a jedynie odwlekają transakcje, czekając na uspokojenie sytuacji na rynku, nie da się ukryć, że na przeszkodzie w zakupie stoją m.in. wysokie stopy procentowe i znacznie niższa niż przed rokiem zdolność kredytowa, której odzwierciedleniem jest drastyczny spadek wniosków o kredyty hipoteczne.

Mniejszy ruch na rynku widać także w statystykach pokazujących, jak zmieniają się pierwotne stawki wpisywane w ogłoszeniach sprzedaży mieszkań. Zgodnie z danymi Metrohouse i Credipass za IV kw. 2022 r., największe zmiany w tym zakresie zachodziły w Łodzi, gdzie pierwotna stawka spadała w trakcie ekspozycji ogłoszenia średnio o 6,6 proc. W Warszawie było to średnio 3,6 proc., a w Gdańsku 3 proc. Najmniejszą przeciętną różnicę (1,8 proc.) zanotowano we Wrocławiu, a więc tam, gdzie średnie możliwości negocjacyjne w IV kw. 2022 r. były najwyższe.

Wciąż znajdujące się na szczytach i rosnące nominalnie, choć wolniej niż przed rokiem, średnie ceny transakcyjne mieszkań, skłaniają kupujących do poszukiwania tańszych, gorzej zlokalizowanych i o niższym standardzie mieszkań. Świadczyć o tym mogą niższe niż przed rokiem średnie całkowite kwoty, za jakie nabywano mieszkania w IV kw. 2022 r.

Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. W trzech ostatnich miastach całkowite średnie kwoty płacone przez nabywców były od 7 do 8 proc. niższe niż w IV kw. 2021 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (59)

dodaj komentarz
velazquez
Coraz bardziej chętni, np., w takiej Łodzi, czyli „mateczniku” internetowej pato-fliperki ceny transakcyjne na rynku wtórnym kwartał do kwartału nominalnie 7% w dół XD – dane z ostatniego raportu NBP…
crank
ja sprzedawałem ponad rok mieszkanie na obrzerzach warszawy. Udało sie łatwo nie było ale trafił sue 1 klient na rok. sytuacja z bajki miał 50% wkładu i dostał kredyt. Rynek się ruszy znowu bo bedzie kredyt 2% ale ceny nieruchów znowu w górę. Fakty są takie że w warszawie i okolicach granicznych muast nie ma juz gruntów pod budowe ja sprzedawałem ponad rok mieszkanie na obrzerzach warszawy. Udało sie łatwo nie było ale trafił sue 1 klient na rok. sytuacja z bajki miał 50% wkładu i dostał kredyt. Rynek się ruszy znowu bo bedzie kredyt 2% ale ceny nieruchów znowu w górę. Fakty są takie że w warszawie i okolicach granicznych muast nie ma juz gruntów pod budowe albo jest jak na lekarstwo. Teraz beda ludzie conajwyzej taniej kulować ok 20km od stolucy reszta już b droga albi nie ma na terenów. tanio to już było.
tak to prawda bańka na rynku nieruchomości pęknie za 15-20 lat jak beda w spadkach mieszkania orzechodzic z ojcow na synow
jpelerj
Ten kredyt 2% to (jak przyznała minister finansów) jest taki kredyt dla swojaków PIS (bo zdolność kredytowa) i głównie na już upatrzone mieszkania z RW. Nie łudż się, że coś sprzedasz.
crank odpowiada jpelerj
przecież juz sprzedałem
marek1992 odpowiada jpelerj
wytłumacz ten mechanizm zdolności kredytowej przy oprocentowaniu 2%? xd
darek_znawca
https://www.olx.pl/d/oferta/sprzedam-mieszkanie-4-pokojowe-z-ogrodkiem-CID3-IDPA8dN.html
kazikwaw
Gdyby tylko ktoś wiedział co w kontekście kształtowania się cen oznacza załamanie popytu przy rosnącej podaży… ;-)
Pssst…
https://mfiles.pl/pl/index.php/Cena_równowagi
marek1992
jakbym pisał prognozy na forach z których żadna się nie sprawdziła, a osoby które z nich skorzystały są ~500k w plecy to bym dawno się gdzieś schował, a tutaj dalej są większością i cały czas myślą że mają rację xd ludzie już za te mieszkania poprzechodzili na emerytury w wieku 40 lat, a oni dalej na forach xd
jpelerj
Ty chyba nie przeszedłeś, bo tak tu narzekasz, jakby ci było żal, że od ciebie nikt nie kupuje LOL
jsunday
POPYT = potrzeba posiadania poparte posiadaniem pieniądza

W Polsce ok 60% mieszkań jest kupowanych na kredyt. Wzrost stóp procentowych przełożył się na spadek zdolności kredytowej oraz wzrost rat.

Ludzie będą brać kredyty, gdzie rata będzie wynosiła 2000 PLN + opłaty.
W obecnych warunkach to jest +/- 300 tys PLN
POPYT = potrzeba posiadania poparte posiadaniem pieniądza

W Polsce ok 60% mieszkań jest kupowanych na kredyt. Wzrost stóp procentowych przełożył się na spadek zdolności kredytowej oraz wzrost rat.

Ludzie będą brać kredyty, gdzie rata będzie wynosiła 2000 PLN + opłaty.
W obecnych warunkach to jest +/- 300 tys PLN kredytu.

Wszyscy sprzedający grzecznie dostosują się do tej wielkości raty. Amen. To jest zwykła matematyka, nic więcej.


PODAŻ > POPYT = spadki cen

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki