REKLAMA
BADANIE

Inflacja w Ameryce trzyma się mocno

Krzysztof Kolany2023-03-14 13:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-14 13:30

Luty przyniósł kolejny spadek inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Jednakże w dalszym ciągu utrzymuje się ona na bardzo wysokim poziomie, czemu towarzyszy wciąż silna presja inflacyjna w sektorze usług.

Inflacja w Ameryce trzyma się mocno
Inflacja w Ameryce trzyma się mocno
fot. Deacons docs / / Shutterstock

W lutym inflacja CPI w USA obniżyła się do 6,0 proc. wobec 6,4 proc. odnotowanych w styczniu oraz 6,5 proc. w grudniu - podało Biuro Statystyki Pracy. To rezultat zbieżny z rynkowym konsensusem na poziomie 6,0 proc. To także ósmy z rzędu spadek rocznej dynamiki CPI w Stanach Zjednoczonych po tym, jak czerwcowy odczyt na poziomie 9,1 proc. był najwyższy od 41 lat.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Miesięczna dynamika amerykańskiego indeksu cen dóbr konsumpcyjnych (CPI) wyniosła 0,4 proc. mdm względem wzrostu o 0,5 proc. mdm odnotowanego w styczniu. Ekonomiści spodziewali się rezultatu na poziomie 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

Na „szerokim” wskaźniku CPI w Stanach Zjednoczonych od pół roku obserwujemy procesy dezinflacyjne – roczna dynamika cen wyraźnie maleje, choć wciąż pozostaje na bardzo wysokim poziomie (a same ceny wciąż rosną). Natomiast tzw. inflacja bazowa - która nie obejmuje żywności, paliw i energii – w lutym ukształtowała się na poziomie 5,5 proc. względem 5,6 proc. w styczniu i 5,7 proc. w grudniu. W tym przypadku wzrost względem stycznia wyniósł 0,5 proc. mdm i był nieznacznie wyższy od oczekiwanych przez rynek 0,4 proc.

Pomimo poczynionych postępów, inflacja cenowa w największej gospodarce świata wciąż jest wysoka. Ceny żywności w lutym były o 10,2 proc. wyższe niż rok wcześniej (i o 0,3 proc. wyższe niż w styczniu). Benzyna kosztowała o 2 proc. mniej niż rok wcześniej, ale olej napędowy był droższy o 9,2 proc.  W dalszym ciągu mocno rosły ceny energii elektrycznej (o 0,5 proc. mdm i aż 12,9 proc. rdr). Za to gaz potaniał o 8 proc. względem stycznia, lecz wciąż był o 14,3 proc. wyższy niż przed rokiem. Koszty mieszkania (głównie czynsze na rzecz właścicieli) były o 8,1 proc. wyższe niż rok temu oraz o 0,8 proc. wyższe niż w styczniu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Niepokojąca jest zwłaszcza wciąż bardzo wysoka inflacja cen usług z wyłączeniem usług dostawy energii. Dynamika cen w tej kategorii w lutym wyniosła 0,6 proc. mdm i aż 7,3 proc. rdr (wobec 0,5 proc. mdm i 7,2 proc. rdr w styczniu).  To właśnie bazowa inflacja w sektorze usługowym szczególnie niepokoi decydentów w Rezerwie Federalnej, którzy od marca 2022 roku realizują najgwałtowniejszy od ponad 40 lat cykl podwyżek stóp procentowych.

W lutym Fed podniósł stopę funduszy federalnych już tylko o 25 pb. i była to najsłabsza podwyżka od marca 2022 roku, gdy bank centralny USA rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych, podnosząc koszt pieniądza o 25 pb., do 0,25-0,5 proc. Niedawno przewodniczący Jerome Powell zasugerował przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych, co rynek zrozumiał jako zapowiedź podwyżki o 50 pb. na marcowym posiedzeniu FOMC. Ale niedawne perturbacje związane z upadkiem Silicon Valley Bank stłumiły rynkowe oczekiwania na kolejne podwyżki stóp w Fedzie.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (16)

dodaj komentarz
5th_element
tak i to bardzo, a w Polsce ludzie nie zdają sobie sprawy w jak czarnej d... jesteśmy z naszymi 18% i jak bardzo urabia nas PIS i Glapiński ze swoimi płaskowyżami i od roku zapowiadaną dezinflacją.
mkk6999
I dobrze tak Jankesom,
za "dulara" kupia sobie wkrótce puszke wody

I to za duzo
przedsiebiorca30
Całkiem niezłe, bo w Polsce już miałbyś z tym problem:), a przy takiej inflacji może być to za chwilę niemożliwe
jenak
Pewnie, że tak. Że trzyma się mocno.


Plan jest prosty jak drut. Szczęście osiągniesz tylko poprzez bycie odartym z dóbr doczesnych. Najwyżej możesz sobie wypożyczyć.

Wieża Babel ma być goła i wesoła. 1% wie najlepiej, kiedy będziesz szczęśliwy. O wszystko się zatroszczą.
grzegorzkubik
Za luty inflacja ma być dość wysoka w Polsce ale to będzie szczyt jak mówią ekonomiści. Wedle FITCH na koniec roku ma spaść do 10,5%.
simonsoft8
w ujęciu rocznym ile dajesz ..
bha
Ma spaść raczej na NIBY w marzeniach i statystykach wygodnych wielu na rynkach. Szczególnie na niby drastycznie spadnie w dojnym obecnie od dawna najmocniej, najwyżej sekretnie wysoką inflacją detaliczną niestety kilkukrotnie wyższą od tej raczej wygodnie, skromnie,wybiórczo oficjalnie wyliczanej i podawanej.Niestety raczej nie Ma spaść raczej na NIBY w marzeniach i statystykach wygodnych wielu na rynkach. Szczególnie na niby drastycznie spadnie w dojnym obecnie od dawna najmocniej, najwyżej sekretnie wysoką inflacją detaliczną niestety kilkukrotnie wyższą od tej raczej wygodnie, skromnie,wybiórczo oficjalnie wyliczanej i podawanej.Niestety raczej nie bez rynkowego i nie tylko celu!!!.
fakty
Według Moodys, Silicon Valley Bank, miał 2 tygodnie temu rating A+, Grecja przed upadkiem tez miała najwyższe ratingi, podobnie Lehmann.
maxykaz odpowiada fakty
jak widać te ratingi są tyle warte co przepowiadanie pogody na 6 miesiecy do przodu

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki