REKLAMA
BADANIE

Kurs Credit Suisse najniżej w historii. Przecena sektora bankowego w Europie

Michał Kubicki2023-03-15 12:04, akt.2023-03-15 17:29redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-15 12:04
aktualizacja
2023-03-15 17:29

W ostatnich dniach uwagę inwestorów skupia sektor bankowy. Na początku tygodnia wszyscy patrzyli przede wszystkim na USA i upadek Silicon Valley Bank. W środę najwięcej emocji wzbudza Credit Suisse i nowe historyczne minimum ceny akcji, do którego kurs ruszył po wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej. Obawy o sektor finansowy doprowadzają do przeceny europejskich banków. 

Kurs Credit Suisse najniżej w historii. Przecena sektora bankowego w Europie
Kurs Credit Suisse najniżej w historii. Przecena sektora bankowego w Europie
fot. Stefano Rellandini / / FORUM

W środę kurs Credit Suisse zniżkował o ponad 30 proc., do 1,55 CHF za akcję- najniżej w historii. Od początku roku przecena drugiego co do wielkości szwajcarskiego banku przekroczyła 46 proc. Jego kapitalizacja spadła do ok. 6 mld CHF.

Po południu, przez moment skala dziennej przeceny została ograniczona do 12-13 proc. Na poprawę notowań wpływ mógł mieć wywiad prezesa Credit Suisse, który zapewniał, że płynność banku jest "silna" - przekazał Reuters. Jednak było to chwilowe hamowanie i kurs po godz. 17.00 zniżkował o ponad 20 proc.  

Chartmaker

Niekończące się problemy 

Sytuacja z kursem akcji banku o blisko 170-letniej historii jest ściśle związana z jego problemami kapitałowymi, które od kilku miesięcy spędzają sen z powiek inwestorom. Raport roczny za 2022 r. pokazał ogromną stratę i prognozę kolejnej w 2023 r. Poza cenami akcji inwestorzy śledzą wzrosty kosztów swapów ryzyka kredytowego CDS (ang. credit default swaps), czyli instrumentów pochodnych będących zabezpieczeniem ryzyka niewywiązania się ze zobowiązania spłaty przez kredytobiorcę.

Ich notowania gwałtownie rosną w ostatnich dniach, zmierzając do szczytów, które jesienią wywołały panikę wśród inwestorów. Wzrost ich wyceny oznacza, że ochrona przed natychmiastowym upadkiem banku kosztuje więcej niż przed niewypłacalnością w dalszej perspektywie. Jak zaznczył na Twitterze Adrian Kowolik z East Value Research, prawdopodobieństwo to wynosi, przy obecnej wycenie CDS-ów, 33 proc.

Poza tym z banku wciąż docierają niepokojące informacje dotyczące jego finansów. We wtorek ogłoszono, że zidentyfikował on "istotne słabości" w swoich procesach raportowania za lata 2022 i 2021 po tym, jak audytorska firma PwC wydała negatywną ocenę sprawozdawczości finansowej banku.

Bank przekazał, że jego odpływy aktywów netto zmniejszyły się, ale jeszcze nie odwróciły trendu, natomiast spowodowały częściowe wykorzystanie buforów płynności oraz zgodnie z komentarzem banku ich „spadek poniżej pewnych wymogów regulacyjnych”.

Dyrektor generalny Credit Suisse Ulrich Koerner powiedział we wtorek, że sytuacja finansowa banku jest solidna, wskazując przy tym na tzw. wskaźnik pokrycia płynności, z którego może czerpać, aby wypełnić swoje zobowiązania, który jest na poziomie ok. 150 proc.

Choć Koerner przytoczył kluczowe wskaźniki pokazujące siłę finansową banku, to jednak obawy o jego przyszłość nie ustają. Poziom spreadu swapów ryzyka kredytowego (CDS) jest około 9-krotnie wyższy niż w przypadku Deutsche Banku i 18-krotnie wyższy niż w przypadku UBS Group AG.

W środę pojawiły się kolejne informacje budzące niepokój, pochodzące od prezesa największego akcjonariusza Credit Suisse, Saudi National Banku, który powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że nie ma możliwości zwiększania swojego zaangażowania kapitałowego w Credit Suisse ze względu na ograniczenia regulacyjne. Prezes Ammar Al Khudairy odpowiedział w ten sposób na pytanie o ewentualne dalsze wsparcie banku, gdyby była taka potrzeba. Saudyjski Bank Narodowy jest właścicielem 9,9 proc. akcji spółki.

Podczas przemówienia w środę prezes rady nadzorczej Credit Suisse Axel Lehmann odrzucił wszelkie sugestie, że bank będzie potrzebował pomocy rządu, mówiąc, że "nie jest to temat" dla banku, który stara się odbudować zaufanie klientów, inwestorów i regulatorów po serii błędnych posunięć.

Sektor bankowy pod presją

Niepewność co do kondycji sektora finansowego rośnie w ostatnich dniach po bankructwie dwóch banków za Oceanem i nadzwyczajnych środkach podjętych przez władze w USA by zapewnić płynność sektorowi. Ponadto agencja Moody’s obniżyła perspektywę amerykańskiego systemu bankowego do „negatywnej”, powołując się na „szybko pogarszające się środowisko operacyjne” – donosi CNBC.

Agencja zwróciła uwagę na nadzwyczajne działania podjęte w celu wsparcia banków dotkniętych kryzysem, ale powiedziała, że inne instytucje z niezrealizowanymi stratami lub nieubezpieczonymi deponentami nadal mogą być zagrożone.

Rezerwa Federalna ustanowiła instrument, aby zapewnić instytucjom dotkniętym problemami z płynnością dostęp do gotówki. Departament Skarbu wsparł program kwotą 25 miliardów dolarów i obiecał, że deponenci posiadający ponad 250 tys. dolarów w SVB i Signature będą mieli pełny dostęp do swoich środków.

Analitycy spodziewają się, że Europejski Bank Centralny, według źródeł cytowanych przez agencję Reuters, podejmie jutro decyzję o wysokiej (50 pb) podwyżce stóp w celu walki z inflacją.

Sytuacja zmienia się z dnia na dzień i po wtorkowym uspokojeniu nastrojów w sektorze bankowym środa przynosi kolejny wzrost awersji do ryzyka na giełdach w Europie. Około godziny 17.15 kurs Deutsche Bank zniżkował o 9 proc. Commerzbanku spadał o ponad 8,8 proc. Spadek cen akcji BNP zbliżał się do 11 proc., a sektorowy indkes Euro Stoxx Banks spadał o blisko 8 proc.  

W Polsce WIG-Banki zniżkował o 3 proc. z największą przeceną Aliora (-5,58 proc.), Millennium (-4,86 proc.) i największych jak PKO (-2,98 proc.) czy Pekao (-3,02 proc.).

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (103)

dodaj komentarz
od_redakcji
USA twierdzi, że Rosyjskie odrzutowce spuściły paliwo na drona USA. Przypomina mi to, jak by pies obsikał hydrant.! hilarious.
od_redakcji
A gdy żołnierz w okopach będzie gnił, ktoś równolegle będzie pił i tył.
zoomek
darjus chce abyśmy zgnili, on to opije.
itso_battlestar_point_g
no cóż nikt mu nie karze choć Ukraińcy są zmuszeni przez moskwian wiec ich postawa jest tu najbardziej niezrozumiała
janmieszak
Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna .Banki to biznes i chcą zarabiać dla siebie i akcjonariuszy. Nie zawsze są jednak w porządku względem tych akcjonariuszy ale też klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Ludziom brakuje edukacji finansowej, która jest niezbędna żeby nie wpakować się w kłopoty. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
zoomek
Prosisz o edukację to proszę - pieniądze w banku nie są twoje tylko w banku. Wszelkie roszczenia mogą być nie do wyegzekwowania. To co masz fizycznie to masz. Jeszcze jakieś pytania?
itso_battlestar_point_g odpowiada zoomek
jak wydasz na książkę tez juz przestaną być twoje hehe
od_redakcji
Lord Arthur Ponsonby (1871–1946) Ten bystry i przebiegły facet wskazał 10 zasad propagandy.
Są to:
Nie ma powodów do obaw rzad monitoruje system bankowy.

1. Nie chcemy wojny, tylko się bronimy.

2. Ten drugi facet jest wyłącznie odpowiedzialny za tę wojnę.

3. Przywódca naszego przeciwnika jest
Lord Arthur Ponsonby (1871–1946) Ten bystry i przebiegły facet wskazał 10 zasad propagandy.
Są to:
Nie ma powodów do obaw rzad monitoruje system bankowy.

1. Nie chcemy wojny, tylko się bronimy.

2. Ten drugi facet jest wyłącznie odpowiedzialny za tę wojnę.

3. Przywódca naszego przeciwnika jest zły i źle wygląda.

4. Bronimy szlachetnego celu, a nie specjalnego interesu.

5. Wróg celowo powoduje okrucieństwa; popełniamy tylko błędy.

6. Wróg używa nielegalnej broni.

7. Mamy bardzo małe straty, wróg traci duże.

8. Intelektualiści i artyści wspierają naszą sprawę.

9. Nasza sprawa jest święta.

10. Ci, którzy wątpią w naszą demagogię, są zdrajcami.

11. Nie ma powodów do obaw rzad monitoruje system bankowy.
(Jedenaste ja dodalem)
itso_battlestar_point_g
a czemu nie brać nauk od chin które tak uwielbiacie ?
od_redakcji
Jedynie ZŁOTO i srebro to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług. Paniki bankowe i ekonomicznie niewolnictwo prowadzące do nędzy. Wojny i upadki zawsze występują kiedy świat jest odwiedziony od prawdziwych pieniędzy. Pożyczki, dług, piramidy finansowe, kryptowaluty zawsze podpisywane są ogonem diabla. Tak że i w obecnym okresie Jedynie ZŁOTO i srebro to prawdziwy pieniądz - wszystko inne to dług. Paniki bankowe i ekonomicznie niewolnictwo prowadzące do nędzy. Wojny i upadki zawsze występują kiedy świat jest odwiedziony od prawdziwych pieniędzy. Pożyczki, dług, piramidy finansowe, kryptowaluty zawsze podpisywane są ogonem diabla. Tak że i w obecnym okresie pierdylionowego zadłużenia i zniewolenia rzucanie przez rządy zapewnieniami, że wszystko jest pod kontrolą i dodrukami, tarczami "ochronnymi" i szczepionkami niczym bogowie z Olimpu nie spowoduje nic dobrego, a raczej na pewno spotęguje jeszcze większy chaos światowy, oby nie wielką wojnę. A to jeszcze nie finał. Ps. Tak Ukraina przegrała oraz polska na dekady wepchnęła się w ekonomiczną i etniczną katastrofę. Tak polski rząd należy postawić jak najszybciej przed trybunałem stanu. To zdrajcy ojczyzny.

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki