REKLAMA

Przybywa bankrutów. Krok od rekordu upadłości konsumenckiej

Michał Kisiel2023-03-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-16 06:00

Styczniowy skok liczby ogłoszeń o upadłości konsumenckiej nie był jednorazową anomalią. W lutym szeregi bankrutów powiększyły się ponad 1,7 tys. osób. To drugi najwyższy wynik miesięczny w historii.

Przybywa bankrutów. Krok od rekordu upadłości konsumenckiej
Przybywa bankrutów. Krok od rekordu upadłości konsumenckiej
fot. Anton Vierietin / / Shutterstock

Rosnące koszty życia, realny spadek płac i najwyższe od ponad dekady raty kredytów uderzają w dłużników. Chociaż sposobów na tymczasowe poradzenie sobie z kosztami obsługi zadłużenia jest sporo, począwszy od Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a na wakacjach kredytowych skończywszy, to nie są one dostępne dla wszystkich zmagających się z finansowym ciężarem. Efekty widać w liczbie sięgających po rozwiązanie ostatniej szansy – upadłość konsumencką.

Z danych zgromadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w lutym miesięczna liczba ogłoszeń o bankructwach osób fizycznych była zbliżona do rekordu odnotowanego w grudniu 2020 r. Z możliwości stworzonych przez prawo upadłościowe skorzystało w najkrótszym miesiącu w roku 1721 osób.

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie (1.2022-2.2023) (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej )

Przypomnijmy, że jednorazowy skok liczby upadłości z końcówki 2020 r. miał prawdopodobnie związek z nałożeniem się dwóch zdarzeń – nowelizacji prawa upadłościowego oraz pandemicznych „korków” w sądach. W marcu 2020 r. weszła w życie nowa wersja ustawy, która znacznie ograniczyła bariery towarzyszące ogłoszeniu upadłości. Od tego momentu wina dłużnika (doprowadzenie do niewypłacalności umyślne lub poprzez zaniedbanie) nie oznacza odrzucenia wniosku. Wprowadzono także kilka ścieżek upadłości, w tym warunkowe umorzenie zobowiązań.

Po trzech latach „upadłości 2.0” wzbiera rosnący trend

Początki wzrostowego trendu, które obserwujemy w ostatnich miesiącach, mają zapewne ekonomiczne korzenie. Wprawdzie na przełomie 2021 i 2022 r. procedury związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej uległy zmianie, co przełożyło się na zaległości w sądach, to efekt ten prawdopodobnie już wygasł.

W 2022 r. upadłość konsumencką ogłosiło łącznie 15,6 tys. osób. Był to wynik nieco niższy niż rok wcześniej (18,2 tys.) i wyjątkowy w historii tej instytucji w Polsce. Do tej pory każdy z kolejnych okresów przynosił wzrost liczby bankructw.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Przypomnijmy, że obsługa bankructw konsumenckich odbywa się obecnie w dużej mierze w środowisku elektronicznym. Ogłoszenia o upadłości nie są także już publikowane w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”, a do tego celu używany jest Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Najważniejsze etapy upadłości konsumenckiej

Proces starania się o upadłość konsumencką zaczyna się od wniosku osoby fizycznej (dłużnika). Zazwyczaj konsumentów do tego kroku popycha trwała utrata zdolności do regulowania zobowiązań, wynikająca z nadmiernego zadłużenia lub utraty źródeł dochodów.

Sąd analizuje wniosek i wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości. Od dnia ogłoszenia wstrzymane są postępowania egzekucyjne toczące się wobec dłużnika. W kolejnych etapach wyznaczany jest syndyk, który m.in. tworzy listę wierzycieli i ustala skład masy upadłościowej (majątku) osoby fizycznej. Dobra dłużnika zostają sprzedane, a wpływy z likwidacji podzielone pomiędzy wierzycieli.

Jeśli majątek bankruta nie był wystarczający, by spłacić wszelkie zobowiązania, możliwych jest kilka ścieżek. Jedną z nich jest ustalenie planu spłaty, czyli realizowanego przez kilka lat programu stopniowego zaspokojenia wierzycieli. Jeśli natomiast upadły trwale utracił możliwości zarobkowe, sąd może zdecydować o umorzeniu pozostałych zobowiązań bez realizacji planu spłaty.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (46)

dodaj komentarz
aszkenazyjski
POst mi nie wiadomo z jakich powodow usunieto wiec powtorze wskazniki;

Polska 168 mld USD rezerw walutowych, dlug do pkb ok. 50 % house index obrazujacy ilosc
prywatnych domow , mieszkan 87% cash flows + bilans handlowy +.

Dane ze stycznia 2023 i nie z GUS, tylko Moody's ,S&P, Fitch, Da Dong.

Teraz
POst mi nie wiadomo z jakich powodow usunieto wiec powtorze wskazniki;

Polska 168 mld USD rezerw walutowych, dlug do pkb ok. 50 % house index obrazujacy ilosc
prywatnych domow , mieszkan 87% cash flows + bilans handlowy +.

Dane ze stycznia 2023 i nie z GUS, tylko Moody's ,S&P, Fitch, Da Dong.

Teraz porownajcie sobie DE kraj z najlepszymi wskaznikami w EU; rezewy walutowe 276 mld EUR
przy ponad dwukrotnie wiekszej ilosci obywateli, dlug do pkb ponad 70% house index 49.5 %.

Teraz porownajcie ww. z czasami ojca Jozefa Baka.

O FRancji , Hiszpani , Belgi, Wloszech szkoda pisac.

Plujcie dalej i dyskutujcie z matematyka, przyjdzie 3X 15, Bienkowska,Kopacz, Nowak , Gras
Rostowski, Sikorski, Neumann on Wam to zmienia.

Nie jestem wyborca PISu. Teraz minusujcie.
aszkenazyjski
Napisalem dlug do pkb po angielsku D.ebt i usuneliscie mi post, co w angielskim slowie
dlug jest zdroznego i zakazanego.
aszkenazyjski
Mlodzi,wyksztalceni z wielkich osrodkow. Prezydent tysiaclecia Bronek.
antysystemowiec
Media zrobiły ludziom sieczkę z mózgu. Ja mam taką żelazną zasadę nie stać mnie na coś to nie kupuję. Ale jak Polak bierze prawie wszystko w kredycie zamiast zbierać i budować aktywa to tak się to kończy.
janmieszak
Jak nie stać mnie na nowego mercedesa, to nie kupuję. Jeżdżę 10-letnim Oplem. Jakoś ta zasada nie dociera do większości zadłużonych pod korek na swoje zbyt duże mieszkania i domy w renomowanych lokalizacjach. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy,Jak nie stać mnie na nowego mercedesa, to nie kupuję. Jeżdżę 10-letnim Oplem. Jakoś ta zasada nie dociera do większości zadłużonych pod korek na swoje zbyt duże mieszkania i domy w renomowanych lokalizacjach. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i jego nadmierne wydatki – złe nawyki finansowe. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
janmieszak
Można dobrze żyć i zbudowac majątek, który pozwala na spokojne zycie, bez strachu. Jednak wielu nawet ludzi niby wykształconych i dobrze zarabiających potwierdza swoim położeniem, że miało złe nawyki finansowe i brak im edukacji finansowej – umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania (gromadzenia majątku), inwestowania Można dobrze żyć i zbudowac majątek, który pozwala na spokojne zycie, bez strachu. Jednak wielu nawet ludzi niby wykształconych i dobrze zarabiających potwierdza swoim położeniem, że miało złe nawyki finansowe i brak im edukacji finansowej – umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi, oszczędzania (gromadzenia majątku), inwestowania (budowania i pomnażania majątku). Na starość przychodzi emerytura i..... bieda i długi. Nie robiliby głupot gdyby wcześniej przeczytali sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Pokazuje podstawy tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz państwa i nierobów, a też zostawić coś dzieciom
chojnak
Aspiracje "to the moon!". Dochody słabe ale autko niemieckie z salonu, najlepiej premium. Apartamencik świeży w modnej dzielnicy albo dom 150m2 pod miastem. Ajfoniki, termomiksy, restauracje, galerie handlowe ale tylko z metkowymi sklepami
tb2
Kiedyś kupowało się za tyle, ile miało się odłożone pieniędzy.
Dzisiaj kupuje się za tyle, jaką ma się zdolność kredytową.

Kiedyś kupowało się to, co było potrzebne.
Dzisiaj kupuje się wszystko, na co jest kredyt 0%.

No i teraz nadszedł czas sprawdzenia, kto w tym basenie rozpusty pływał bez majtek :-D
tb2
To za ajfona i termomiksa trzeba płacić?
Dajcie spokój, kto to słyszał :-D
ministerprawdy
Nie będziesz miał nic a ci co ci to zabiorą będą szczęśliwi.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki