REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Olej napędowy po 7 zł/l. Benzyna wciąż tak droga jak przed rokiem

Krzysztof Kolany2023-03-17 11:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-17 11:02

Pomimo kolejnego wyraźnego spadku detalicznych cen oleju napędowego, zarówno benzyna, jak i ON są niemal równie drogie jak rok temu. Szanse na spadek cen dają spadające notowania ropy naftowej oraz szybko malejące ceny hurtowe gotowych paliw.

Olej napędowy po 7 zł/l. Benzyna wciąż tak droga jak przed rokiem
Olej napędowy po 7 zł/l. Benzyna wciąż tak droga jak przed rokiem
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Średnia krajowa cena oleju napędowego wyniosła 7,01 zł/l i była o 9 groszy na litrze niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. To szósty z rzędu tydzień obniżek cen tego paliwa, które przez ten czas potaniało w sumie o 65 groszy na litrze. Benzynę Pb95 tankowano średnio po 6,71 zł/l, czyli o grosz na litrze drożej niż przed tygodniem. O 2 gr/l obniżyła się przeciętna cena detaliczna autogazu, która ukształtowała się na poziomie 3,16 zł/l i była najniższa od stycznia.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Obecnie zarówno Pb95, jak i ON średnio kosztują praktycznie tyle samo co w połowie marca’22. Benzyna jest o 4 gr/l droższa niż przed rokiem, a olej napędowy o 1 gr/l. Wyraźnie niższe niż 12 miesięcy temu (o 64 gr/l) są za to średnie ceny autogazu, który cenowy rekord ustanowił równo rok temu. A zatem paliwa wciąż są horrendalnie drogie jak na historyczne standardy. Przed marcem ’22 benzyna Pb95 i olej napędowy nigdy nie kosztowały więcej niż ok. 6 zł/l.

Ponad rok temu doświadczaliśmy bezprecedensowego wzrostu cen paliw będącego skutkiem rosyjskiej napaści na Ukrainę i groźby nałożenia embarga na dostawy ropy i gotowych paliw z Rosji. Na przełomie lutego i marca 2022 roku litr benzyny podrożał o ok. 1,6 zł, oleju napędowego aż o 2,5 zł, a LPG o blisko złotówkę. Historyczne rekordy padły jednak później. Benzyna była najdroższa w czerwcu (gdy ceny dochodziły do 8 zł/l), a „diesel” w październiku 2022 (ponad 8 zł/l).

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mocna przecena w rafineriach

Od początku marca obserwujemy zdecydowaną przecenę nie tylko surowej ropy (co ma drugorzędne znaczenie dla cen detalicznych), ale także gotowych paliw na światowych giełdach. W tym tygodniu ropa Brent kosztowała niespełna 72 dolary za baryłkę i była najtańsza od grudnia 2021 roku. Od stycznia sukcesywnie spadają też ceny oleju napędowego, który jeszcze w czwartek na londyńskiej giełdzie był wyceniany na 721,75 USD/t (w piątek już ponad 780 USD/t) i była to najniższa cena od przeszło roku. Notowania benzyny w Nowym Jorku przez ostatnie dwa tygodnie obniżyły się o blisko 12% i powróciły do stanów z początku lutego.

Globalne zmiany cen gotowych paliw znalazły swoje odzwierciedlenie w cennikach polskich rafinerii. 17 marca PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper95 po cenie 5 209 zł/m3, a więc ok. 6,41 zł po doliczeniu VAT-u (akcyza i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową netto). To aż o 19 gr/l taniej niż tydzień temu. Taka obniżka z pewnym opóźnieniem powinna przełożyć się na niższe ceny w detalu.

Jeszcze szybciej taniał olej napędowy, który płocka rafineria w piątek oferowała po 5 346 zł/m3, czyli za ok. 6,58 zł/l po dodaniu VAT-u. To aż o 29 gr/l mniej niż tydzień temu i o przeszło złotówkę mniej niż jeszcze pod koniec stycznia. Jeśli taka cena hurtowa zostanie utrzymana w najbliższych dniach, to ceny ON na stacjach powinny znaleźć się wyraźnie poniżej 7 zł/l.

Co by było, gdyby nie ten VAT…

Przypomnijmy też, że 1 stycznia przywrócono  w Polsce „stare” stawki VAT (wzrost z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia) przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków.

Niemniej jednak w dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosowały się do 23-procentowego VAT-u i finalnie płacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%. Teoretycznie przy 8-procentowym vacie litr benzyny kosztowałby obecnie mniej niż 6 zł, a oleju napędowego ok. 6 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (39)

dodaj komentarz
unclepepe
W Niemczech po zjeździe z autostrady ceny paliw już porównywalnie lub taniej niż u nas.
Zarobków nie porównuje.
jas2
Już widzę te kolejki Polaków kupujących tanie paliwa na niemieckich stacjach.
vacarius
Gdybym miał miliony to bym kupił auto na wodór i aparaturę do robienia wodoru samemu przy domu. Podobno trzeba do tego prąd i wodę To też można mieć własna wodę ze studni i prąd z małego wiatraka i fotowoltaiki. No i jak mnie wtedy Vateusz opodatkuje?
trolley
Zwyczajnie. Podatek deszczowy XD.
kaczdzonjar
juz sie jeden wypowiedział z teamu Omajtka - będą doić dalej nas ile się da. PiStacjowy gaj to do siebie ma ze miska ryżu i morda w kubeł
dawid_gmyrek
Ceny ryżu basmati biją rekordy na Allegro!
loool
Zatankowanie gratis ukraińskich czołgów nie jest tanie, Orlen musi gdzieś sobie cenę odbić
_as
nie oszukujmy się, na dziś wszystko powyżej 5,50 to okradanie Polaków przez pisich nominantów. Głosujcie dalej na pis jak lubicie jak się was okrada
chariotti
Te spadki to chyba tylko na wybranych propaganowych stacjach.

Dziś jechałem i nasz kochany ORLEN - Diesel 7.22 więc do 7.00 jeszcze daleka droga.
dawid_gmyrek
"Średnia krajowa cena oleju napędowego wyniosła 7,01 zł/l i była o 9 groszy na litrze niższa niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex"

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki