REKLAMA

PO chce pomóc nie tylko frankowcom. 1,5 tys. zł przez 18 miesięcy

2015-08-26 11:10
publikacja
2015-08-26 11:10
YAY Foto

Osoby spłacające kredyty hipoteczne, które znalazły się w tarapatach finansowych, będą mogły ubiegać się o wsparcie do 1,5 tys. zł miesięcznie - przewiduje projekt ustawy, który PO ma złożyć w środę w Sejmie. SLD twierdzi, że ma bardziej kompleksowe rozwiązanie.

O projekcie poinformowały podczas środowej konferencji prasowej wiceminister Izabela Leszczyna i przewodnicząca sejmowej komisji finansów, posłanka PO Krystyna Skowrońska.

PO chce kupić głosy wyborców

Wiceszefowa MF wskazała, że jest to wspólny projekt posłów PO i resortu finansów. Jak mówiła, zgodnie z projektem w BGK miałby zostać utworzony specjalny Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o wartości 600 mln zł, z którego udzielane ma być wsparcie dla kredytobiorców. Zasilenie tego funduszu miałoby spoczywać na bankach, udzielających kredytów hipotecznych, proporcjonalnie do wielkości ich portfela tego typu kredytów.

"Kalkulacji wysokości wpłat poszczególnych instytucji dokonamy na podstawie danych KNF. () Wartość funduszu to 600 mln zł" - powiedziała Leszczyna. Banki od wejścia w życie nowych przepisów miałyby 3 miesiące na zasilenie tego funduszu. Dodała, że gdyby ze względu na wypłatę wsparcia środki funduszu stopniały do poziomu niższego niż 100 mln zł, wówczas banki musiałyby go uzupełnić o dodatkowe 300 mln zł.

Projekt zakłada, że fundusz ma być zarządzany przez radę, w skład której mają wejść przedstawiciele resortu finansów oraz KNF, a także Rzecznik Finansowy, szef BFG oraz przedstawiciel jednego z pięciu banków, które udzielały największej liczby kredytów hipotecznych.

Skowrońska wskazała, że projekt jest adresowany do tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny, niezależnie od waluty, i spełniają określone kryteria. "Tę pomoc chcemy zaadresować do tych osób, które zaciągnęły kredyt na budowę swojego domu, zakup mieszkania, na zakup lokalu mieszkalnego w spółdzielni i spełniają określone kryteria" - mówiła szefowa komisji finansów.

Poinformowała, że zgodnie z projektem o pomoc do 1,5 tys. zł miesięcznie wypłacaną przez maksymalnie 18 miesięcy mogliby ubiegać się ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Chodzi o osoby, które straciły pracę; których wartość kredytowanej nieruchomości jest niższa niż wartość pozostałego do spłaty kredytu; osób, w przypadku których wysokość raty przekracza 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Dodatkowe kryteria wskazane w projekcie dotyczą powierzchni kredytowanej nieruchomości. W przypadku singli oraz rodzin z jednym dzieckiem ze wsparcia będą mogli skorzystać ci, których kredytowane mieszkanie ma powietrznię nie większą niż 75 mkw., a w przypadku domu - 100 mkw. Z kolei dla rodzin z dwójką dzieci ma to być odpowiednio: 100 i 150 mkw. Skowrońska podkreśliła, że limity powierzchni nie dotyczą rodzin z większą liczbą dzieci.

Projekt przewiduje, że dofinansowanie ma być udzielane na korzystnych warunkach - nie byłoby oprocentowane, a jego zwrot mógłby być rozłożony na osiem lat i następować dopiero po dwóch latach od zakończenia wypłacania pomocy.

Kredytobiorca ubiegający się o wsparcie składałby wniosek u starosty, a ten przekazywał go do BGK. Wnioski o udzielenie wsparcia miałyby być zbierane do 31 grudnia 2018 r., a fundusz funkcjonować do 2026 r.

Autorzy projektu wskazali, że z nowych regulacji mogłoby skorzystać 38 tys. kredytobiorców. Leszczyna zaznaczyła, że w szczególnych sytuacjach rada funduszu mogłaby umarzać spłatę wypłaconego wsparcia.

Poseł SLD Wincenty Elsner komentując przedstawioną propozycję stwierdził, że w projekcie "widać bardzo wyraźnie rękę banków", które - jego zdaniem - bardzo uważnie przyglądały się konstrukcji tego projektu, tak aby nie naruszał on ich istotnych interesów.

Dodał, że w założeniach "bardzo wąsko" określono cel, na który może być przeznaczone wsparcie. "Bardzo wielu kredytobiorców brało kredyty hipoteczne np. w związku z remontem domów swoich rodziców (...), ich ta pomoc już nie obejmie" - mówił.

Poseł Sojuszu wskazał jeszcze kilka kwestii budzących jego wątpliwości. Wśród nich znalazł się zapis dotyczący osób zasiadających w radzie funduszu. Jak mówił, składa się ona wyłącznie z "przedstawicieli świata finansów", tymczasem - jego zdaniem - w gronie tym powinien znaleźć się "ktoś reprezentujący tych kredytobiorców, którzy o pomoc zabiegają".

Poseł SLD podkreślił, że jego klub nie będzie przeciw proponowanym przez PO rozwiązaniom. Zaznaczył jednak, że już kilka miesięcy temu Sojusz proponował bardziej kompleksowe rozwiązanie. Przewidywało ono utworzenie Funduszu Pomocy Kredytobiorcom, który miałby być zasilany z podatku od transakcji finansowych. "Podatku, który właśnie zaczyna działać w 11 krajach UE, ale na jego funkcjonowanie w Polsce zgody nie wyraził minister finansów" - wskazał. Dodał, że propozycja zakładała też m.in. pomoc nie tylko dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, ale "dla wszystkich kredytobiorców, którzy z jakichś powodów znaleźliby się w trudnej sytuacji w związku ze spłacanym kredytem". (PAP)

rbk/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (224)

dodaj komentarz
~bookbis
a skoro wasz Vincent razem z Krolem zmienili przepisy i podniesli zus przez co znalazłam sie w tarapatach to czy rzad tez mi pomoze? czy moze
predzej chce mnie zlicytowac i pogrzebac bo skladki za 30 lat byłyby juz ich?!
do niczego tez rzad i to panstwo
~Irena
Najlepszym przykładem że rozwiązanie powinno iśc w kierunku przepisów prawa jest fakt że : ZPB i zagraniczne banki czują się bezkarni i wszechmocni do tego stopnie że straszą POLSKĘ i rządzących !!! Trzeba z tym zrobić porządek !
~Igor
jaka k..a pomoc ! Macie zrobić porządek z bankami a nie jakieś pomoce z budżetu !! Jeśli oszukały i wprowadziły produkty finansowe nie kredyty to bez litości ! Ja nie mam zamiaru dopłacać a banki maja i mogą ! Kto rzadzi w tym kraju ? Rząd czy Banki ?
~ekonomista
jak ktoś jeszcze wierzy rządowi PO/PSL
i premier Ewie Kopacz,
to mu nie zazdroszczę rozumu ...
~andrea
Ja nie rozumiem i nie akceptuje , tego typu zachowań oraz propozycji ! To czysta paranoja ! Zamiast odpowiednio lokować i inwestować , nasze państwo co chwilę , komuś dopłaca umarza , wyrównuje ? Obyśmy nie wyrównali do poziomu Węgier !? A tym czasem dopłacający wpadną w spiralę nieustawicznych dopłat . Kto tak naprawdę Ja nie rozumiem i nie akceptuje , tego typu zachowań oraz propozycji ! To czysta paranoja ! Zamiast odpowiednio lokować i inwestować , nasze państwo co chwilę , komuś dopłaca umarza , wyrównuje ? Obyśmy nie wyrównali do poziomu Węgier !? A tym czasem dopłacający wpadną w spiralę nieustawicznych dopłat . Kto tak naprawdę zarządza naszym budżetem ? Nie pytam , jak ???????? I żadne " spoko " mnie nie przekonuje do swoich wyimaginowanych racji !
~spoko
nie staram się nikogo przekonywać. Piszę tylko w komentarzach to co uważam za słuszne.

Temat pomocy kredytobiorcą z "brzytwą na gardle" i to przy pomocy środków systemu bankowego jako pożyczki, do tyczy 1-3% ogólnej liczby kredytobiorców hipotecznych. Służy on także samemu systemowi bankowemu i rynkowi
nie staram się nikogo przekonywać. Piszę tylko w komentarzach to co uważam za słuszne.

Temat pomocy kredytobiorcą z "brzytwą na gardle" i to przy pomocy środków systemu bankowego jako pożyczki, do tyczy 1-3% ogólnej liczby kredytobiorców hipotecznych. Służy on także samemu systemowi bankowemu i rynkowi nieruchomości, zmniejszając ilość ofert tzw. przy cenie sprzedaży wymuszonej.

Skala tego projektu 500-1000 mld PLN nie wywoła skutków negatywnych, a tylko pozytywne.
~spoko odpowiada ~spoko
Skala tego projektu 500-1000 mld PLN nie wywoła skutków negatywnych, a tylko pozytywne.

powinno być: 500-1000 mln PLN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

przepraszam
~IW
Jeszcze będziesz zazdrościć Węgrom : rozwiązania problemów bankowych, uchodźców, energetycznych - gazowych, eksportowych i podatkowych !
~spoko
Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań jest naprawdę szkodliwy i wyciąga pieniądze z systemu bankowego

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące
Podatek Bankowy z uwzględnieniem doprecyzowań jest naprawdę szkodliwy i wyciąga pieniądze z systemu bankowego

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.
Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 50 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2017r.

1 .STRATY2015r. ok. 50 mld PLN w 2015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(8,5–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(8,5-12)mld PLN - 7 mld PLN =(1,5-5)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,10-0,29)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (20-75)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (2,5-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).
Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.)

Jedynym „pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.


Propozycja KUKIZ:
PODATEK BANKOWY nawet: 3,9% rocznie wartości aktywów bankowych
ok. 60 mld PLN = 3,9% * (1 bilion 600 mld PLN/rocznie)
źródło:http://stooq.pl/n/?f=977619&search=przecinek
sprostowań późniejszych brak

Podsumowanie propozycji: ODLOT !!!
Kiedyś było takie Hasło „pij mleko będziesz większy”
Dzisiaj „pij PLATONA, a zostaniesz PITAGORASEM lub ARYSTOTELESEM”,
Polak potrafi, jest lepszy do GREKA
Tylko nie zapomnijcie zmienić USTAW, co by można było napić się w spokoju na ławeczce !!!
~nabik
Czy wy nie widzicie, że PiS doprowadzi nasz kraj do ruiny? przez to rozdawnictwo wkrótce będziemy mieć dwa razy wyższe podatki! NIE dla PiSu!!

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki