REKLAMA
PILNE

PO chce kupić głosy wyborców

2015-08-26 13:13
publikacja
2015-08-26 13:13
PO chce kupić głosy wyborców
PO chce kupić głosy wyborców
/ EastNews

1,5 tys. zł wsparcia przez 18 miesięcy - na tyle będą mogli liczyć kredytobiorcy, którzy wpadną w przejściowe tarapaty finansowe. Rząd przygotowuje projekt ustawy, którego celem jest wprowadzenie osłony socjalnej dla osób, które spłacają kredyty hipoteczne niezależnie od waluty, w której zaciągnęli zobowiązanie.

Należy cieszyć się z pomysłu wprowadzenia pewnego rodzaju osłony socjalnej dla kredytobiorców, bo prawie każdy człowiek, który spłaca 30-letnie zobowiązanie, w którymś momencie życia chwilowo straci pracę lub zachoruje. Dobrze by miał ten komfort, że przejściowe problemy finansowe nie spowodują utraty mieszkania lub popadnięcia w wielkie długi. Jednak z analiz rynku pracy wynika, że przeciętny okres poszukiwania zatrudnienia w Polsce wynosi do 10 miesięcy.

- 1,5 roku wsparcia to stanowczo za dużo i jest to zwyczajnie zbyt hojna oferta, na którą nas nie stać. Warto zastanowić się nad skróceniem tego okresu do maksymalnie 6 miesięcy. Pomoc prawdopodobnie będzie miała charakter zwrotny. Z projektu wynika, że maksymalnie będzie można otrzymać 27 tys. zł pomocy, które po dwóch latach zostaną rozłożone na raty do spłaty na okres maksymalnie 8 lat, to znaczy, że koszt zwrotu pełnej pomocy dla kredytobiorcy wyniesie ok. 300 zł miesięcznie. Być może taka pomoc nie byłaby potrzebna, gdyby państwo w większym stopniu starało się wpływać na obniżenie cen zakupu nieruchomości lub wprowadziło preferencje podatkowe dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - stwierdza Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Z projektu wynika, że dofinansowanie miałoby być udzielane na korzystnych warunkach - nie byłoby oprocentowane, jego zwrot następowałby dwa lata od zakończenia wypłacania pomocy i mogłoby być rozłożone na osiem lat. Z projektu nie wynika jaki byłby koszt tego programu - z szacunków Bankier.pl wynika, że kosztowałoby to budżet państwa co najmniej 500 mln zł rocznie. Ponadto utworzenie specjalnego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców pociągnie za sobą wzrost kosztów sektora bankowego, a to najprawdopodobniej odbije się na wzroście cen usług oferowanych przez banki.

Artykuł jest komentarzem do "PO chce pomóc nie tylko frankowcom. 1,5 tys. zł przez 18 miesięcy"

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~sebastian
ciosem dla gospodarki byłoby gdyby PIS doszedł do władzy. Chrońmy przed tym nasz kraj bo naprawdę może być krucho
~wyborca
Już ja tych lobbystów bankowych rozliczę i to niedługo
~ltv90procent
taka "pomoc" dla kredytobiorców była juzw 2010r i skorzystalo z niej w skali kraju KILKASETosób tylko. Wiecie dlaczego? Bo to nie jest Pomoc tylko POŻYCZKA, potem trzeba to oddać. To co to za pomoc, jak wpadne w tarapaty to ja mam od kogo pozyczyc na kilka miesiecy pieniądze. :Potrzeba jest zeby ułatwic frankowicom taka "pomoc" dla kredytobiorców była juzw 2010r i skorzystalo z niej w skali kraju KILKASETosób tylko. Wiecie dlaczego? Bo to nie jest Pomoc tylko POŻYCZKA, potem trzeba to oddać. To co to za pomoc, jak wpadne w tarapaty to ja mam od kogo pozyczyc na kilka miesiecy pieniądze. :Potrzeba jest zeby ułatwic frankowicom ZAMIANĘ mieszkań na większe lub mniejsze, bo jesteśmy uwięzieni w swoich nieruchomościach. Kazdorazowe zmienianie czegos w kredycie zmusi nas do zamiany waluty na złotówki i poniesienie straty 50% wartosci neruchomosci na ktorej mamy kredyty. Skoro Banki nie oszukały kredytobiorców to dlaczego teraz nie mozna wziąść kredytu w CF, a jak był po 2 z to można było? KNF powinno zostać rozwiązane a ludzie z tej instytucji powinni znaleźć się w więzieniach.
~Hiro
Ten festiwal deklaracji skończy się na jesieni mocnym kopem społeczeństwa przez lata oszukiwanego przez tę mafię.
Pamiętam jak Tusk przed ostatnimi wyborami nawet się nie zająknał na temat podwyżki wieku emerytalnego.Wygrali i przeforsowali ustawę. A pamietacie burdel w styczniu zaraz po wyborach z listą leków refundowanych .

~Dżordż
A czemu PO nie pochwali się wyborcom zmianami w ordynacji podatkowej, które rząd wg ministra Szczurka ma przyjąć we wrześniu:

Ministerstwo Finansów chce, żeby fiskus miał aż 15 lat na wyegzekwowanie podatku. Przedawnienie, które trwa obecnie 5 lat, miałoby być przedłużone o kolejne 5, a następne 5 lat skarbówka
A czemu PO nie pochwali się wyborcom zmianami w ordynacji podatkowej, które rząd wg ministra Szczurka ma przyjąć we wrześniu:

Ministerstwo Finansów chce, żeby fiskus miał aż 15 lat na wyegzekwowanie podatku. Przedawnienie, które trwa obecnie 5 lat, miałoby być przedłużone o kolejne 5, a następne 5 lat skarbówka miałaby zarezerwowane na sam pobór podatku.
~poldek
A czemu nie przytoczysz obniżki podatków lokalnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów. Straszne rzeczy chca egzekwować podatki. Moze w zamian podniesc tym uczciwym.
~wer odpowiada ~poldek
W Polsce prowadząc działalność gospodarczą nigdy do końca nie wiesz czy robisz to zgodnie z obowiązującym prawem. Dwa urzędy skarbowe w różnych częściach kraju do tej samej sprawy mogą podchodzić różnie.
Dlatego nie jest miłe mieć świadomość żę można cię kontrolować z przed 10 lat.
Nie chodzi tu
W Polsce prowadząc działalność gospodarczą nigdy do końca nie wiesz czy robisz to zgodnie z obowiązującym prawem. Dwa urzędy skarbowe w różnych częściach kraju do tej samej sprawy mogą podchodzić różnie.
Dlatego nie jest miłe mieć świadomość żę można cię kontrolować z przed 10 lat.
Nie chodzi tu (mam taką nadzieję) o oszustów których jak najbardziej należy rozliczać
~RICO
Uważajcie platforma zawsze pomagała tuż przed wyborami,po wyborach im zawsze brakowało,bo na propagandę i swoje apanaże wydali znacznie więcej !
~lel
PO kupuje i należy teraz pilnie słuchać co p o z a stwierdzeniem faktu, że kupują i oczywiście to jest naganne itd. - mają do powiedzenia inne partie. Jeżeli tej lekcji domowej wyborca nie odrobi - po jesieni będzie miał jeszcze gorzej

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki