REKLAMA

Ograniczenia w dostawach hamują aktywność w przemyśle

Krzysztof Kolany2021-10-01 09:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-01 09:00
Ograniczenia w dostawach hamują aktywność w przemyśle
Ograniczenia w dostawach hamują aktywność w przemyśle
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

Ograniczenia wywołane niedoborami surowców i komponentów wyhamowały ożywienie w polskim przemyśle – wynika z najnowszej ankiety PMI. Równocześnie coraz wyższe ceny ograniczyły napływ nowych zamówień, co wywołało obawy przed stagflacją.

We wrześniu PMI dla polskiego przemysłu osiągnął wartość 53,4 punktów – poinformowała firma badawcza IHS Markit. To najniższy odczyt od lutego, sygnalizujący spowolnienie wzrostu aktywności ekonomicznej w polskim sektorze wytwórczym. Był to także rezultat wyraźnie gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się średnio odczytu na poziomie 54,8 pkt.

To mniej niż w sierpniu, gdy wskaźnik ten wyniósł 56 pkt. To także odczyt zdecydowanie niższy niż w lipcu, gdy odnotowano wynik na poziomie 57,6 pkt. Natomiast w czerwcu padł nowy rekord na poziomie 59,4 pkt. Także w maju wskaźnik ten ustanowił najwyższy odczyt w sięgającej roku 1998 historii tych badań, przyjmując wartość 57,2 punktów.

- Przedsiębiorcy  narzekali  na  trudności  ze  zdobyciem  środków  produkcji  —  wiele materiałów było niedostępnych na rynku, a kondycja transportu wciąż pozostawiała wiele do życzenia, co przyczyniło się do poważnych opóźnień w dostawach surowców do polskich fabryk – czytamy we wrześniowym raporcie IHS Markit.

- Długi czas oczekiwania na dostawy materiałów oraz niedobory podaży surowców na rynkach znacznie ograniczały zdolności  produkcyjne polskich producentów we wrześniu – dodają autorzy raportu.  Część respondentów zwracała także uwagę na niedobory siły roboczej. Lecz równocześnie we wrześniu dało się odczuć spadek tempa napływu nowych zamówień.

- Portfele zamówień silnie odczuły negatywny wpływ podwyżek cen. Choć popyt był wciąż duży,  według  respondentów badania, presje inflacyjne wpłynęły niekorzystnie na sprzedaż  zarówno na rynkach  krajowych jak  i zagranicznych (eksport spadł nieco po raz pierwszy od niemal roku) – wynika z wrześniowej ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów logistyki.

Ceny wyrobów gotowych we wrześniu wciąż szybko rosły, odzwierciedlając nieustanne podwyżki kosztów produkcji. Drożały w szczególności metale, tekstura i chemikalia. Inflacja kosztowa zatem wciąż była silna, choć tempo wzrostu cen spowolniło względem rekordu odnotowanego w czerwcu.

Koniunktura w polskich fabrykach wpisuje się w szerszy europejski i globalny trend. Jeszcze w lipcu według wskazań PMI koniunktura w niemieckim przemyśle w lipcu była najlepsza od 21 lat, jednakże w sierpniu wzrost nieco przyhamował, lecz nadal pozostawał silny. Natomiast we wrześniu dało się już odczuć osłabienie ożywienia w strefie euro.

- We wrześniu ekspansja w polskim przemyśle była ograniczana poważnymi niedoborami surowców oraz rosnącymi cenami środków produkcji, które w ostatnich miesiącach dotknęły gospodarki na całym świecie (…) Niewykluczone, że ze względu na w większości nieuniknione, utrzymujące się w ostatnich miesiącach wzrosty cen, polscy producenci zaraportowali słabszy wzrost popytu ze strony klientów sugerując, że sektor może zmierzać ku stagflacji – tak wyniki wrześniowego badania skomentował Paul Smith, ekonomista IHS Markit.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
slawekqs
Pracuje w fabryce od 10 miesięcy 4 brygadkowka 2tyg fabryka stoi prawie wszytko na export z tego co widzę została tylko Europa i mało biorą na 30 maszyn robią 3 więc jest wesoło ale bajlando dalej trwa inflacja 6 % ladne kwiatki GUS wydrukował liczbę hehe
drabio
Stagflacja - już zaczynają oficjalnie o tym mówić?

Jak pisałem o tym rok temu były tylko czerwone łapy. Wiecie co to oznacza dla gospodarki dla społeczeństwa i wartość pieniądza przy takich danych makro i otoczeniu ustrojowym prawnym czy monetarny. Sytuacja teraz przypomina bardzo to co się działo pod koniec lat
Stagflacja - już zaczynają oficjalnie o tym mówić?

Jak pisałem o tym rok temu były tylko czerwone łapy. Wiecie co to oznacza dla gospodarki dla społeczeństwa i wartość pieniądza przy takich danych makro i otoczeniu ustrojowym prawnym czy monetarny. Sytuacja teraz przypomina bardzo to co się działo pod koniec lat osiemdziesiątych.
podatnik-
Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 1października 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów,Przypominam, gdzie rzecz się dzieje, ano dzieje się w PRLu bis, który 1października 2021 to bardziej kolonia niewolnicza niż kraj, stworzony przy stole zwanym okrągłym i podczas pijackich libacji w Magdalence pod polityczną mafię, kolesiów, przekrętów, złodziejstwa i niespotykaną arogancję władzy! Bardziej miejsce dla kombinatorów, gdzie zwykły człowiek jest niczym, a przestępców się chroni. Zwykły człowiek nie odczuwa że to "jego kraj", gdzie miliony młodych, zdolnych, wykształconych, kreatywnych ludzi wyjechało za przysłowiowym chlebem? Gdzie przyzwoity człowiek nie ma szans na pracę, bo ją po znajomości dostają kolesie, gdzie na badania czy operację czeka się kilka lat. I na koniec gdzie już w 2009 r. człowiek Prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki jako prezes PKN Orlen zarabiał dziennie 31.000,00 PLN słownie trzydzieści jeden tysięcy złotych a maksymalna emerytura powstańca, który walczył za Warszawę wraz z kombatanckimi dodatkami wynosi 1.500,00 PLN słownie jeden tysiąc pięćset złotych miesięcznie i gdzie nikt się nie pyta miliarderów skąd mają majątek ?
grzegorzkubik
To jest wzrost cen i ograniczenie produkcji. Widzicie. Wiem. Niczego sienie bójcie. Polska wybija się gospodarczo i radzę wam na spokojnie oglądać TVP bo dziś kolejnego dnia wszystko jest tłumaczone przez ekonomistów. TVP bo w TVN-ie wam tego nie powiedzą.
300_pala
Wolskim suwerenowi trzeba tłumaczyć w TVP co maja myśleć
jenak
Przynajmniej smogu nie będzie. Młodzież powinna być zadowolona.
qonradx
Proponuje zamknąć jeszcze resztę hut które tutaj pozostały, to na pewno obniży cenę stali i zwiększy jej dostępność. A lewaki jak będą zadowolone za to, bo jak dzieci naiwnie wierzą ze uratują tym świat że się produkcja z EU do Indii przeniesie
jenak
Wszystko zmierza ku światowej deindustrializacji. Po co to komu? A jest w tym pewien zamysł. Wystarczy powiedzieć, że niezbyt humanitarny.

Kto nie marnował czasu i poznał historię (nie tę oficjalną), wie o co chodzi.
remo87
Nie światowej, a państw zachodu, ciekaw jestem czy którykolwiek z tych lewackich głąbów zdaje sobie sprawę z tego jaką przyszłość szykują przyszłym pokoleniom w Europie czy Ameryce
rembielinek
No i co zawodowi szczekacze ? Jak jest jakiś ciekawy wątek merytoryczny, to zatkało kakało ?
Nic do powiedzenia ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki