REKLAMA

Amerykańska gospodarka wytraciła impet

2021-10-28 14:30
publikacja
2021-10-28 14:30
Amerykańska gospodarka wytraciła impet
Amerykańska gospodarka wytraciła impet
fot. JONATHAN ERNST / / Reuters

Po wygaśnięciu covidowych stymulantów fiskalnych wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych mocno spowolnił. Nie było to jednak aż tak wielką niespodzianką.

W III kw. 2021 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 2,0 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA).  – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Kwartał wcześniej annualizowany wzrost PKB wyniósł 6,7%, a na początku roku odnotowano wzrost o 4,6%. Rok temu annualizowana dynamika amerykańskiego PKB sięgnęła rekordowych 33,4%, co było efektem niskiej bazy po rekordowym spadku wywołanym polityką lockdownów.

Opublikowany dziś wynik okazał się gorszy od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w annualizowanym tempie 2,7%. Warto jednak dodać, że jeszcze niższego odczytu kazały się spodziewać obliczenia Fedu z Atlanty, którego ostatnie wskazanie zatrzymało się na zaledwie 0,2%.

Analizując raport o PKB, warto mieć świadomość, że statystyki te odnoszą się do wysokiej bazy z II kwartału, kiedy to do Amerykanów trafiło większość z dwóch bilionów dolarów nadzwyczajnych wydatków rządowych w ramach tzw. planu Bidena. Transfery te kumulowały się w marcu i kwietniu, a po sierpniu wygasały już prawie wszystkie nadzwyczajne środki stymulacji fiskalnej.

Poza tym Amerykanie podają dane o PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rosłaby tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok. Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy”. 

Licząc „po europejsku”, powiedzielibyśmy, że amerykański PKB był w III kwartale 2021 roku był o 0,50% wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 4,9% wyższy niż w analogicznym kwartale roku ubiegłego. Dla porównania w II kw. odnotowano dynamikę rzędu 1,64% kdk i 12,2% rdr.

Istotny wkład we wzrost amerykańskiego PKB nadal miała konsumpcja, która dodała 1,09 pkt. proc. do annaualizowanej dynamiki tego wskaźnika. Warto jednak odnotować przesunięcie preferencji konsumentów. Konsumpcja towarów obniżyła annualizowaną dynamikę PKB o 2,32 pkt. proc., podczas gdy konsumpcja usług podniosła ją o 3,40 pkt. proc.

Ale jeszcze większy wkład miał wzrost zapasów, który wniósł 2,07 pkt. proc. Bez tej kategorii anuualizowana dynamika PKB Stanów Zjednoczonych byłaby bliska zera. Inwestycje przedsiębiorstw obniżyły ten wskaźnik o 0,14 pkt. proc., eksport odjął 0,28 pkt. proc., a import 0,87 pkt. proc. Negatywny wpływ miały też wydatki federalne (-0,33 pkt proc.), a wydatki stanowe i lokalne wniosły 0,46 pkt. proc.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i będą podlegać przynajmniej dwóm regularnym rewizjom. Pierwszą z nich poznamy za niespełna miesiąc, 24 listopada.

KK

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
ajwaj_
To ma pewien zwiazek z energia,
o ile Azja, Chiny daza do PKB +8%, "nie wolne" kraje sie rozwijaja i potrzebuja energii,
"zachód" walczy o przezycie, "impet na dlugach, wydmuszkach" nie dziala
Azja zabiera "zachodowi" LNG i inne surowce
grzegorzkubik
Jak się wybiera prezydenta pod wpływem głosu celebrytów to żyje się jak spłukany celebryta. Teraz Amerykanie skumają jaki błąd popełnili. My Polacy nie dajemy się.
bankster-kreator
No samą drukarką za długo to gospodarki nie nakręcisz raczej nie powinni być zdziwieni. Po pewnym czasie już nawet szymans nie chce wyzionąć ducha na budowie za drukowany papier tylko mówi: gold please a jak nie to sam wywymienia natychmiast po pracy papierki na blachę.
bankster-kreator
Zresztą tak też było w czasie wojny światowej. Niemcy płacili złotem bo już nikt nie chciał ich papierów przyjmować dlatego też masowo rabowali złoto na terenach okupowanych i wyrywali ludziom złote zęby.
samsza
Po prostu zbyt wolno wywalają z pracy antyszczepów.
Amerykanie są przestraszeni, sytuacja niepewna. Nawet ci zaszczepieni po uszy, obserwują w kolejnych krajach kolejne dawki, inne wymagania i... nie wiedzą na jakich żądaniach posłuszeństwa się skończy.
bha
A z czego mają być te trwałe wzrosty - może z tych Niby coraz godniejszych, niby co roku rosnących zarobków NIBY wszystkim pracującym!!! .A i rosnące niestety coraz mocniej codziennie zadłużenie ogólne daje coraz bardziej negatywnie znać o sobie !!!.
3456
co kasa ze szczepionek się skończyła oj to mają niezły przepał

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki