REKLAMA

PKB USA: rekordowy wzrost po rekordowym spadku

2020-10-29 13:30
publikacja
2020-10-29 13:30
fot. Corona Borealis Studio / Shutterstock

Po rekordowym spadku w drugim kwartale trzeci kwartał przyniósł rekordowy wzrost produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak uważać na specyficzny sposób, w jaki amerykańscy statystycy prezentują dane o PKB.

W III kw. 2020 roku amerykański PKB wzrósł o 33,1% w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To absolutny rekord w sięgającej 1947 roku historii kwartalnych rachunków PKB w Stanach Zjednoczonych. Taki wynik nie był jednak dużym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy średnio spodziewali się wzrostu PKB o 31% w ujęciu annualizowanym.

Warto jednak te dane umieścić w szerszym kontekście. W poprzednim kwartale gospodarka USA doświadczyła rekordowego spadku PKB aż o 31,4% w ujęciu annualizowanym.  Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Licząc „po europejski”, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w III kwartale był o 7,4% wyższy niż w kwartale poprzednim, kiedy to zanotował spadek o 9% kdk.W rezultacie nawet mimo tak silnego wzrostu w III kw. amerykański PKB wciąż był o 2,9% niższy niż rok wcześniej. Dla porównania, w II kwartale roczna dynamika tego wskaźnika wyniosła -9,0% rdr.

Konsumpcja prywatna wzrosła w III kw. o 40,7% w ujęciu annualizowanym wobec -33,2%. w poprzednim kwartale. Bazowy deflator PCE wyniósł w III kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 3,5%., wobec prognoz 4%. Deflator PCE to preferowana przez amerykańską Rezerwę Federalną miara inflacji.

- Wzrost PKB w III kwartale odzwierciedlał trwające wysiłki na rzecz otwarcia przedsiębiorstw i wznowienia aktywności, które były odłożone lub zakazane z powodu Covid-19. Pełne ekonomiczne efekty pandemii Covid-19 nie mogą być kwantyfikowane w szacunkach PKB dla III kwartału 2020 roku, ponieważ skutki te generalnie osadzone są w danych źródłowych i nie mogą być indywidualnie zidentyfikowane – zastrzegają statystycy BEA. 

BEA oznajmia, że to dopiero wstępny szacunek danych o PKB za III kwartał. Pierwsza regularna rewizja ukaże się 25 listopada.

KK

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
pkc
stawiam na Donalda Trumpa w wyborach najlepszego prezydenta USA 5k pln u buka na pohybel lewakom i komuchom
bha
Przed wyborcze statystyczne czary mary hokus pokus nic więcej.
jpelerj
Szczerze mówiąc, jak już PIS chce kierować płatne trolle do komentowania na portalu ekonomicznym, to mogliby kierować jednak takich, dla których ekonomia to nie jest żona ekonoma. Przecież poziom niektórych nicków to rów mariański. Naprawdę tam już nie ma nikogo o wykształceniu powyżej 5 klasy szkoły Szczerze mówiąc, jak już PIS chce kierować płatne trolle do komentowania na portalu ekonomicznym, to mogliby kierować jednak takich, dla których ekonomia to nie jest żona ekonoma. Przecież poziom niektórych nicków to rów mariański. Naprawdę tam już nie ma nikogo o wykształceniu powyżej 5 klasy szkoły podstawowej?
przedsiebiorca30
Kiedyś na takie portale nie pchała się zgraja niedouczonych ludzi, którzy wypisują, jeden przed drugim, jeszcze większe bzdury. Był taki czas, że nazywało się ten poziom "onetowym", ale teraz ta "inteligencja" jest wszędzie. Śmieszy mnie jak od pewnego czasu zrobiła się moda na dyskredytowanie gospodarki Kiedyś na takie portale nie pchała się zgraja niedouczonych ludzi, którzy wypisują, jeden przed drugim, jeszcze większe bzdury. Był taki czas, że nazywało się ten poziom "onetowym", ale teraz ta "inteligencja" jest wszędzie. Śmieszy mnie jak od pewnego czasu zrobiła się moda na dyskredytowanie gospodarki amerykańskiej, a co ciekawe, na chwalenie chińskiej. Ja bym się na waszym miejscu trochę zastanowił czy to nie jest zaszczepiona propaganda przez Państwa na wschód od nas, ale do tego potrzebna by była wam wiedza którą nie zdobywa się przed ekranem laptopa i portali z poziomu pudelka. Ciekawe czy ktokolwiek z was miał okazję prowadzić interesy z wymienionymi Państwami? Ja akurat tak, i niestety chińskie doświadczenia zniechęcają (brak jakichkolwiek standardów znanych nam z cywilizowanych krajów, a mówię tu o firmach medycznych a nie zajmujących się np. szyciem ciuchów). Brak zgodności produktów ze specyfikacją, ilość towaru niezgodna z zamówieniem, zmiany cen po podpisaniu umowy i zapłacie proformy na drugi dzień! Takie standardy są bliższe krajom trzeciego świata niż nam. Wielkie koncerny które mają swoich ludzi na miejscu mogą jeszcze to jakoś kontrolować, ale mniejszy biznes nie ma tam po co iść. Nawet koncerny muszą się liczyć z permanentnym kradzeniem know how, podróbkami itd. Tam się nic pod tym względem nie zmieniło, a mówię tu o wydarzeniach na przełomie ostatnich 12 miesięcy. Chiny idą teraz do przodu bo 40 lat temu otworzyły się na świat i przy ich dużej liczbie tanich robotników udało im się coś zbudować, ale to tymczasowo, bo przy ich mentalności, marnotrawieniu zasobów na sztuczne pompowanie PKB, potwornemu zadłużeniu pozabankowemu oraz reżimowi, na dłuższą metę wyhamują każdą gospodarkę. USA ma swoje plusy jak i minusy, jak każdy kraj. DO plusów należy na pewno: waluta światowa - dolar, elastyczność rynku pracy, innowacyjność, sprawne sądownictwo gospodarcze, duże zasoby taniej siły roboczej i surowce, potężny rynek wewnętrzny. Wszyscy przede wszystkim uczepiają się dolara którego pozycję, amerykanie wykorzystują do swoich osobistych celów, jak robiłby to każdy (nie bez powodu chińczycy podejmują walkę na tym samym polu, ale przy ich potwornym pozabankowym zadłużeniu skończyłoby się to światową katastrofą gospodarczą).
open_mind
Te bzdury statystyczne na bazie masowego mega dodruku i innych oszukańczych działań już nawet przestają mnie bulwersować denerwować działać na nerwy, wpieniać. Ale śmieszne to też nie jest.
demeryt_69
Jutro warsiaski 'parkiet' pójdzie do góry :)
abcx
Eee zwykłe zabawy statystyką i liczbami, nic to nie ma wspólnego z rzeczywistością
macierz
Z czego tu się cieszyć, przecież żeby był ten wzrost w 3 kwartale, musieli wydrukować i rozdać kilka bilionów dolców, krótko mówiąc, kupili sobie na kredyt ten wzrost, a teraz mają ból głowy bo trzeba wydrukować dolce na 4 kwartał, tyle tylko, że na samą myśl dostają sraczki, nikt nie chce podjąć tej decyzji,Z czego tu się cieszyć, przecież żeby był ten wzrost w 3 kwartale, musieli wydrukować i rozdać kilka bilionów dolców, krótko mówiąc, kupili sobie na kredyt ten wzrost, a teraz mają ból głowy bo trzeba wydrukować dolce na 4 kwartał, tyle tylko, że na samą myśl dostają sraczki, nikt nie chce podjąć tej decyzji, a firmy pomału znów tracą płynność, jak Boeing, który już myśli o kolejnych zwolnieniach, trzeba będzie też wypłacić zasiłki bezrobotnym, czyli wydrukują kolejne 2 biliony dolców, zobaczymy dokąd to ich zaprowadzi, bo to wszystko dobrze się nie skończy.
demeryt_69
Kilka bilionów? Wiesz chociaż co piszesz?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki