REKLAMA

Nord Stream 2. Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę

2021-07-13 11:22
publikacja
2021-07-13 11:22
Nord Stream 2. Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę
Nord Stream 2. Kanclerz Merkel potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę
fot. CLEMENS BILAN / POOL / / DDP

Kanclerz Angela Merkel obiecała Ukrainie wsparcie w sporze o gazociąg Nord Stream 2. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec potwierdziła, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę – informuje telewizja ARD.

Ukraina stoi na stanowisku, że powstanie NS 2 jest zagrożeniem jej bezpieczeństwa. Kanclerz Merkel potwierdziła w poniedziałek wieczorem na spotkaniu z Zełenskim, że gwarantuje tranzyt gazu przez Ukrainę. "Niemcy oraz Francja podtrzymują stanowisko, że Ukraina musi pozostać krajem tranzytowym dla energii” – powiedziała.

Strona ukraińska wciąż wyraża duże obawy w tej sprawie. „Traktujemy je bardzo poważnie” – podkreśliła Merkel. Była jednak sceptyczna, jeśli chodzi o znalezienie ostatecznego rozwiązania sporu o Nord Stream 2 podczas jej nadchodzącej wizyty w USA, gdzie ma rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidena. Merkel spotka się z Bidenem w czwartek, aby omówić m.in. sprawę NS 2. „Nie wiem, czy do tego czasu dokumenty będą całkowicie gotowe. Nie sądzę” – dodała kanclerz. „Ale będą ważne dyskusje na temat wypracowania wspólnego stanowiska”.

Prezydent Ukrainy opowiedział się za włączeniem USA do zapoczątkowanego w 2014 roku formatu normandzkiego, dotyczącego kwestii energetycznych. „Stany Zjednoczone mogą być również włączone do poszukiwania rozwiązania w innym formacie” – dodał Zełenski. „Ukraina widzi, że bezpieczeństwo kraju jest zagrożone przez niemiecko-rosyjski projekt” – podkreślił prezydent i ponownie zażądał gwarancji dla przyszłych dostaw energii dla jego kraju.

Merkel zapowiedziała, że gdyby nastąpiło ponowne spotkanie w formacie normandzkim, „temat energii byłby dla nas oczywiście również ważnym tematem”. Formalne włączenie kwestii energetycznych wykraczałoby jednak poza zakres porozumienia mińskiego z 2015 r. o łagodzeniu konfliktu w regionie.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Nord Stream 2

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wontuskom
głuPOta i hiPOkryzja tusków z ,,bankiera'' i merkellandu POlega na tym, aby obiecywać to za co nie będzie się odPOwiadać już za parę miesięcy !!!! tuski won do berlina i moskwy!!!
sel
A kto będzie płacił za ten tranzyt 50% wartości gazu ? Ukraińcom? Polska?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki