REKLAMA

Morawiecki: Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii

2021-04-14 09:50
publikacja
2021-04-14 09:50
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii - powiedział w środę podczas inauguracji Regionu Google Cloud w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem prezesa Google'a Sundara Pichaiego Polskę dobrze pozycjonują na przyszłość wykwalifikowani inżynierowie.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że "coraz więcej przedsiębiorców w Polsce interesuje się cyfryzacją, warto podejmować tego rodzaju inwestycje, to przyszłość gospodarki".

Według Morawieckiego Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie nowych technologii i ze względu na zdolnych pracowników w tej branży.

Sundar Pichai stwierdził, że "dobrze wykwalifikowani inżynierowie dobrze pozycjonują Polskę na przyszłość", jeśli chodzi o rozwój cyfrowych inwestycji w kraju. "Rozbudowujemy nasze centrum badawczo-rozwojowe, widzimy, jak narzędzia cyfrowe pomagają w walce z pandemią i pracy zdalnej oraz zdobywaniu informacji i cieszę się że mogliśmy nawiązać współpracę" - powiedział.

Zastępca Sekretarza Stanu USA ds. Europejskich Philip T. Reeker ocenił, że inwestycja amerykańskiej firmy w Warszawie to "kolejny wkład w zacieśnienie relacji między USA a Polską". Jego zdaniem, "kiedy nasze gospodarki są ze sobą bardziej zintegrowane, generują większy wzrost i innowacje dla naszych społeczeństw, zbliżają nas do siebie i sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni".

Reeker zadeklarował, że Europa jest dla USA najważniejszym partnerem handlowym, a korzyści z tej relacji widać po obu stronach Atlantyku. "Google rozwijając cyfrową gospodarkę Europy Środkowo-Wschodniej będzie siłą napędową w regionie", a centrum przetwarzania danych zmieni cyfrowy krajobraz Polski, tworząc podwaliny pod rozwój i nowe biznesy.

Reeker wyraził również przekonanie, że ważnym projektem realizowanym w regionie jest inicjatywa Trójmorza, w skład której wchodzi Polska, a której głównym założeniem jest wzmocnienie współpracy krajów regionu w zakresie polityki cyfrowej i cyberbezpieczeństwa.

Szef Google Cloud Thomas Kurian podczas inauguracji powiedział, że "Google jest dumne z tego, że uczestniczy w choćby małym stopniu w niesamowitej historii rozwoju Polski". "To kraj ogromnych możliwości. Jesteśmy w Polsce od 15 lat i w tym czasie mocno inwestowaliśmy w naszą obecność tu. W 2019 roku zawarliśmy strategiczne partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej. Obiecaliśmy też polskiemu społeczeństwu, że sprowadzimy infrastrukturę chmurową Google do waszego kraju. Dziś się z tego wywiązujemy" - podkreślił Kurian.

Jak zaznaczył, Region Google Cloud w Warszawie to pierwszy tego typu ośrodek w Europie Środkowo-Wschodniej i siódmy na kontynencie, dzięki któremu możliwy jest dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii pozwalających m.in. odbudować kraj po pandemii koronawirusa.

Region Google Cloud w Warszawie to nie tylko centrum przetwarzania danych, ale również regionalny ośrodek obsługi kluczowych usług chmurowych Google Cloud Platform. Dzięki niemu zmniejszą się opóźnienia przesyłu danych w regionie, a co za tym idzie - zwiększeniu ulegnie wydajność i prędkość aplikacji korzystających z usług Google Cloud. Zwiększy się również dostępność i stabilność chmury Google'a.

To pierwsza tego rodzaju inwestycja koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej celem jest wsparcie cyfrowej transformacji Polski i regionu, a także przyspieszenie inicjatyw start-upowych i umożliwienie globalnej ekspansji lokalnie powstającym, cyfrowym firmom. (PAP)

mfr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pstrzezek
Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, szczególnie w zakresie działek od kościoła, dworków remontowanch za kasę z budżetu oraz apartamentów kupowanych poniżej cen rynkowych.
samsza
Tydzień temu ukazało się video, w którym pan Kluska prosto tłumaczy w jaki sposób rząd dba aby w Polsce nie urodziło się nic innowacyjnego. Możliwe jest tylko odtwarzanie cudzego pomysłu przez wielkie, międzynarodowe korporacje.
źródło: https://youtu.be/EbHUn1Spxyw
macierz
Ma rację, jesteśmy najlepszym miejscem dla inwestycji, gdyż Polska to Chiny Europy, czyli tania siła robocza.
Godzina pracy Polaka kosztuje 11 euro. To o 30% mniej niż Czecha i ponad 3x mniej niż Niemca
Polska pozostaje państwem o jednym z najniższych kosztów pracy w Unii Europejskiej. Mimo, że w ostatnich latach
Ma rację, jesteśmy najlepszym miejscem dla inwestycji, gdyż Polska to Chiny Europy, czyli tania siła robocza.
Godzina pracy Polaka kosztuje 11 euro. To o 30% mniej niż Czecha i ponad 3x mniej niż Niemca
Polska pozostaje państwem o jednym z najniższych kosztów pracy w Unii Europejskiej. Mimo, że w ostatnich latach rosły one w Polsce 2,5 raza szybciej niż średnio w UE, przepaść między nami a zachodem Europy wciąż jest ogromna.
Eurostat, europejski urząd statystyczny, opublikował dane dotyczące godzinowych kosztów pracy w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach w państwach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) w 2020 roku.
Zgodnie z podanymi przez instytucję informacjami, średnie koszty pracy w polskich przedsiębiorstwach wyniosły 11 euro za godzinę. To jeden z najniższych wyników w całym EOG, czyli Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie.
Co jednak przede wszystkim rzuca się w tej kwestii w oczy, to przepaść dzieląca wciąż Polskę pod tym względem od krajów Europy Zachodniej.
Koszty pracy w Norwegii, Danii, Luksemburgu i Belgii są ponad czterokrotnie wyższe niż w naszym kraju, a w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Holandii, Francji, Austrii i na Islandii – ponad trzykrotnie.
Znacząco droższa jest także praca przeciętnego pracownika w niektórych państwach regionu – w Słowacji o ponad 20 proc., w Estonii o niemal 25 proc., w Czechach o niemal 30 proc., a w Słowenii nawet o ponad 80 proc.
według danych firmy Colliers, płace w polskim sektorze przemysłowym są wciąż cztery razy niższe niż w Niemczech i tylko niewiele wyższe niż w samych Chinach.
Wszystko zależy od punktu widzenia
Z drugiej strony należy się zastanowić, co w praktyce niskie koszty zatrudnienia oznaczają nie dla przedsiębiorstw lub gospodarki jako całości, ale dla pracowników.
Na koszty pracy składają się bowiem m.in. wynagrodzenia, szkolenia pracownicze, zapewniane w miejscu pracy środki BHP, a także świadczenia społeczne, w tym zdrowotne.
Powyższe dane oznaczają więc także, że na wspomniane cele pracodawcy w naszym kraju przeznaczają znacznie mniej środków niż w zdecydowanej większości innych państw naszego kontynentu, wliczając w to Czechy, Słowenię, Portugalię, Słowację i Estonię.

Jacek Rosa 13 kwietnia 2021
polskabiznesu
No jasne, że tak. Mamy wiele świetnych, światowych firm, które osiągnęły niemały sukces. Jedną z takich firm jest Firmao. Oferują system CRM dla firm, jest 14 dni na testy :) www.firmao.pl/ds
zenonn
Dzięki działaniom polskojęzycznych funkcjonariuszy i urzędników polscy młodzi inżynierowie patrzą dokąd z tego kraju uciec.
Mają dość bredzisławów i złodziei i pisiewiczów.
447?
Fuj
artimu
Warto inwestować, bo mam tanią się roboczą
A jak uważacie że za droga, to NBP postara się aby była jeszcze tańsza
dariuszpiasecki
Panie Morawiecki, nie wycieraj sobie gęby inżynierami. Wykwalifikowani inżynierowie niedługo uciekną za granicę jeśli będziecie wprowadzać bolszewickie rozwiązania w Nowym Ładzie podatkowym. Na Łotwie czy Węgrzech podatek liniowy wynosi 15%, w Romunii programiści są zwolnieni z płacenia PIT, a PiSowi zaczyna smierdzieć Panie Morawiecki, nie wycieraj sobie gęby inżynierami. Wykwalifikowani inżynierowie niedługo uciekną za granicę jeśli będziecie wprowadzać bolszewickie rozwiązania w Nowym Ładzie podatkowym. Na Łotwie czy Węgrzech podatek liniowy wynosi 15%, w Romunii programiści są zwolnieni z płacenia PIT, a PiSowi zaczyna smierdzieć 19% podatek liniowy i już grzebią w podatkach by wycisnąć klasę średnią jak cytrynę a potem rozdać nierobom.

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki