REKLAMA

Standard deweloperski made in Poland, czyli co? Lepiej sprawdzić umowę, żeby się nie zdziwić

2023-03-18 06:00
publikacja
2023-03-18 06:00

Tzw. standard deweloperski jest pojęciem charakterystycznym dla polskiego rynku mieszkaniowego, natomiast szerzej poza Polską i Europą Środkową - nieznanym. Standard deweloperski, a więc stan gotowego mieszkania oddanego klientowi i zakres prac w nim wykonanych, może różnić się od siebie u poszczególnych deweloperów.

Standard deweloperski made in Poland, czyli co? Lepiej sprawdzić umowę, żeby się nie zdziwić
Standard deweloperski made in Poland, czyli co? Lepiej sprawdzić umowę, żeby się nie zdziwić
fot. Ground Picture / / Shutterstock

Jak podkreślają eksperci portalu GetHome.pl, dobrze jest zatem sprawdzić zapisy umowne w zakresie wykończenia nieruchomości, której kupnem jesteśmy zainteresowani, żadna bowiem ustawowa definicja standardu deweloperskiego nie istnieje.

Informacje o wykończeniu mieszkania (także budynku), rodzaju użytych materiałów, zakresie prac, które będą przeprowadzone, znajdziemy w prospekcie informacyjnym, który jest standardowo dołączany do umowy deweloperskiej. To bardzo ważny dokument określający wiele szczegółów inwestycji, w tym właśnie elementy wykończenia, jego zakres itp.

Standard deweloperski made in Poland

Ponieważ nigdzie nie ma żadnej ogólnie przyjętej definicji czy też przepisu określającego, czym jest standard deweloperski wykończenia mieszkania, deweloperzy mogą bardzo różnie interpretować zakres koniecznych prac.

Generalnie uznaje się, że standard deweloperski oznacza tyle, że mieszkanie jest gotowe do finalnego wykończenie wedle gustu i oczekiwań nabywcy. Warto zaznaczyć, że poza Polską taki model oddawania mieszkań raczej nie jest znany. Na Zachodzie oddaje się nieruchomości gotowe pod klucz, czyli niewymagające żadnych dodatkowych prac. W Polsce natomiast 90 proc. nowych mieszkań automatycznie wymaga kolejnych co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych nakładu, by doprowadzić nieruchomość do stanu, w którym będzie nadawała się do zamieszkania.

Co więc rozumie się przez pojęcie standard deweloperski? Najczęściej oznacza ono, że mieszkanie posiada:

  • betonową wylewkę na podłodze,
  • tynk na ścianach (czasem wygładzenie i pomalowanie na biało),
  • okna i parapety - zewnętrzne i wewnętrzne,
  • drzwi wejściowe,
  • balustrady i wylewki na balkonie,
  • wszystkie instalacje mediów (elektryczne z gniazdkami i wyprowadzeniem pod oświetlenie, centralnego ogrzewania z grzejnikami, przyłącza i odpływy instalacji wodno-kanalizacyjnej).

Tak przygotowane mieszkanie wymaga m.in. położenia podłóg, położenia kafelków w łazience i montażu urządzeń sanitarnych, malowania, wykończenia ścian, wykończenia kuchni, montażu drzwi wewnętrznych.

Standard deweloperski podwyższony

W praktyce - jak już mówiliśmy - firmy deweloperskie różnie podchodzą do kwestii wykończenia nieruchomości. W ofercie deweloperów spotyka się czasami tzw. standard deweloperski podwyższony, będący czymś pomiędzy zwykłym standardem deweloperskim a wykończeniem mieszkania pod klucz.

Tu też oczywiście nie ma jasno sprecyzowanych kryteriów, więc dla niektórych deweloperów np. pokrycie gładzią i przemalowanie ścian na biało będzie wyznacznikiem takiego właśnie podwyższonego standardu. Inni uznają za niego montaż drzwi antywłamaniowych z domofonem. U części deweloperów biały montaż stanowi wyznacznik standardu podwyższonego, jeszcze inni za takowy postrzegają zamontowanie drzwi wewnętrznych w mieszkaniu.

Mieszkanie pod klucz

Najmniej wątpliwości budzi tzw. standard wykończenia pod klucz, który oznacza po prostu tyle, że klient dostaje nieruchomość gotową do zamieszkania, która nie będzie wymagała żadnych prac z jego strony. Mieszkanie ma gotowe ściany, podłogi, łazienkę z wszystkimi urządzeniami itp. Jedynym wymogiem może być ewentualnie zadbanie o wyposażenie i umeblowanie mieszkania - choć zdarzają się pakiety wykończeniowe pod klucz, które oferują również umeblowanie i dostarczenie sprzętu AGD.

W polskich warunkach wykończenie pod klucz stanowi dość rzadkie rozwiązanie, przede wszystkim dlatego, że wśród kupujących nieruchomości w tzw. segmencie popularnym ciągle pokutuje przekonanie, że wariant z całościowym wykończeniem będzie zbyt drogi i można sporo zaoszczędzić, robiąc to samodzielnie tzw. systemem gospodarczym, czy też samodzielnie nadzorując prace i dobierając fachowców.

W praktyce niejednokrotnie okazuje się to błędnym myśleniem, co wynika głównie z faktu, że w trakcie prac często wychodzą nieprzewidziane okoliczności zwiększające całość kosztów. Z kolei dobór pojedynczych fachowców do konkretnych prac zazwyczaj wychodzi drożej niż zlecenie całości usługi firmie, która ma własnych fachowców albo podwykonawców. Firmy deweloperskie często mogą też zaoszczędzić na materiałach, korzystając z upustów w sklepach budowlanych dużych sieci. Z kolei decydując się na wykończenie mieszkania samodzielne, powinniśmy również pamiętać, że naszym kosztem będzie także czas poświęcony na organizację i nadzorowanie prac.

Decydując się na mieszkanie gotowe pod klucz, klienci najczęściej mają do wyboru pakiety różniące się standardem, zakresem prac i jakością użytych materiałów. Najtańsze pakiety gwarantujące podstawowe wykończenie zaczynają się cenowo od około 800-1000 zł/mkw., najdroższe w wersji premium, często z umeblowaniem i użyciem najwyższej jakości materiałów, oznaczają wydatek powyżej 2000 zł/mkw.

Marcin Moneta

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (29)

dodaj komentarz
1a2b
tzw. standard deweloperski to patent polskiej pazernej patodeweloperki na to jak za ciężkie pieniądze sprzedać coś co mieszkaniem stanie sie dopiero po dołożeniu ok 2...3k/m2 i jest to pojęcie nieznane w cywilizowanym świecie
grzegorzkubik
Szczęśliwie remontują mieszkanie z kredytem na 30 lat.
aszkenazyjski odpowiada (usunięty)
Dyskontu, analfabeto. Zmien forum na Onet analfabetów i tutaj dostatek.
szprotkafinansjery odpowiada aszkenazyjski
Dyskątek to zdrobnienie od dyskontu, a tak jak muzyczka od muzyki. :) Chociaż powinno być oczywiście "dyskontek"....
pstrzezek
Stan developerski to termin ukuty pod Polskę i kraje naszego regionu na wschód od Odry. Na tzw Zachodzie nowe mieszkanie od dewelopera bardzo często ma gotową kuchnie i łazienkę z całym wyposażeniem. Także co kraj to standard
szprotkafinansjery
A można wybrać jak urządzoną, jak wyposażoną, czy jak w PRL-u jeden wzór dla każdego?
pstrzezek odpowiada szprotkafinansjery
Małe masz pojęcie. Szkoda czasu na dyskusje
dawid_gmyrek
Standard deweloperski sdiełano w Polszie?
bt5
W USA czy Irlandi stan pod klucz to na podłodze pomalowany plywood lub jako wypas wykładzina pcv. W łazience tapeta winylowa w wzór kafelki I to ludkom wystarcza a jak zmieniają to po latach. W Polsce oddawano za komuny mieszkania w wykładziną pcv były wielkie fochy. Jak już ktoś zdobył mieszkanie to chciał z tego zrobić 8 cuf świata W USA czy Irlandi stan pod klucz to na podłodze pomalowany plywood lub jako wypas wykładzina pcv. W łazience tapeta winylowa w wzór kafelki I to ludkom wystarcza a jak zmieniają to po latach. W Polsce oddawano za komuny mieszkania w wykładziną pcv były wielkie fochy. Jak już ktoś zdobył mieszkanie to chciał z tego zrobić 8 cuf świata i zaraz tydzien po wprowdzenieu było zrywanie wykładzin, przesuwanie ścian działowych i wymyślanie cudów niewidów. W nowej Polsce fanaberyzm sie pozunła zdecydowanie bardziej bo nawet odcień RAL drzwi musi być jak sobie lokator zamarzył. Więc naprawdę z takimi klientami nie ma senu robić pod klucz bo to z zasady robi się po taniznie a Polak z miejsca bedzie wybrzydzał.
hfjdj odpowiada bt5
No przecież mówiąc że to tanizna już wybrzydziłeś.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki