Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym często spotykamy się z różnymi standardami wykończenia. Podstawowym, a jednocześnie najczęściej wybieranym, jest stan deweloperski.

Pachnące nowością mieszkanie to marzenie wielu Polaków. Dzięki rosnącym jak grzyby po deszczu inwestycjom deweloperskim znalezienie wymarzonego lokalu jest stosunkowo łatwe. Przyszły właściciel nieruchomości będzie musiał podjąć szereg poważnych decyzji. Oprócz wyboru dewelopera, konkretnego osiedla, mieszkania oraz sposobu jego finansowania konieczne stanie się określenie, jak będzie wykończone w momencie przekazania kluczy. Zdecydowanie najczęściej wybieranym standardem jest stan deweloperski. Według różnych statystyk wybiera go od 80 do 90% nabywców. Chociaż cieszy się olbrzymią popularnością i z pewnością słyszał o nim niemal każdy, sprecyzowanie, na czym właściwie polega, nie jest już takie łatwe. Warto dowiedzieć się, z czym trzeba się liczyć w jego przypadku.

Stan deweloperski - co należy wiedzieć (thetaXstock)

Stan deweloperski i inne opcje

Chociaż w wielu państwach takie pojęcie praktycznie nie funkcjonuje, w Polsce przyjęło się znakomicie i stało się praktycznie oczywistością w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego. Jego podstawową zaletą są – przynajmniej krótkoterminowe – oszczędności. Za to samo mieszkanie wykończone pod klucz przyjdzie zapłacić nawet dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednocześnie jednak skorzystanie z tej opcji umożliwia szybkie wprowadzenie się do w pełni funkcjonalnego lokalu. Poza tym stan deweloperski okaże się niezastąpiony, jeżeli jesteśmy zdecydowani na niebanalne rozwiązania, których w swojej ofercie nie posiada deweloper. Wybór tej opcji wykończenia umożliwi także z pewnością uzyskanie oszczędności, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na wykonanie części prac samodzielnie.

Co oznacza stan deweloperski domu?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wcale tak łatwe, ponieważ w żaden sposób nie reguluje go prawo, a rynkowa praktyka często bardzo się od siebie różni. W rzeczywistości szczegółowe informacje na temat wykończenia mieszkania lub domu powinny znaleźć się w umowie. Przyjmuje się jednak, że stan deweloperski umożliwia rozpoczęcie prac wykończeniowych. Najczęściej możemy oczekiwać:

 • Drzwi wejściowych,
 • Okien wraz z parapetami,
 • Wylewki podłogowej,
 • Pełnych instalacji: wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, ogrzewania,
 • Tynków na ścianach.

Stan deweloperski może być jednak w odpowiedni sposób rozszerzany. W zależności od oferty konkretnego dewelopera albo wynegocjowanych warunków w mieszkaniu można znaleźć:

 • Przygotowane do malowania ściany lub ściany pomalowane,
 • Drzwi wewnętrzne,
 • Kartongipsy.

Podwyższony stan deweloperski

W ofercie niektórych deweloperów można znaleźć również podwyższony stan deweloperski, który w założeniu ma być ogniwem pośrednim pomiędzy stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz. Po raz kolejny – w prawie nie widnieje takie pojęcie, a rynek podchodzi do niego w różny sposób – warto więc przede wszystkim zaznajomić się ze szczegółowymi warunkami umowy. Trzeba także pamiętać, że jej zapisy można negocjować. Wyciągając trafne argumenty możliwe będzie osiągnięcie dodatkowych korzyści. Generalnie najczęściej przez stan deweloperski podwyższony rozumie się:

 • Ściany i sufity pomalowane białą farbą,
 • Drzwi wewnętrzne,
 • Instalację domofonu,
 • Wykończenie balkonu/tarasu,
 • Biały montaż: instalacja sedesu, wanny lub kabiny prysznicowej.

Odbiór mieszkania

Po miesiącach oczekiwań w końcu przychodzi upragniony moment odbioru mieszkania od dewelopera. Nie jest to jednak tylko formalność, którą należy jak najszybciej zaliczyć i złożyć podpis pod protokołem. Emocje towarzyszące przekazaniu kluczy są przy tym bardzo złym doradcą. Powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie niedoróbki, a zwłaszcza pęknięcia. Pomocne może przy tym okazać się oko doświadczonej osoby. Jeżeli sami nie dysponujemy wystarczającą wiedzą budowlaną, warto wziąć ze sobą bardziej kompetentnego znajomego albo – jeżeli nie znamy takiej osoby – skorzystać z usługi firm, które zajmują się asystą w trakcie odbioru mieszkania od dewelopera. Wszelkie wątpliwości powinny zostać odnotowane i skierowane do ewentualnych poprawek.

Odbiór mieszkania od dewelopera a umowa

Oczywiście najważniejszym dokumentem w trakcie odbioru mieszkania, obok samego protokołu, będzie umowa, którą podpisywaliśmy z deweloperem. Jak już wskazano, ze względu na brak właściwego określenia stanu deweloperskiego w prawie to, jak powinna wyglądać ukończona inwestycja, zależeć będzie w głównej mierze od porozumień stron. Trzeba wiec skrupulatnie rozliczyć dewelopera z wykonanej przez niego pracy i sprawdzić, czy wszystkie wymienione w umowie czynności zostały prawidłowo wykonane. Po złożeniu podpisu pod protokołem o dochodzenie swoich praw może być zdecydowanie trudniej. Dotyczy to zwłaszcza tzw. stanu deweloperskiego podwyższonego lub sytuacji, w której indywidualnie negocjowaliśmy zastosowanie pewnych rozwiązań, za które pewnie trzeba było dopłacić.

3 najlepsze oferty kredytu na wykończenie mieszkania - 20 000zł

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Po odbiorze mieszkania w stanie deweloperskim konieczne stanie się przeprowadzenie wszystkich prac wykończeniowych. Te z kolei wiążą się przede wszystkim ze sporymi wydatkami. Remont mieszkania w stanie deweloperskim – w zależności od wykorzystanych materiałów – może kosztować nas od kilkuset to nawet kilku tysięcy złotych w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy. W praktyce warto rozważyć ofertę wykończenia pod klucz przygotowaną przez dewelopera. Jeżeli nie mamy szczególnych oczekiwań co do indywidualnych rozwiązań, może okazać się, że będzie to nie tylko oszczędność czasu i starań, ale również środków: duże firmy deweloperskie pozyskują materiały znacznie taniej, co pozwala im proponować atrakcyjne warunki. Z drugiej strony – samodzielne wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim umożliwi oszczędności, jeżeli zdecydujemy sią na samodzielną realizację części czynności, takich jak np. malowanie ścian, tapetowanie, kładzenie paneli czy płytek. Koszty robocizny stanowią istotna część ogólnych kosztów remontu, a często jest to jedyny aspekt, na którym możemy zaoszczędzić środki.


2020-07-01

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

2020-06-30

Dom czy mieszkanie: co wybrać?

Poszukując własnych czterech kątów, często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniejsza okaże się budowa lub zakup domu czy mieszkania. Warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję.

2020-06-29

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.

Flip nieruchomości. Na czym polega flip mieszkania?

Inwestycje w nieruchomości mogą okazać się nie tylko dobrym sposobem na długofalowe zabezpieczenie kapitału, ale również dochodowym przedsięwzięciem w krótszej perspektywie. Zwykle mówimy wówczas o flipie nieruchomości.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Książeczka mieszkaniowa: czy książeczki mieszkaniowe mają wartość?

Książeczki mieszkaniowe były kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania na własne mieszkanie. Dziś są już reliktem przeszłości, jednak wciąż posiada je spore grono osób. Wbrew pozorom nie są pozbawione wartości.

Darowizna na wkład własny. Kiedy zapłacimy podatek od darowizny?

Konieczność wniesienia wkładu własnego często staje na naszej drodze do wymarzonego mieszkania. Środki pochodzące z darowizny mogą być znaczącą pomocą.

Ikona informacji
poradniki