REKLAMA

Mieszkańcy Szczecina nie będą musieli płacić podatku od posiadania psa

2021-10-19 14:58
publikacja
2021-10-19 14:58
Mieszkańcy Szczecina nie będą musieli płacić podatku od posiadania psa
Mieszkańcy Szczecina nie będą musieli płacić podatku od posiadania psa
fot. Jus_Ol / / Shutterstock

Rada Miasta Szczecin uchyliła we wtorek uchwałę ws. opłaty od posiadania psów. Obecnie właściciel za każdego psa musi zapłacić 50 zł rocznie.


Za uchyleniem opłaty od posiadania psów głosowało 29 radnych, przeciw była jedna osoba. Uchwała wejdzie w życie od stycznia.

Od uchylonej we wtorek uchwały obowiązywały odstępstwa. Z opłat zwolnieni są m.in. właściciele psów asystujących, wysterylizowanych, wykastrowanych oraz nabytych ze schroniska dla bezdomnych zwierząt.

W uzasadnieniu uchwały uchylającej wskazano, że "zwolnienia obejmują aktualnie znaczną część psów w Szczecinie. Równocześnie, (…) organ podatkowy ma obowiązek przeprowadzić pełne postępowanie podatkowe (…). W zestawieniu z kosztami pracy pracowników organu podatkowego, powoduje to, że pobór opłaty jest praktycznie nieefektywny ekonomicznie w jej obecnej wysokości".

"Poziom wpływów z tytułu tej opłaty kształtował się na poziomie 50-60 tys. zł. Wynagrodzenie inkasenta było na poziomie 20 tysięcy" – przekazała we wtorek skarbnik miasta Dorota Pudło-Żylińska.

Jak dodała "jakość pracy inkasenta (Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - PAP) pozostawiała duży margines do wypełnienia".

"W kontekście nadzoru nad realizacją tego zadania, należałoby przyjąć co najmniej jeden etat, a nawet dwa z poziomu organu podatkowego. Bilans ekonomiczny wskazywał, że koszty poboru tej opłaty przewyższają realne wpływy" - powiedziała Pudło-Żylińska.

Z opłat za posiadanie psa zrezygnowały już inne miasta, m.in. Warszawa, Poznań, Bydgoszcz, Łódź, Wrocław, Katowice.(PAP)Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
sloneczkodzg
A myślałem , że chodzi o PółTusk .

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki