REKLAMA

Lockdown budowlance niestraszny. Spółki śrubują maksima

Adam Torchała2021-01-19 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-01-19 06:00
Lockdown budowlance niestraszny. Spółki śrubują maksima
Lockdown budowlance niestraszny. Spółki śrubują maksima
fot. Curioso.Photography / / Shutterstock

Obawy dotyczące zastoju w budowlance związanego z koronawirusem nie spełniły się. Spółki nie tylko pokazują świetne wyniki, ale dodatkowo ich akcje śrubują na giełdzie wieloletnie maksima. Choć branża świetnie poradziła sobie z obostrzeniami, to jednak problemem może się uwidocznić w ich finansach z pewnym opóźnieniem.

WIG-Budownictwo zakończył 2020 rok wzrostem o 61 proc. W 2021 rok indeks też wszedł z przytupem. Choć np. na WIG20 wzrosty wyraźnie wyhamowały, branżowy indeks pokazujący kondycję spółek budowlanych jest 10 proc. nad kreską. Jednocześnie jego notowania są najwyższe od 2011 roku.

Duża w tym zasługa Budimeksu. Spółka jest największym przedstawicielem branży i posiada aż 53-proc. udział w indeksie. Akcje firmy dość dobrze przeszły przez koronawirusowy kryzys z przełomu lutego i marca, a następnie ruszyły w górę. Przed pandemią cena jednego papieru Budimeksu nie przekraczała 200 zł. Teraz za te same akcje zapłacić należy przeszło 340 zł. Łączna wycena spółki sięga już blisko 9 mld zł. Tak wysoko inwestorzy nie wyceniali Budimeksu jeszcze nigdy.

fot. / / Bankier.pl

Spółce pomagają liczby. Grupa szacuje, że jej zysk netto w IV kwartale 2020 roku wyniósł 207 mln zł, co oznacza wzrost o 130 proc. w stosunku do porównywalnego okresu roku poprzedniego. Budimex chwali się, że odnotował wzrost rentowności netto zarówno w segmencie deweloperskim, jak i w segmencie budowlanym. To rekordowy wynik w historii spółki. Poprzedni kwartał - trzeci 2020 roku - zakończył się trzecim najwyższym wynikiem netto w historii spółki. Budimex zarobił 146 mln zł.

Branża to jednak nie tylko silny lider. Historyczne maksima (uwzględniając dywidendy) śrubuje także Mirbud. Spółka nie pokazała jeszcze danych za IV kwartał, w III jednak było to 15,7 mln zł zysku. To także najwyższy wynik w historii. Spółka wówczas chwaliła się, że pandemia nie spowodowała opóźnień w realizacji kontraktów budowlano-montażowych. Podobnie jak w przypadku Budimeksu i tutaj istotny wkład w wyniki miała działalność deweloperska.

Najwyżej od 2017 roku wyceniany jest Erbud. Także tutaj III kwartał 2020 roku był rekordowy. - Cała sztuka polega na tym, żeby być w tych rozwijających się segmentach i przesunąć pracowników z tych mniej zarabiających segmentów do tych bardziej perspektywicznych. OZE, serwis dla przemysłu, budowa dróg: to są rynki, które będą rosnąć i w których chcemy się rozwijać - przekonywał wówczas prezes Dariusz Grzeszczak. Podkreślał, że spółka nauczyła się działać w pandemicznej rzeczywistości i również w 2021 roku spodziewa się dobrych wyników. Erbud widzi także szansę do powrotu do wypłacania dywidendy.

Na kolejowych inwestycjach rosną Trakcja i Torpol. Proces wychodzenia z restrukturyzacji dał impuls Polimeksowi, który od momentu publikacji raportu - 28 grudnia - podwoił swoją wartość. Przy okazji pociągnął on za sobą inne Mostostale, giełdowo świetnie w rok weszły Mostostal Warszawa, Mostostal Płock i Mostostal Zabrze. Hossa trwa, a dobre wyniki lidera - Budimeksu - tylko podbiły oczekiwania dotyczące przedstawicieli branży.

Wyzwaniem przyszłość, nie teraźniejszość

Analizując branżę budowlaną, nie można jednak zapominać o kontekście przesunięcia czasowego. Kończone dziś kontrakty były podpisywane jeszcze przed wybuchem pandemii i lockdownem, ten z kolei zmienił rynek. O ile inwestycje drogowe realizowane przez GDDKiA czy kolejowe realizowane przez PLK nadal mają się dobrze, to jednak niektórzy zleceniodawcy mocno odczuli lockdown, co może mieć wpływ na przyszłe wyniki spółek z branży.

Wątpliwości zasiewają także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Przykładowo w listopadzie produkcja budowlano-montażowa była o 0,6% wyższa niż w październiku, lecz zarazem okazała się o 4,9% niższa niż w listopadzie 2019 roku. Jak informuje GUS, po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 7,1% w porównaniu z listopadem 2019 roku. W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtował się w branży na poziomie -22,6. Niektóre z firm budowlanych raportują także związane z pandemią opóźnienia ze spływem należności od inwestorów. Branża świetnie poradziła sobie z kwestią lockdownu, istotnym znakiem zapytania jest jednak przyszłość. 

Zwężanie się rynku może skutkować nie tylko niższymi przychodami, ale i niższymi marżami, rywalizacja o kontrakty bowiem wówczas rośnie. Ostatnie zmiany w kontraktowaniu mają zapobiegać sytuacjom, gdy spółki realizują umowy, balansując na granicy opłacalności, niemniej zagrożenia nie można lekceważyć. W czarnym scenariuszu pandemia na wynikach przedsiębiorstw z branży ujawni się dopiero za kilkanaście miesięcy, a nie teraz. Warto o tym pamiętać, analizując wyniki firm budowlanych. Branża jest rozpędzona, należy jednak patrzeć nie tylko na obecne wyniki, ale także zakontraktowanie na przyszłe lata. To ono może mieć bowiem kluczowy wpływ na spółki w przyszłości, tym bardziej że obecne wyceny - po ostatnich wzrostach - robią się coraz bardziej wymagające. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pstrzezek
O la la! mery, merit, demeryt
Że też chłopaki się nie pokłócicie wokół tego jednego laptopa
_merit
Wałki, przejęcia kamienic z lokatorami, wywłaszczenia - to stało się codziennym chlebem dla wielu nieuczciwych ludzi w tej branży. Na szczęście Feniks Group ratuje ich honor :)
_merit
Oferta firmy Stecol Corporation z Chin też została doceniona w przetargu na zaprojektowanie i budowę ostatniego fragmentu autostrady A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce ... czy polskie firmy muszą wciąż jechać na 'oliwieniu'? Za to przecież płaci każdy z nas!
demeryt_69
Ładne mieszkanie w dobrej lokalizacji to skarb!

https://m.niezalezna.pl/51058-po-artykule-na-niezaleznapl-owsiak-pokazuje-swoje-normalne-mieszkanie-w-bloku
demeryt_69
Jerzy Owsiak opubikował na swojej stronie internetowej film, w którym pokazuje swoje mieszkanie. Chodząc z kamerą po 115-metrowym apartamentowcu, Owsiak mówi, że "są to standardy normalnych mieszkań". Większość internautów, która obejrzała film Owsiaka, nie podziela jednak jego zdania.

Tuż po ostatnim
Jerzy Owsiak opubikował na swojej stronie internetowej film, w którym pokazuje swoje mieszkanie. Chodząc z kamerą po 115-metrowym apartamentowcu, Owsiak mówi, że "są to standardy normalnych mieszkań". Większość internautów, która obejrzała film Owsiaka, nie podziela jednak jego zdania.

Tuż po ostatnim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zapewniał, że "mieszka w bloku". Niezalezna.pl - która dotarła do księgi wieczystej jego mieszkania - ujawniła, że ten "blok" to luksusowy apartamentowiec. Założyciel Wielkiej Orkiestry nazwał nasz artykuł "chamówą", a dziś opubikował na swojej stronie internetowej film, w którym pokazuje swoje mieszkanie.
_merit
Bo tam właśnie Dzidzi się podobało - strzeżone osiedle, cicha okolica ... no i fajny adres dla Mrówki Całej też był, no nie :)
charnecky
A dlaczego Pan Redaktor nie zwrócił uwagi na spółkę Pozbud, która jest w WIG-BUD? Najtańsza spółka obecnie na giełdzie i w ww. indeksie, która dzisiaj rano przebiła swoje opory w okolicy 3.6.
demeryt_69
Pan politolog wie co robi :)
_merit odpowiada demeryt_69
Tak, to najlepszy ekspert Bankiera od budownictwa!
_merit
Dlaczego chińskie firmy nie pomogą polskim budowlańcom? Za Tuska budowali w Polsce nawet autostraty :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki