Lego lepszą inwestycją niż akcje i złoto

Zbierając klocki Lego w ostatnich 30 latach, można było zarabiać lepiej, niż lokując w tradycyjne grupy aktywów, wynika z pracy rosyjskiej ekonomistki Wiktorii Dobryńskiej.

(Lego)

W latach 1987-2015 klocki Lego drożały przeciętnie o 11 proc. rocznie, wynika z obliczeń Wiktorii Dobryńskiej, doktor habilitowanej na moskiewskiej uczelni Higher School of Economics. Do takiego wyniku, lepszego od notowanego w tym samym czasie przez akcje dużych spółek, obligacje i złoto, badaczka doszła na podstawie analiz cen 2 300 zestawów sprzedanych na rynku wtórnym.

 - Stopy zwrotu z zestawów klocków nie wykazują istotnej zależności od kryzysów i wydają się być ciekawą inwestycją oferującą możliwości dywersyfikacji – ocenia w rozmowie z agencją Bloomberg Wiktoria Dobryńskaja, która tematem inwestycji w lego zainteresowała się przez zamiłowanie do klocków, jakie przejawiał jej syn.

Według jej obliczeń najwyższe stopy zwrotu, sięgające średnio 22 proc. rocznie, przynosiły małe zestawy, liczące do 113 klocków. Rekord należy do Star Wars, a konkretnie figurki Darth Revan, który w 2015 r. został sprzedany na e-Bayu za 28,46 USD, siedmiokrotność ceny detalicznej z poprzedniego roku. Wielkość zestawu okazała się być jedyną zmienną mającą statystycznie istotny wpływ na stopy zwrotu. Co zaskakujące, przypomina to wyniki badań Eugene’a Famy i Kennetha Frencha nad rynkiem akcji, zgodnie z którymi papiery małych spółek dają zarobić więcej niż akcje blue-chipów.

 Darth Ravan
Darth Ravan

- Być może przyczyną jest to, że mniejsze zestawy Lego są rzadsze niż masowo produkowane większe zestawy – zastanawia się Wiktoria Dobryńskaja, która przez wiele lat zajmowała się badaniem bardziej „poważnych” strategii inwestycyjnych, takich jak carry trade (kupowanie walut z krajów o wysokich stopach procentowych za kredyt w walutach nisko oprocentowanych) czy momentum (inwestowanie pod utrzymanie się bieżącej tendencji w notowaniach).

 Indeksy lego i główne indeksy rynkowe
Indeksy lego i główne indeksy rynkowe

- Zawsze ktoś znajdzie coś, co jest skorelowane, i odpowiada za to czysty przypadek. Dlatego takie zależności traktowałbym z dużą rezerwą – krytykuje jednak Roberto Croce, zarządzający w banku BNY Mellon.

Według obserwacji Wiktorii Dobryńskiej stosunkowo najlepszą inwestycją w świecie lego są zestawy z serii Super Heroes, Batman i Indiana Jones. Najsłabszą okazały się tymczasem lego związane z Simpsonami, które traciły przeciętnie 3,5 proc. wartości rocznie. Co ciekawe, nowsze zestawy przynoszą wyższą stopę zwrotu niż starsze, ale autorka tłumaczy, że to może być efekt rosnącego zainteresowania inwestowaniem w lego w ostatnich latach. Inwestuje się bowiem, kupując głównie zestawy nowe, nieotwierane.

Pełne wyniki badań, gdzie przeanalizowano zestawy i ceny na rynku wtórnym do 2015 roku >> https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3291456

MWIE, Bloomberg

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 krypsy

W 2016 kupiłem zestaw ze świata StarWars, który wtedy wychodził z obiegu. Do dziś cena utrzymuje się na bardzo podobnym poziomie. Można na tym zarobić, ale czasem trzeba poczekać na wzrost ceny wiele lat, a w między czasie trzeba mieć gdzie składować pudełka. Jeżeli ktoś ma bezpieczną przestrzeń na przechowanie i jest gotowy zamrozić kapitał na wiele lat to można inwestować w Lego, ale nie są to łatwe pieniądze dla każdego i skala jest ograniczona ze względu na płynność rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 72 karbinadel

Mówienie tutaj o inwestowaniu jest grubo naciągane. Co z tego, że "zyski" procentowe są wysokie, skoro płynność jest prawie żadna. Ile takich zestawów można sprzedać za podaną cenę? 10? 20? Nawet jeśli 100, to i tak mówimy o obrotach rzędu setek dolarów, a nie setek tysięcy

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.