REKLAMA

Kurs złota wybił 6-letni szczyt

2019-07-18 22:57
publikacja
2019-07-18 22:57
Kurs złota wybił 6-letni szczyt
Kurs złota wybił 6-letni szczyt
/ YAY Foto

W czwartek wieczorem na rynku złota doszło do kolejnego przełomu. Po trwającej niemal miesiąc konsolidacji kurs żółtego metalu ruszył w górę i wyznaczył nowe 6-letnie maksimum.

O 22:52 uncja złota na nowojorskim rynku terminowym była wyceniana na 1 447,05 USD, czyli i 1,3% wyżej niż dzień wcześniej. Czwartkowe maksimum wypadł na poziomie 1 449,15 USD/oz., co było najwyższą ceną od maja 2013 roku.

Zdaje się, że bezpośrednim katalizatorem zwyżki cen złota było osłabienie dolara. Kurs EUR/USD poszedł w górę z 1,12 USD do 1,1274 USD, reagując na pogłębienie oczekiwanych przez rynek cięć stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Rynek terminowy w ciągu ostatnich 24 godzin znacząco zwiększył oczekiwania na głębsze cięcie kosztów kredytu. Szanse obniżki o 50 pb. wyceniane są już na 69% wobec 31% dzień wcześniej – wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Dane historyczne wskazują, że dolarowe ceny złota mają tendencję do wzrostu w otoczeniu realnie niedodatnich stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, kurs królewskiego metalu jest negatywnie skorelowany z amerykańskim dolarem. Na rynku generalnie obowiązuje więc prosta zasada: dolar w dół, złoto w górę.

- Jeśli nie dostaniemy cięcia stóp, złoto może spaść do 1300 USD - przestrzega Jeffrey Sica z SICA Wealth Management cytowany przez Reutersa. Jednak jak na razie wypowiedzi przewodniczącego Powella oraz pozostałych członków FOMC zdają się sugerować, że obniżka stóp o 25 pb. jest już niemal przesądzona.

W dalszym ciągu trwa też rajd cen srebra. Uncja białego metalu w ramach nowojorskich kontraktów terminowych była w czwartek wyceniana na 16,36 USD, czyli o 2,25% wyżej niż w środę. Tylko w ciągu ostatnich pięciu sesji kurs srebra wzrósł o 8,2%.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jes
Mistrz, pięć własnych komentarzy pod swoim poste. I wszystkie plusy też jego własne.
uczen_manueli_g
Kolego Open Mind, ja się czasem zastanawiam czy nie wystawić Twojej kandydatury na przyszłą kadencję prezesa NBP. Proszę nie zapomnieć o doborze bardziej komunikatywnych dwórek.Pozdrawiam
open_mind
Prezes NBP musi być ściśle dyspozycyjny panu Sorosowi bo inaczej wywali nam Polską gospodarkę. To tak ciekawostka dla wielu.
jes odpowiada open_mind
Żartuje z ciebie a ty się cieszysz. I pierwszy raz słyszę by Glapcio był człowiekiem Sorosa. Nie te służby.
open_mind odpowiada jes
Ty nie komentuj ty się ucz z tego co inni komentują. A twoje porady zacznij stosować do siebie, znacznie zyskasz na tym.
ziombojmadafaka
Oho.

Festiwal stulejarstwa czas zacząć, złoto podskoczyło o 1.5%, wiec to znaczy, że już już, za chwile, za rogiem czai sie finansowy armageddon.

A oni są na niego przygotowani, bo zainwestowali swoje oszczedności (przeciętnie 5k pln) w złoto i są odporni.
hehe
I na tej uncji czy kilku przeżyją kryzys
Oho.

Festiwal stulejarstwa czas zacząć, złoto podskoczyło o 1.5%, wiec to znaczy, że już już, za chwile, za rogiem czai sie finansowy armageddon.

A oni są na niego przygotowani, bo zainwestowali swoje oszczedności (przeciętnie 5k pln) w złoto i są odporni.
hehe
I na tej uncji czy kilku przeżyją kryzys i obkupią się w nieruchomości.

Tymczasem policzyłem sobie, że zamiast kupować złoto kilka lat temu, lepiej wyszedłbym na kupieniu kilku pendzli, wałków, wiader i szpachelek i uncja tygodniowo zarobku jest jak najbardziej w zasięgu ręki.
Zwrot ze skilla jest kilkaset razy większy, niż zwrot z "inwestycji" w złoto :)
terrainahead
głupie jutro sobota to sie wykapiesz
dr_zweig
Z tego co słucham angielskojęzycznych traderów to fizyczne złoto rozchodzi się na pniu i jak ktoś chce kupić większą ilość to nie ma, trzeba czekać. Świadczy to tylko o tym, że cena jest sztucznie zaniżana przez podaż certyfikatów na złoto emitowanych przez banki
nostsherlock
Chyba ze 3 lata temu był artykuł na bankierze, gdzie kilka banków inwestycyjnych przyznało się do manipulacji cenami na metalach.
liczygrosz
A można wiedzieć jacy to są anglojęzyczni traderzy ? Bo takie bredzenie zachodnich guru ekonomii o wyprzedaży na pniu i braku na rynku fizycznego metalu to ja już 5 rok z rzędu słucham... :/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki