REKLAMA
WAŻNE

Kolejny rejs okrętów marynarki wojennej USA przez Cieśninę Tajwańską

2019-05-23 08:53
publikacja
2019-05-23 08:53

Dwa okręty marynarki wojennej USA przepłynęły w środę Cieśniną Tajwańską – poinformowała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rzecznika amerykańskiej VII Floty komandora Claya Rossa. Operacja może nasilić napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

/ ZUMA Wire

Komunistyczna ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i nigdy nie wykluczyła możliwości siłowego przejęcia kontroli nad wyspą. Demokratycznie wybrane władze w Tajpej określają Tajwan jako odrębny kraj niezależny od Pekinu.

Tajwan jest jednym z punktów zapalnych w coraz bardziej napiętych relacjach USA z Chinami. Oba kraje toczą również wojnę handlową i spierają się w sprawie Morza Południowochińskiego.

Cieśnina Tajwańska liczy w najwęższym miejscu 130 kilometrów szerokości. W środę przepłynęły nią niszczyciel Preble i tankowiec marynarki wojennej Walter S. Diehl – przekazał Reuterowi rzecznik VII Floty.

„Rejs okrętów Cieśniną Tajwańską pokazuje oddanie USA (sprawie) wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” - napisał komandor Ross w oświadczeniu. Dodał, że wszelkie interakcje podczas rejsu były bezpieczne i profesjonalne.

Według komentatorów operacja może zostać na Tajwanie odebrana jako sygnał poparcia ze strony Waszyngtonu w czasie nasilonych napięć na linii Pekin-Tajpej.

Tajwańskie ministerstwo obrony potwierdziło, że dwa okręty USA przepłynęły cieśniną z południa na północ. Tajwańskie siły zbrojne monitorowały ich rejs, w czasie którego nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego – dodał resort.

Władze w Pekinie nie skomentowały jak dotąd tej sprawy.

Od początku roku amerykańskie okręty przepływały Cieśniną Tajwańską co najmniej raz w miesiącu. USA wznowiły regularne operacje w cieśninie w lipcu 2018 roku.

Podobnie jak większość krajów świata USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Waszyngton prowadzi jednak z Tajpej kontakty nieoficjalne i dostarcza wyspie uzbrojenie. Według Pentagonu od 2010 roku na Tajwan trafiła amerykańska broń warta ponad 15 mld USD.

Stosunki Pekin-Tajpej znacznie pogorszyły się, gdy w 2016 roku prezydenturę na Tajwanie objęła Caj Ing-wen, która wywodzi się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Chiny nasiliły działania na rzecz dyplomatycznej izolacji Tajwanu i zintensyfikowały ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mobr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
michal741
"Podobnie jak większość krajów świata USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Waszyngton prowadzi jednak z Tajpej kontakty nieoficjalne i dostarcza wyspie uzbrojenie. Według Pentagonu od 2010 roku na Tajwan trafiła amerykańska broń warta ponad 15 mld USD" hipokryzja Amerykanów, stracili "Podobnie jak większość krajów świata USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem. Waszyngton prowadzi jednak z Tajpej kontakty nieoficjalne i dostarcza wyspie uzbrojenie. Według Pentagonu od 2010 roku na Tajwan trafiła amerykańska broń warta ponad 15 mld USD" hipokryzja Amerykanów, stracili godność dla pieniędzy
tristans
Skoro kowboje tak bardzo cenią niezależność innych państw, to dlaczego tak się pienią gdy ruskie okręty podpływają do kuby i wenezueli ?
Tak samo z wpływaniem na wybory. Rozpętali histerię o tym że ruski próbowały wpływać na wybory prezydenta, zaś CIA i dyplomacja non stop wpływają na rządy innych krajów.
Skoro kowboje tak bardzo cenią niezależność innych państw, to dlaczego tak się pienią gdy ruskie okręty podpływają do kuby i wenezueli ?
Tak samo z wpływaniem na wybory. Rozpętali histerię o tym że ruski próbowały wpływać na wybory prezydenta, zaś CIA i dyplomacja non stop wpływają na rządy innych krajów.
Kowboje to miscze hipokryzji, zaś poważne traktowanie ich opinii to szczyt głupoty.
wrocek65
A dlaczego mieli by nie pływać, w końcu to są wody międzynarodowe. Ruscy też latają wzdłuż Alaski i co...? Niektórzy "bardzo dobrze poinformowani" przez swoich pracodawców snują jakieś historyjki o ekspertach, wysokiej rangi przedstawicielach i innych bzdetach tworząc jakieś "sensacje", tylko po co.......
alexbp7
Bardzo dobrze. Niech pływają codziennie. Prawdziwa republika Chin żyje i będzie żyła. Wolny rynek zwycięży.
talmud
ciekawe jakie byly by reakcje na 2 chinskie okrety w zatoce meksykanskiej.....czy mozna by bylo czy nie ?
zenonn
Płynące z bratnia pomocą i dostawą broni za bilion USD dla amerykańskiej mafii.
Globalny bandyta nie uznaje niepodległości Tajwanu, ale broń sprzedaje terrorystom
Dobry indianin, to ....
Nieeee., dobry kał-chazar, to ...
mtjurkiewicz
Przepływał USS Preble (DDG-88) is an Arleigh Burke-class destroyer - a na zdjeciu jest fregata klasy OHP (taka jak Kosciuszko i Pulaski)
ajwaj
"Dopóki dzban wode nosi,
póki uszy sie nie urwa" :) :

""Oświadczenie wysokiej rangi przedstawiciela Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołało prawdziwy szok w Stanach Zjednoczonych ....
Przypomnijmy, kontradmirał ChRL, Lu Yuan, powiedział , że Stany Zjednoczone zachowują się zbyt prowokacyjnie
"Dopóki dzban wode nosi,
póki uszy sie nie urwa" :) :

""Oświadczenie wysokiej rangi przedstawiciela Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołało prawdziwy szok w Stanach Zjednoczonych ....
Przypomnijmy, kontradmirał ChRL, Lu Yuan, powiedział , że Stany Zjednoczone zachowują się zbyt prowokacyjnie na Morzu Południowochińskim, opierając się na niezniszczalności swoich sił uderzeniowych
Według Lu Yuan takie zachowanie Amerykanów jest zbyt aroganckie, ponieważ na dzień dzisiejszy Chiny mają niezbędną broń rakietową (np. HYPERSONIC-SUPERSONIC > brak obrony)) do wysłania jednego lub dwóch lotniskowców na dno morza wraz z tysiącami marynarzy, pomimo dużej liczby statków eskortujących.
..................porównując taką stratę dla US Navy z Pearl Harbor.""
ajwaj
Z kolei eksperci z The National Interest potwierdzili, że oświadczenie chińskiego admirała to nie przechwalki, ale prawdziwe zagrożenie,
ajwaj odpowiada ajwaj
Kal-boje daja ciala :)

""W Stanach Zjednoczonych uznano, że amerykańska obrona jest bezsilna wobec rosyjskiej broni hipersonicznej (chinskich przyjacól tez).
Amerykańska obrona jest bezsilna wobec rosyjskiej broni hipersonicznej. Fakt, że Stany Zjednoczone są beznadziejnie w tyle, powiedział były szef
Kal-boje daja ciala :)

""W Stanach Zjednoczonych uznano, że amerykańska obrona jest bezsilna wobec rosyjskiej broni hipersonicznej (chinskich przyjacól tez).
Amerykańska obrona jest bezsilna wobec rosyjskiej broni hipersonicznej. Fakt, że Stany Zjednoczone są beznadziejnie w tyle, powiedział były szef amerykańskiej siedziby dowództwa obrony lotniczej.

W artykule opublikowanym w gazecie Washington Hill Howard Thompson stwierdza: po prostu nie ma odpowiednika kompleksu Avangard utworzonego w Rosji. Taka broń otwiera w jego słowach „czwarty wymiar”. Mówiąc najprościej, w przypadku walki z czasem podejmowania decyzji, wróg poczeka na nieuniknioną porażkę celu.

W rzeczywistości wiadomości tutaj są takie, że amerykańscy generałowie rozumieją, że miliardy dolarów inwestycji w sferę obronną nie przynoszą rezultatów. 11.1.2019""

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki