Kobiecy pomysł na biznes: tkaniny dekoracyjne

Współtworzyły Merlin.pl – jedną z najbardziej znanych księgarń internetowych w Polsce. Odeszły jednak z firmy, bo chciały pracować na własny rachunek. Z pierwszym zamówieniem, które nadeszło do nich w nocy, nie czekały do rana. Z radości od razu wzięły się do pracy.

OPIS
Źródło: otula.pl

Anna Pałasz i Mirka Puczko znają się od kilkunastu lat i stale tworzą wspólne, małe i duże projekty. Obie mają wykształcenie ekonomiczno-informatyczne i bez przerwy ciągnie je do czegoś nowego. Są matkami łącznie sześciorga dzieci, więc na brak zajęć nie narzekają, ale i tak postanowiły założyć firmę.

Wyrosłyśmy z handlu internetowego


opis
Anna Pałasz
Dziewczyny długo pracowały na rzecz dużych firm. Powiększające się rodziny i równocześnie rosnący zakres obowiązków służbowych sprawił, że musiały przestawić priorytety w swoim życiu. Wiedzą, że praca na własny rachunek wymaga dużej samodyscypliny, odwagi i niezłomnego ducha, a na efekt trzeba długo i systematycznie pracować. Jednak sił dodaje im to, że prowadzą firmę we dwie. Wzajemnie mogą przejmować ciężar aktywności, wspierać się i liczyć, że zawsze ktoś jest obok. I dodatkowo zyskały elastyczny czas pracy.

opis
Mirka Puczko
Niemałym wyzwaniem było dla nich znalezienie pomysłu na biznes. – Wielokrotnie spotykałyśmy się, uruchamiając burze mózgów. Te burze doprowadziły nas do celu pod nazwą otula.pl. Nazwa miała otaczać pomysłem, kreacją, materiałem. Nasza oferta miała wypełnić brak w ofertach sklepów – tradycyjnych i internetowych – ciekawych, niestandardowych obrusów, serwetek, pościeli, zasłon oraz wszystkiego co można uszyć lub poskładać z pięknego materiału. Klimatyczne i radosne otulanie – wspomina Anna.

Miały już doświadczenie w handlu w sieci, gdyż brały udział w budowaniu i rozwijaniu dużego, rozpoznawalnego sklepu internetowego. Miały także wiedzę na temat produktu, którym chcą handlować. Nie widziały więc przeszkód przed uruchomieniem biznesem.

Po czasie rozważań, opisywania możliwych scenariuszy i projektowania przedsięwzięcia dziewczyny w końcu wyszły z bloków startowych. Podjęły decyzje o budżecie, sposobie rozliczeń i udziale każdej z nich w kosztach. Ograniczyły wydatki i postanowiły pierwszy etap działalności uruchomić w ramach działalności gospodarczej jednej z nich.

Start bez dużego ryzykaW przekonaniu o dobrym wyborze biznesu utwierdził je fakt, że nie wiązał się on z koniecznością dużych inwestycji. Dodatkowo skorzystały z gotowego rozwiązania sklepowego. – Na rynku są dostępne programy, które zapewniają realizację potrzeb dobrego sklepu internetowego: zarówno części interfejsowej, jak i zaplecza, magazynu czy księgowości. Nie zdecydowałyśmy się na drogie rozwiązania graficzne. We własnym zakresie „ubrałyśmy” strony i zaprojektowałyśmy proste logo – opowiada Mirka.

torebka torebka buty

Nie ponoszą także kosztu wynajęcia pomieszczeń, ponieważ pracują zdalnie w swoich domach. Z kolei takie wydatki, jak budowa sklepu, bazy produktów i klientów sfinansowały z własnych oszczędności. 13 sierpnia 2011 roku ruszył sklep internetowy otula.pl. Pierwszy rok trwały testy i poszukiwania, w którym kierunku sklep ma się rozwijać.

Mirka i Anna nie miałyby jednak szans na zajęcie się własnym biznesem, gdyby nie pomoc rodziny. – Mężowie cierpliwie, ze zrozumieniem i wiarą odnoszą się do naszych pomysłów i podejmowanych prób. To bardzo ważne, niezbędne do tego, żeby zainwestować czas i energię w tworzenie i budowanie. To czas, który wiąże się głównie z kosztami, brakiem równoważnych wpływów. Bez zaufania partnerów, bez przejęcia przez nich ciężaru bezpieczeństwa ekonomicznego rodziny nasza inwestycja nie miałaby szansy – opowiada Anna.

opis
otula.pl

Najważniejsze to zrozumieć klientaObecnie wspólniczki szukają sposobu na dotarcie do klientów, na przekonanie ich, że w otula.pl znajdą dobre produkty w dobrych cenach. Cały czas szukają nowych rozwiązań, testują nowe produkty, nowe tkaniny, nowe sposoby dotarcia. I wszystkim w firmie nadal zajmują się same.

– W naszej ofercie są tkaniny, z których szyjemy produkty z oferty. Oprócz zleceń na produkty gotowe realizujemy zamówienia indywidualne – szycie zasłon, rolet rzymskich, narzut i poduszek, obrusów o określonym wymiarze, wieszaków w wybranej kolorystyce, obić mebli. Współpracujemy z krawcową, tapicerem i architektem wnętrz. Sprowadzamy materiały na zamówienie. Współpracujemy również z dystrybutorami i producentami gotowych produktów – mówi Mirka.

Kto kupuje tkaniny? Mężczyźni!Choć dziewczyny są na początku budowania bazy klientów, to już zauważają, że większość kupujących stanowią mężczyźni. - Chętnie korzystają z pomocy przy wyborze. Lubią wybierać i oglądać, decydują się na droższe produkty – Anna jest lekko zaskoczona.

I dodaje: – To, co widać w sklepie, to tylko niektóre z naszych propozycji. Gdy już wiemy, czego klient szuka, przedstawiamy mu dopasowane do jego potrzeb tkaniny, wzory i produkty. Dobieramy zasłony do narzuty, do tego znajdujemy tkaniny na poduszki oraz tapicerujemy stare meble bądź znajdujemy nowe.

Mirka do dziś wspomina jedną z ich pierwszych prób produkcyjnych, którymi były kolorowe pokrowce na iPady. Było to jednocześnie pierwsze zamówienie w ich sklepie. Zostało złożone w środku nocy. – Z radości nie czekałyśmy do rana. Telefon z informacją „jest zamówienie” rozbrzmiewał na cały głos. Pokrowiec został dostarczony osobiście do domu klienta. Po raz drugi radość wybuchła po liście od klienta, w którym zamawiał kolejny pokrowiec.

Nie ukrywamy: konkurencja jest ogromnaW sieci istnieją sklepy ze wszystkim, również z tkaninami, obrusami i pościelą. Istnieje duża konkurencja zarówno w sieci, jak i na rynku tradycyjnym, ale wspólniczki mają nadzieję znaleźć swoją grupę odbiorców. Według nich w sieci jest miejsce na różnorodność ofert, a one chcą się wyróżnić jakością materiałów, możliwością realizacji indywidualnej potrzeby klienta i zrozumieniem jego potrzeb.

OPIS
Źródło: otula.pl

– Powiększamy ofertę zarówno produktów gotowych, które mamy w naszym magazynie, jak i tych sprowadzanych bezpośrednio pod zamówienie klienta. Każdy krok w kierunku powiększenia oferty generuje koszty, ale też daje możliwości dotarcia do klienta. Spodziewamy się, że pod koniec drugiego roku działalności przyjdą zyski – wyjaśnia Anna.

I uzupełnia: – Poza tym na razie nie mamy funduszy na wykup reklam, dlatego klientów szukamy własnymi siłami. Oczywiście można wykupić reklamę za kilkadziesiąt tysięcy złotych, tylko co to przyniesie, jakie będą efekty? Na razie idziemy małymi krokami i staramy się zbadać rynek samodzielnie.

Stawiamy na własne projektyDziewczyny wprowadziły już do swojej oferty wyprodukowane przez siebie wieszaki i pufy – FUNPUZZLE, ciągle jednak szukają swojego produktu flagowego. Mają nadzieję, że to właśnie klienci pokażą im, co jest dla nich najbardziej pociągające. Jak podkreślają, ważna jest wiara w swój pomysł, determinacja w realizacji, cierpliwość, pokora i nieustępliwość. Pomaga im również odwaga do zadawania pytań.

Praca na własny rachunek wymaga dużej samodyscypliny. Konieczne jest łączenie w jednej osobie praw i obowiązków dyrektora, sekretarki, kontrolera i szeregowego pracownika. Trzeba stale brać pełną odpowiedzialność za decyzje lub ich brak. Z drugiej strony kuszące jest zarządzanie własnym czasem. Własna firma to wyzwanie, ale wypracowany sukces smakuje po stokroć.

Jeżeli jesteś kobietą przedsiębiorczą i prowadzisz własną firmę - napisz do nas! Zaprezentuj się w naszym cyklu i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Zobacz, jakie pomysły na biznes mają kobiety!

biagi bar sałatkowy warsztaty fotografii dziecięcej kosmetyki naturalne projektowanie wystawiennicze portal edukacyjny
Przeczytaj inne artykuły z cyklu

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 sylwia4012

Sama uwielbiam szyć, staram się kupować mało obrań a więcej robić samemu. Piękne tkaniny zamówiłam niedawno na http://tkaninki.com/ - są dobrej jakości i dość tanie. Warto ich sprawdzić.

! Odpowiedz
1 1 ~alan

Rozwiązania Cassioli są godne uwagi w temacie zakładania własnego, pierwszego biznesu. W kontekście tego artykułu i przemysłu tekstylnego warto zwrócić uwagę na system składowania, przygotowania zamówień, konfekcjonowania i transportu produktów. Przyjęcie i przekazanie towaru powinno odbywać się szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji. Automatyczne składowanie towaru z pewnością wyjdzie na dobre organizacji pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~agata

Możesz coś więcej napisać o systemie Cassioli?
Jestem ciekawa jak to działa. Byłam na stronie firmy, ale język opisu jest dosyć techniczny.
W jaki sposób działa ten system składowania??

! Odpowiedz
0 1 ~wojas odpowiada ~agata

hej jak się nazywarz bo ja marysia wojas

! Odpowiedz
2 0 ~qwerhyjuiklookeswaq odpowiada ~wojas

hbyhvbuyfytfvityfyqwertyuiopkjhgfdsazxcvbnmklkjhgfdsaqwertyuioplkjhgfdsazxcvbnmklkjhgfdresawqwertyuioplkjhgfdsazxcvbnmmlkjhgfdsaqwertyuiopplk,mnbvcxzasdfghjkl;poiuytrewq2345678ikjhgvfcdsfrgthyjnbvcder5t6yujnhbvcder5t6yujnbvcfgb cdfrgtyhjmn cdrtyujnbvcxsdertgyhjikhgdfrsdrtertyuiytrfghjuytfdcvbjhgfdcvbkiuytdxfdsk`dfghjhgfdcfvbnmkuygtfcvbnjuyhgfvbnjkiuygfvbnjuygfvjiuygbhnjkiuhgvbnmkjhgbhnjkloiugfvbnjkghjkigbnju u uygghjugfgy hgvlogfvghjuygfcvjkiuygtfvjkiugfvbnkhbg nmkgvbnmjnhb gbnkjhgv mkjhgbn bbgvbnmkjhgvb nbv lkjhb nhvbnm nb l kb m,kb vnm,mb nmnhnmnjhn jnm nhnnkoj klnhbvh bhnbhbh nhvfy nmj m.,m nbvgyhn n hjbn nhyyhikm fg rtyghb jnhfygkvfgtyu78iokmn vghn vcytujnbgfttyujn cfgtyhnb cfgthyjunb vghyujnbghuikjbvfguikmvguiokmvhuik,m bhjk,m bnjm n vbhjmnhjmnjkm bhjkm bhjk,m njkm bnjmn bnjmn bhjn nhjn nhjn nhb bhgvc nmkjbvbnjkjvcvbnkzdsasdfghjkdsdfgjklswk;dsdlsl.lgfrgtop;[';poikjugtfrvcdsxaz`

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~MARYSIAVWOJAS odpowiada ~agata

Ta z klockami to Maja Pałasz mieszka na ulicy BRUZDOWEJ 91A

! Odpowiedz
0 2 ~Katarzyna

Super dziewczyny i rewelacyjny sklep ! Miałam okazję być ich klientem. Zamówiłam rolety rzymskie, kapę do sypialni i poduszki wszystko w rewelacyjnych kolorach i z bardzo dobrych tkanin. Ale hitem okazał się funpuzzel do pokoju mojej córki dopasowany do rolet. Polecam!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne