REKLAMA

Kobiecy pomysł na biznes - warsztaty fotografii dziecięcej

Barbara Sielicka2011-02-18 06:01
publikacja
2011-02-18 06:01
Kobiecy pomysł na biznes - warsztaty fotografii dziecięcej
Kobiecy pomysł na biznes - warsztaty fotografii dziecięcej
fot. de soleil / / Bankier.pl

Są momenty, które warto uwiecznić. Można to zrobić samemu, można też zaufać profesjonaliście. W przypadku zdjęć dzieci wybór staje się prostszy. Która z matek nie chciałaby mieć profesjonalnie wykonanych zdjęć swojej pociechy?

O tym, czy fotografowanie dzieci to opłacalny biznes oraz jakie jest zapotrzebowanie na kursy fotograficzne dla rodziców rozmawiamy z Aleksandrą de Soleil, profesjonalnym  fotografem oraz twórczynią Akademii Fotografii Dziecięcej.

Skąd pomysł na biznes związany z fotografią dziecięcą?

Aparat towarzyszył mi, odkąd pamiętam. Z kolei fotografowanie dzieci jest jedną z ciekawszych - moim zdaniem - form fotografii z uwagi na szczerość i bezinteresowność przekazu. Od zawsze chciałam pracować z dziećmi. Z zawodu jestem pedagogiem.

Kto choćby raz doświadczył komfortu, jaki daje praca w dziećmi, na pewno już nie zechce powrócić za biurko. Odkąd pracuję, jako fotograf i instruktor w Akademii Fotografii Dziecięcej, ani razu nie poczułam żalu z powodu kończącego się weekendu.

Dlaczego zdecydowała się Pani na założenie własnej firmy, a nie na pracę na etacie?

W pewnym momencie zabrakło już czasu na pracę, bo stała się nią moja pasja. Fotografia zaczęła pochłaniać coraz więcej czasu i uwagi, stąd niemożliwym było spełnienie się na kilku frontach jednocześnie. Decyzję moją przesądziła chęć otwarcia Akademii Fotografii Dziecięcej. Trzeba było kilku miesięcy pracy, żeby ten pomysł zrealizować, a byłoby to niemożliwe, gdybym pracowała na etacie.

Raport specjalny Bankier.pl

Kobiecy pomysł na biznes


Kobiety udowadniają, że radzą sobie w biznesie nie gorzej niż mężczyźni. Panie zaskakują pomysłowością i kreatywnością, przezwyciężając bariery w prowadzeniu własnej firmy. Przeczytaj, jakie pomysły na biznes królują wśród Pań!


Jaki jest popyt na tego rodzaju usługi? Czy wielu rodziców zamawia sesje zdjęciowe?

Obecnie pracuję z pewną stałą grupą klientów i nie przyjmuję wielu nowych zleceń. Każda sesja wymaga scenariusza i dużej ilości czasu, którego mam niewiele. Czas dodatkowo dzielę na uczestniczki kursów internetowych. Myślę, że popyt na dobrze wykonaną usługę na pewno istnieje.

Czym Pani oferta wyróżnia się na tle konkurencji?

Profesjonalne zdjęcia potrafi wykonać wiele osób. Moją główną domeną jest podejście do dzieci i ich rodzin. Przy każdym spotkaniu szybko odnajduję się w świecie dzieci, a zdjęcia wykonuję jakby - przy okazji. Myślę, że dzieci to wyczuwają, stąd powodzenie.

Jeżeli zaś chodzi o Akademię, to zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji, gdyż jest to jeden z najbardziej zaawansowanych portali kształcących online.

Ile potrzeba środków na rozkręcenie takiego biznesu? Na co najwięcej trzeba przeznaczyć pieniędzy?

Sporo środków (od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych) przeznaczyć trzeba na sprzęt i osprzęt fotograficzny. Do rozpoczęcia działalności, szczególnie przy Akademii, niezbędnym była jednak przede wszystkim  wiedza informatyczna współpracujących ze mną osób. Gdyby nie ich ogromny wkład i zaangażowanie, Akademia nigdy by nie powstała. Przy tworzeniu serwisu pracowali między innymi specjaliści do spraw: projektowania interfejsów bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed atakami, ochrony antywirusowej, zabezpieczenia danych, wydajności, grafiki, integracji z oprogramowaniem zewnętrznym, pozycjonowania i współpracy z wyszukiwarkami, rekrutacji i wielu innych.


Czy ma Pani wielu klientów? W jaki sposób zdobywa Pani klientów?

Moi "fotograficzni"  klienci trafiają do mnie głównie z rekomendacji. Podobnie zresztą jest z Akademią. Dodatkowo informacje o szkoleniach i warsztatach dla mam publikowane są w największych portalach informacyjnych dla rodziców.

Dlaczego rodzice powinni fotografować swoje pociechy? I o czym muszą pamiętać czy robieniu im zdjęć?

Pomijając kwestie czystej przyjemności, jaką daje fotografowanie najmłodszych,  to musimy sobie zdawać sprawę, że czas umyka, a my - jako rodzice - mamy obowiązek rejestrowania życia naszych najbliższych. Fotografia to także wyjątkowe hobby. Akademia gromadzi Mamy o podobnych zainteresowaniach i daje im możliwość wspólnego dzielenia radości z nich płynących.

Podczas fotografowania naszych pociech, bezwzględnie trzeba się z nimi bawić. I wtedy drzwi do świata dziecięcej fotografii stoją przed nami otworem. Trzeba to zwyczajnie lubić. Trzeba kochać dzieci i uwielbiać ich pomysły. Dlatego w matkach właśnie tak ogromny potencjał do bycia fotografami dziecięcymi.

Jakie główne błędy popełniają rodzice przy fotografowaniu swoich dzieci?

Proszą o uśmiechy i zapominają, że maluchom może szybko znudzić się Mama - Fotograf, która ciągle odwodzi od zabawy. Możliwości aparatów cyfrowych potęgują zjawisko robienia bardzo wielu podobnych zdjęć, które są niestety mało interesujące poza kręgiem najbliższej rodziny. Dodatkowo rodzice - co między innymi wypływa z powyższego - rzadko drukują zdjęcia. Efektem jest zapełniona pamięć komputera i puste ściany.

W związku z jakimi okazjami najczęściej robi Pani sesje zdjęciowe? A może wręcz przeciwnie - najczęściej rodzice zamawiają sesję bez okazji?

W zasadzie większość sesji nie pokrywa się z wielkimi rodzinnymi uroczystościami. Zawsze jednak zdjęcia są obrazem jakiejś zabawy czy przygód, które wymyślam dla dzieci. Inaczej dzieci i rodzice szybko znudziliby się i o wyjątkowe zdjęcia byłoby trudno.

Jak zrodził się pomysł na prowadzenie  warsztatów zdjęciowych dla mam?

Z potrzeby. Chcieliśmy skupić Mamy, które mają wspólną pasję. A że jest ich sporo i mieszkają w różnych miejscach kraju i świata, powstał pomysł szkoleń internetowych, z których korzysta już niemal 700 mam.

Wydaje mi się, że każda Mama chce robić profesjonalne zdjęcia swojemu maluchowi, szczególnie kiedy ogląda zdjęcia innych mam, które są z nami w Akademii. Efekty ich prac zachwycają, więc naturalnym jest, że chce się do tego poziomu dorównać. Bo czy można pozostawić swoim dzieciom jakąś lepszą pamiątkę z dzieciństwa niż zdjęcia właśnie?


Czy to opłacalny biznes? Długo czekała Pani na pierwsze zyski?

Pierwszy rok to ciągła inwestycja, stąd zyski nie są wyczuwalne. Satysfakcja sporo wynagradza, a i zyski finansowe z czasem przychodzą.

Pani plany w związku z biznesem?

Przede wszystkim dalszy rozwój Akademii. Teraz zależy nam na dotarciu do jak największej liczby mam. Każdą wolną chwilę przeznaczamy na promocję i współpracę z innymi portalami, ciągle kierując się zasadą ochrony naszego serwisu i interesem mam, co ma wyraz w braku reklam na stronie Akademii.

Jaką radę miałaby Pani dla osób, które wahają się, czy założyć własną firmę?

Trzeba koniecznie nauczyć się być za pan brat z terminarzem. Należy też mieć świadomość, że zyski nie biorą się znikąd. Najczęściej są wynikiem posiadania co najmniej jednego z poniższych: wiedzy, kapitału, kontaktów.  Ale jeżeli pomysł na firmę pokrywa się z zainteresowaniami, to na pewno nie warto się wahać.

Jeżeli masz ciekawy pomysł na biznes i go realizujesz - napisz do redakcji i podziel się z czytelnikami swoim doświadczeniem.

Dziękuję za rozmowę.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl
Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~penda
Dobry pomysł, tylko jak w każdym tego typu biznesie potrzebna reklama, jakaś baza klientów, początek jest trudny, konkurencja ogromna. Wielu znanych fotografów prowdzi swoje blogi - http://piotrblawicki.com/fotoblog/ to również dobry pomysł na promocję, ale generalnie tematowi trzeba się mocno poświęcić.
~dezet
Warsztaty internetowe - nauka fotografii? Nie ma nic lepszego jak praktyczne zajęcia - aparat w dłoni, plener, studio na żywo.
~Karolina Mamro
To cykl wywiadów, nawiasem mówiąc szalenie ciekawych. Nie sądzę, żeby pani pisząca artykuł znała wszystkich na świecie. Bez przesady z tą zazdrością.

Pozdrowienia.
~Anka B
a ja właśnie biorę udział w Warsztatach internetowych:)
~Jacek
Taka reklama po znajomości czy jak....

Powiązane: Kobiecy pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki