KNF nadal milczy w kwestii polisolokat

- Europa poradziła już sobie z produktami takimi jak polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, czy też polisolokatami - czyli produktami ubezpieczeniowymi, w których de facto ubezpieczyciel niczego nie ubezpiecza. W związku z tym trudno to nazwać produktem ubezpieczeniowym - mówi Anna Lengiewicz, radca prawny, wspólnik zarządzający LWB i Wspólnicy Kancelaria prawnicza s.c.

KNF nadal milczy w kwestii polisolokat


Wielka Brytania była pierwszym w Europie krajem, który rozpoznał ten problem. Tamtejszy nadzór finansowy zabronił sprzedaży tego typu produktów konsumentom, co więcej nakazał zwrot wszystkich nadpłaconych opłat. W Niemczech natomiast w 2012 roku sprawa doszła do Federalnego Sądu Niemieckiego, który rozstrzygnął sprawę przeciwko Deutscher Ring, Allianz, Generalli mówiąc o tym, że opłata likwidacyjna w wysokości 4,5% prowadzi do wywłaszczenia konsumenta z jego majątku, co jest niedopuszczalne. Jeżeli chodzi o orzecznictwo włoskie, tam sądy stwierdziły, że jeżeli w produkcie ubezpieczeniowym przeważa element inwestycyjny, to nie jest to produkt ubezpieczeniowy tylko inwestycyjny, do którego stosuje się przepisy europejskie dotyczące produktów finansowych MiFID 1 i MiFID 2.

W Polsce nikt się tym problemem nie zajął. Nasz nadzór finansowy, tzn. KNF, w zasadzie uważa, że problem go nie dotyczy i że to nie jest jego problem, ponieważ Komisja Nadzoru Finansowego ma dbać o stabilność finansową Państwa. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju jest jedynym organem, który ma kompetencje do tego, żeby ukarać ubezpieczycieli.

W ubiegłym roku Europejski Nadzór Finansowy wydał zalecenia, w których zwraca uwagę między innymi na konflikt interesów w sprzedaży tego typu ubezpieczeń, tworzenia i sprzedawania produktów w obrębie jednej grupy kapitałowej. Wynagrodzenie pośredników jest tak skonstruowane, że nie opłaca im się sprzedawać tradycyjnych produktów ubezpieczeniowych i finansowych - mówi Anna Lengiewicz.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~mDziad

Państwo teoretyczne! Niby mamy KNF, UOKiK, SOKiK, NBP, MF, MS ale jak chodzi o sprawę rażącą i oczywistą to wszyscy są niewładni. Po co więc ich utrzymywać?!

! Odpowiedz
3 1 ~KancelariaLex

Pomogę odzyskać środki pobrane w ramach opłat za wyjście z takich "polisolokat". Zapraszam do kontaktu: i.suchodolski@kancelaria-lex.org, tel. 533-036-202

! Odpowiedz
1 1 ~Jacob

Dobrze, że dostrzeżono ten problem i wypłynął on na szersze wody dialogu, źle że nie ma on jeszcze rozwiązana. Umycie rąk niczym Piłat przez KNF jest ucieczką od problemu który wróci ze zdwojoną siłą w przyszłości. Podejrzewam, iż bliższej niz dalszej. W mojej opinii należy przyjrzeć się jak problem polis-lokat rozwiązano w innych krajach Europy. https://www.facebook.com/finansenonfiction/photos/a.1669672836651596.1073741831.1642922635993283/1705669786385234/?type=3&theater

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~mrhdan

Sam straciłem 9 tys. bo wypłaciłem w trzecim roku a nie po 10 latach. Czy ktoś wie do kogo się zwrócić by to odzyskać ?

! Odpowiedz
1 2 ~AntyBankier

Niestety dopóki komisja nadzorująca rynek finansowy (KNF) bedzie finansowana przez banki nie można liczyć na zadną kontrole i będziemy co jakiś czas
miewać problemy jak z kredytami niby to walutowymi, poliso-lokatami itd...

http://wyborcza.biz/biznes/1,113665,11735303,Palikot__KNF_finansowana_z_budzetu_panstwa__Eksperci_. html


Gdyby KNF działał w intersie obywateli to w latach 2006-9 akcja kredytowa powinna być ograniczona jak to pozniej KNF zrobił. Jak mi ktoś wytlumaczy to że banki
lepiej liczyły zdolność we frankach. Paranoja - wszystcy są winni ale banki i KNF głównie bo to są specjaliści. Kredytobiorcy też nie są bez winy
ale działali w dobrej wierze czego nie mogę powiedzieć o bankach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 11 ~kris

Jakby jakikolwiek doradca miał jakąkolwiek wiedzę o inwestowaniu to sam byłby bogaty a nie doradzał innym.

! Odpowiedz
0 7 ~awer

wywiad przeprowadzony w bufecie. super. bardzo wiarygodna miejscówka.

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Może mało elegancko ale nie krawat czy pomieszczenie decyduje czy ktoś jest dobrym czy złym człowiekiem alby czy mówi prawdę. Oczywiście spora część myśli że pan w garniturze który się uśmiecha musi być spoko. Potem okazuje się że sprzedaje polisolokaty. Jeśli wiesz co chcę przez to powiedzieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 25 ~Alchemik


KNF dba przede wszystkim o interesy banków i firm ubezpieczeniowych.

Doskonale wiedzą o przestępczym charakterze działań firm ubezpieczeniowych i okradaniu setek tysięcy Polaków. To są olbrzymie pieniądze w skali kraju.

Reszta to gra pozorów....

! Odpowiedz
0 16 ~dragon-p

dlaczego rzad nie zleci KNF rozwiazania problemu? Nie ma mozliwosci, zeby o tym nie wiedzial! Niech Petru podejmie temat na forum, bo PO i PIS w to wbija! Nawet SLD nic o tym nigdy nie powiedzialo... A przeciez to jest wazne bo zagraniczne instytucje KRADNA pieniadze Polakow! Jak inaczej nazwac opl likw w wys 100% przez pierwsze 2 lata?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-23
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-23
LIBOR 3M CHF 0,0092 -0,6788%
2020-01-17
EURIBOR 3M 0,0000 -0,3860%
2020-01-24