REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ipopema obniżyła rekomendację dla Eurocashu do "sprzedaj", podtrzymała "trzymaj" Dino

2019-12-19 14:06
publikacja
2019-12-19 14:06
Ipopema obniżyła rekomendację dla Eurocashu do "sprzedaj", podtrzymała "trzymaj" Dino
Ipopema obniżyła rekomendację dla Eurocashu do "sprzedaj", podtrzymała "trzymaj" Dino
/ Materiały dla mediów

Analitycy Ipopema Securities w raporcie z 10 grudnia obniżyli rekomendację dla Eurocashu do "sprzedaj" z "kupuj", a podtrzymali "trzymaj" dla Dino Polska. Wartość godziwą akcji Eurocash zmniejszyli do 18,4 zł z 23,3 zł poprzednio, a Dino zwiększyli do 144,7 zł na akcję.

W czwartek o godz. 14.01 kurs Dino Polska wynosił 139,9 zł, a Eurocashu 21,96 zł.

"Oczekujemy, że wyniki spółek detalicznych w nadchodzących kwartałach będą w dalszym ciągu wspierane korzystnym otoczeniem makroekonomicznym (wciąż rosnące wynagrodzenia wspierane rządowymi programami socjalnymi, rekordowo niska stopa bezrobocia)" - napisano w raporcie.

Jako główne czynniki ryzyka dla spółek detalicznych analitycy wskazują planowany wzrost płacy minimalnej oraz wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej.

"W otoczeniu rosnących kosztów zakładamy, że spółki detaliczne będą poszukiwać rozwiązań mających na celu poprawę efektywności operacyjnej, a co za tym idzie oszczędności" - dodano.

W ocenie analityków - w przypadku Dino - spółka stała się zakładnikiem swoich wyników z poprzednich kwartałów, w których znacząco pobijała oczekiwania rynku, a potencjał do poprawy marży jest ograniczony zwłaszcza w kontekście rosnącej płacy minimalnej oraz wzrostu cen na rynku mięsa.

"Nadal podobają nam się perspektywy spółki odnośnie wzrostu liczby sklepów, co powinno również pozytywnie wpływać na sprzedaż LfL. Pozostajemy jednak sceptycznie nastawieni do dalszej poprawy rentowności" - dodano.

W przypadku Eurocashu analitycy uważają, że największym wyzwaniem będzie przeniesienie kosztów związanych z podwyżką płacy minimalnej. W ich ocenie, w krótkim terminie trwające procesy restrukturyzacji zarówno w handlu detalicznym jak i hurtowym powinny przynieść ok. 100 mln zł oszczędności, które częściowo zrównoważą obciążenia wynikające ze wzrostu płacy minimalnej.

"Niemniej jednak w dłuższej perspektywie nie widzimy innych źródeł poprawy, które wystarczą do utrzymania przynajmniej płaskich marż. W rezultacie spodziewamy się, że wskaźniki rentowności Eurocash spadną przy CAGR zysku netto na lata 2018-2021 w wysokości -11 proc." - napisano.

Pierwsza publikacja raportu miała miejsce 10 grudnia, o godzinie 7:31. Autorem raportu jest Krzysztof Kawa.

Depesza jest skrótem rekomendacji. W załączniku zamieszczamy plik PDF z zastrzeżeniami prawnymi. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

34894571_Polish Retail - disclaimer.pdfpdf
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki