Inflacja wciąż powyżej celu NBP

2020-07-31 09:43
publikacja
2020-07-31 09:43
fot. Bartolomiej Pietrzyk / Shutterstock

Inflacja CPI w lipcu utrzymała się powyżej 3 proc. Tym samym dynamika cen dóbr konsumpcyjnych utrzymała się powyżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Koszyk cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2020 r. w porównaniu z lipcem 2019 r. wzrósł o 3,1 proc. – oznajmił w komunikacie Główny Urzędu Statystyczny. To nieco mniej niż w czerwcu, gdy inflacja CPI wyniosła 0,6 proc. mdm i 3,3 proc. rdr. Względem czerwca ceny zmalały o 0,1 proc. mdm.

/ Bankier.pl na podstawie danych GUS.

Ekonomiści spodziewali się inflacji CPI na poziomie -0,1 proc. mdm i 3,1 proc. rdr. Dane opublikowane przez GUS okazały się więc zgodne z oczekiwaniami. Od ponad roku nie odnotowano ani jednego odczytu CPI poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego NBP. Kierownictwo banku centralnego dopuszcza odchylenie o jeden punkt procentowy od celu.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek, który będzie jeszcze przedmiotem rewizji. Finalne dane o lipcowej inflacji zostaną ogłoszone w połowie sierpnia, wtedy też poznamy strukturę wskaźnika CPI w rozbiciu na poszczególne kategorie.

Na razie wiemy tylko, że wzrost inflacji cenowej był napędzany drożejącą żywnością (+3,9 proc. rdr) oraz wyraźnie wyższymi niż przed rokiem cenami energii (+5,1 proc. rdr). Znacznie tańsze niż przed rokiem były za to paliwa – według obliczeń GUS tankowaliśmy o 16,1 proc. taniej niż w lipcu 2019 r.

W nadchodzących miesiącach większość ekonomistów spodziewa się stopniowego spadku inflacji CPI, co ma wynikać ze spadku dochodów gospodarstw domowych będących efektem recesji w gospodarce. Póki co jednak wzrost cen utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tzw. inflacja bazowa – czyli wskaźnik pomijający żywność, paliwo i energię – w czerwcu przebił 4 proc. i osiągnął najwyższą wartość od 2001 roku. Nawet niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej zakładają, że inflacja okaże się wyższa, niż zakłada projekcja NBP i w 2021 roku nie spadnie wyraźniej poniżej 2,5-procentowego celu inflacyjnego.

Warto dodać, że inflacja w 2020 r. liczona jest według systemu wag opartego o badania budżetów gospodarstw domowych w 2019 r. Poprzedniej aktualizacji GUS dokonał w marcu 2020 r. Obecna „pandemiczna” struktura wydatków Polaków mocno jednak różni się od tej sprzed roku - wydatki w niektórych kategoriach (transport, odzież i obuwie, rekreacja i kultura, restauracje i hotele) mocno spadły, podczas gdy w innych (żywność, zdrowie) wyraźnie wzrosły.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
lorelie
" wez kredyt, zmień pracę"- Komorowski- zavetowal 4 ustawy, wyśmiewany Duda 8 ustaw. :)
anty12
A Duda ma takie podejscie - "Polska najwazniejsza (dla was), ale moja corcia zasluguje na cos wiecej, dlatego podatnik ja wyksztalcil, a ona wypiela d na Polske". A prezydencik cos mruczy pod nosem juz 5 rok z rzedu ze awlczy z migracja wsrod mlodych.
wontuskom odpowiada anty12
tow. ,,anty12'' - a POzostali u ciebie w domu zdrowi ciociu POtrzaskanego???
anty12 odpowiada wontuskom
Zacisnij zwieracze, bo zaraz popuscisz. Jak chcesz zawsze mozesz oddac za wyksztalcenie Kini.
ravauw odpowiada anty12
Kinga wraca na dniach do Polski
anty12 odpowiada ravauw
Fantastycznie! Niech odda za studia.
jas2 odpowiada anty12
"ze awlczy z migracja wsrod mlodych." Kto nie potrafi używać polskich znaków - nie jest wart czytania.
anty12
A to niemozliwe, przeciez Glapa zapewnial, ze inflacja bedzie spadac. Tak samo moiw Pinokia i reszta nieudacznikow.
r4k
W oszustwie na wnuczka trzeba wmówić babci, że jesteś jej wnuczkniem.

Łatwiej okraść ludzi inflacją gdy część uwierzy że będzie spadać.
jas2 odpowiada r4k
Inflacja służy mądrym, a mądrzy inaczej na niej tracą.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki