REKLAMA

Kolejny wskaźnik sugeruje inflacyjne przesilenie

2022-08-11 14:30
publikacja
2022-08-11 14:30
Kolejny wskaźnik sugeruje inflacyjne przesilenie
Kolejny wskaźnik sugeruje inflacyjne przesilenie
fot. Rob Crandall / / Shutterstock

W lipcu ceny producentów w Stanach Zjednoczonych odnotowały nieoczekiwany spadek. To by potwierdzało narrację, według której inflacyjny szczyt w Ameryce zobaczyliśmy w czerwcu.

Indeks cen producentów (PPI) był w lipcu 2022 roku o 9,8% wyższy niż rok wcześniej – podało Biuro Statystyki Pracy. Rekord padł w marcu, kiedy PPI był o 11,7% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Lipcowy odczyt PPI okazał się niższy od oczekiwanego przez ekonomistów wzrostu o 10,4% w ujęciu rocznym.

W ujęciu miesięcznym ceny producentów spadły o 0,5% mdm po wzroście o 1,0% mdm odnotowanych w czerwcu oraz o 0,8% mdm w maju, 0,5% w kwietniu i 1,7% w marcu (dane po rewizjach). Ekonomiści spodziewali się wzrostu PPI w lipcu o 0,2% mdm.

Niższa od rynkowego konsensusu była też bazowa inflacja PPI, która ukształtowała się na poziomie 0,2% mdm i 7,7% rdr. Analitycy spodziewali się tu odczytu rzędu 0,4% mdm i 7,7% rdr wobec 0,4% mdm i 8,2% rdr odnotowanych w czerwcu. Na rzecz lipcowego spadku cen producentów oddziaływały przede wszystkim tańsze paliwa – w kategorii „energia” odnotowano spadek aż o 9% mdm.

Inwestorzy i ekonomiści spekulują, że czerwiec 2022 roku mógł przynieść cykliczny szczyt inflacji cenowej w Stanach Zjednoczonych. Lipcowe statystyki cen producentów (PPI) i konsumentów (CPI) zdają się potwierdzać tę hipotezę, ponieważ inflacja konsumencka obniżyła się z 9,1% do 8,5%. W dalszym ciągu są to jednak wartości niewidziane w Ameryce od przeszło 40 lat.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Warto zaznaczyć, że w ujęciu rocznym ceny w fabrykach wciąż rosły szybciej niż ceny w sklepach. Utrzymanie takiego stanu rzeczy będzie wywierać presję na marże przedsiębiorstw, co może skutkować albo jeszcze mocniejszym wzrostem cen detalicznych (czyli indeksu CPI) albo falą upadłości firm i recesją.

To wszystko może oznaczać, że Rezerwa Federalna nadal będzie skłonna podnosić stopy procentowe, choć być może już nie tak mocno jak w poprzednich miesiącach. W lipcu Fed dokonał drugiej z rzędu podwyżki o 75 pb., od marca wynosząc koszty kredytu z niemal zera do przedziału 2,25-2,50% - czyli najwyższego od grudnia 2018 roku. Jednakże rynek terminowy wycenia szanse 75-punktowej podwyżki stóp na wrześniowym posiedzeniu FOMC już tylko na 31% - wynika z danych FedWatch Tool. Rynkowym konsensusem jest więc  teraz ruch o 50 pb.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (44)

dodaj komentarz
jas2
Waluta amerykańska umocniła się praktycznie w stosunku do wszystkich innych walut na świecie.
Mają więc tańszy import wszystkich towarów, a ropę i gaz mają własne.
Jakim cudem mają w ogóle jakąkolwiek inflację?
kacz-jong-un
Dzieciaku, poczytaj sobie coś o ekonomii, zanim zaczniesz pisać tu bzdury
pisflacja
Wysypiaj się lepiej silvio. Nie dziękuj.
itso_rozszczepici_umysl
dobre pytanie
bha
Sygreruje wygodną wielu nie bez celu totalną rynkową obłudę i nic więcej.
bha
Sugreruje jedynie wygodną wielu nie bez celu totalną rynkową obłudę i nic więcej.
bha
Krótkowzroczne dyrdymały wygodne wielu nie bez celu bo w detalu tego przesilenia inflacyjnego nie widać tam od dawna inflacja jest o wiele wyższa od tej oficjalnie wygodnej podawanej. W sklepach detalicznych gdzie większość % osób robi zakupy doi zawsze ludzi najmocniej udając przy tym jarząbka nie bez celu wielu nią zainteresowanych.Krótkowzroczne dyrdymały wygodne wielu nie bez celu bo w detalu tego przesilenia inflacyjnego nie widać tam od dawna inflacja jest o wiele wyższa od tej oficjalnie wygodnej podawanej. W sklepach detalicznych gdzie większość % osób robi zakupy doi zawsze ludzi najmocniej udając przy tym jarząbka nie bez celu wielu nią zainteresowanych. Dyrdymały wygodne wielu na rynku i nic więcej. Niestety
midas69
Jeśli ktoś ma kogoś w US to wie, że ceny większości rzeczy podwoiły się jak nie potroiły od czasu covida. w te 8-10% zwyczajnie nikt nie wierzy.
friedens
To i tak dużo mniej niż w Cebulandii, gdzie żywność zdrożała od 50 do 100 procent.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki