Indyjski miliarder zainwestuje 10,2 mld dol. w farmy serwerów

Gautam Adani zapowiada inwestycje w farmy serwerów, które będą przechowywać dane dla takich firm jak Amazon i Google. W ciągu 20 lat indyjski miliarder zamierza zainwestować 10,2 mld dol. Indyjskie przepisy wymagają przechowywania danych o obywatelach Indii.

(fot. Amit Dave / Reuters)

Gautam Adani, właściciel Adani Enterprises Ltd. upatruje szansy w przepisach, które wymagają od zagranicznych podmiotów przechowywania danych o Indusach w Indiach - ma to zapewnić władzom dostęp do danych na wypadek śledztw i postępowań sądowych.

„Obawy o bezpieczeństwo danych napędzają żądania państw co do lokalizacji danych. Indyjska gospodarka rozwija się i nie sądzę, żeby globalni giganci bazujący na danych, tacy jak Google, Amazon czy Alibaba, przeoczyli ten rynek” - powiedział agencji Bloomberg Apalak Ghosh zajmujący się cyfrowymi przemianami w firmie doradczej Frost&Sullivan.

„Wymagania wobec przechowywania danych po prostu eksplodują, razem z zapotrzebowaniem na pojemność serwerów” - dodał Adani. „To będzie multimiliardowy projekt liczony w dolarach, który przyciągnie światowe firmy o takim profilu jak Google i Amazon” - podkreślał.

Adani liczy nie tylko na zagranicznych potentatów, ale również na wzrost indyjskiego rynku, gdzie rośnie liczba użytkowników internetu mobilnego. Miliarder zapowiedział wybudowanie tzw. farm serwerów na południu Indii - inwestycję, którą oszacował na 700 mld rupii (ok. 10,2 mld dol.) przez dwie dekady.

Gautam Adani nie po raz pierwszy inwestuje w nowe obszary działalności. 57-latek zaczynał jako handlarz diamentów, żeby wkrótce wytwarzać plastik i tekstylia. Prawdziwym przełomem okazało się jednak wygranie kontraktu na zarządzanie portem przeładunkowym Mundra w rodzinnym Gudźaracie.

Następnie wszedł w sektor energetyczny, petrochemiczny i wydobywczy. Adani, który jest 167. na liście miliarderów magazynu "Forbes", zarządza również siecią portów morskich i lotniczych. Wartość jego imperium szacowana jest na 11,7 mld dol.

„Naszym głównym celem jest rozwój kraju poprzez budowę infrastruktury” - mówił w jednym z wywiadów. „Grupa Adani zawsze skupiała się na przedsięwzięciach zgodnych z wizją rządu” - podkreślał.

Gwałtowny rozwój portu w Mundrze zbiegł się ze wzrostem popularności Narendry Modiego, który wtedy został szefem stanu Gudźarat, a po kilkunastu latach premierem Indii.

Przepisom o lokalizacji danych w Indiach mocno sprzeciwia się Waszyngton, gdzie lobbują firmy sektora IT i operatorów kart płatniczych. Gautam Adani wydaje się jednak pewny swojej wizji i szans powodzenia nowego biznesu.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ klm/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 antek10

Hindusi to jeszcze większe biedaki niż chinczycy.

! Odpowiedz
0 3 jes

Ale już niedługo

! Odpowiedz
2 9 kerad_

Kto to są "Indusi"? :-)

! Odpowiedz
0 0 anannke

Z wiki:
Ponieważ w języku polskim zwykle stosuje się wobec obywateli Indii określenie „Hindusi”, często dochodzi do nieporozumień, gdyż około 200 mln Hindusów nie jest hindusami (hinduistami). Pojęcie „Hindus” (Indus, Indyjczyk) mylnie utożsamia się z pojęciem „hindus” (małą literą, wyznawca hinduizmu)[7].

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 dkjachu

Powinno być Indianie bo się Kolumb pomylił

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil