REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Ile właściciele mieszkań zarabiają na wynajmie? [Wykres dnia]

2016-05-18 09:10
publikacja
2016-05-18 09:10
Ile właściciele mieszkań zarabiają na wynajmie? [Wykres dnia]
Ile właściciele mieszkań zarabiają na wynajmie? [Wykres dnia]
fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Oferenci na rynku wynajmu niechętnie obniżają ceny. Z miesiąca na miesiąc zmiany są minimalne i wciąż oczekują od najemców znacznie więcej niż przed rokiem. Ile właściciele mieszkań są w stanie dorobić do wypłaty na odstąpieniu dodatkowego lokum?

Porównaliśmy średnie stawki ofertowe na rynku wynajmu z wysokością minimalnego wynagrodzenia ustawowego obowiązującego w Polsce. W badaniu wykorzystano średnią cenę odstępnego (bez mediów) dla średniej wielkości mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. Okazuje się, że w Warszawie na wynajmie można zarobić dwukrotność płacy minimalnej. Z drugiej strony, dużym wyzwaniem jest znalezienie takiego mieszkania dla pary, w której każdy zarabia 1355 zł/m-c.

Na poniższym wykresie zaprezentowano średni miesięczny koszt odstępnego w wybranych miastach (wykres słupkowy) bez uwzględnienia podatku dochodowego oraz jego relację do wysokości minimalnego wynagrodzenia netto (krzywa), którą podano w procentach.

Średnia stawka w stolicy wyniosła w kwietniu 2771 zł/m-c. To ponad 2 razy więcej, niż zarobi w tym samym czasie pracownik najemny z minimalnym wynagrodzeniem. W najtańszym mieście objętym badaniem, Bydgoszczy, wynajem to koszt 1321 zł/m-c – wynika z danych serwisu Otodom.pl udostępnionych portalowi Bankier.pl. Nominalnie wydaje się to zdecydowanie niższą kwotą, ale w odniesieniu do minimalnej krajowej wynajem wciąż pochłania niemal całość miesięcznego wynagrodzenia minimalnego.

Na wykresie nie uwzględniono podatku dochodowego, który w przypadku wynajmu może być rozliczany na zasadzie ryczałtu (8,5 proc.) lub na zasadach ogólnych (podatek progresywny 18 proc. i 32 proc.).

Dość częstym zjawiskiem na rynku wynajmu jest ukrywanie pochodzących z niego przychodów przed urzędem skarbowym. Właściciele mieszkań muszą się jednak liczyć z tym, że jeśli sąsiad lub sam najemca zgłosi podejrzenie o nie ujmowaniu przychodu z wynajmu w zeznaniu podatkowym, konsekwencje mogą być bardzo kosztowne. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Wynajmowanie mieszkania bez zgłoszenia w US - co za to grozi?

Raport o cenach działek budowlanych – maj 2016

Raport o cenach działek budowlanych – maj 2016

Średnia cena działek budowlanych spadała głównie w miastach wojewódzkich, rzadziej w województwach. W obu przypadkach sięgały one kilkunastu procent. W niektórych regionach nie obyło się jednak bez podwyżek, były one jednak mniejsze niż spadki. Działki o powierzchni 10 arów oferowano w kwietniu najdrożej w województwie mazowieckim. Sprzedawcy wystawiali je na sprzedaż średnio za 232 zł/mkw. Znacznie drożej jest w samym sercu województwa – Warszawie, gdzie stawki sięgają zawrotnych sum.

Jak to wygląda z perspektywy najemcy?

Choć ceny ofertowe podlegają negocjacjom i ostateczna stawka transakcyjna może być o nawet kilkanaście procent niższa, to dla drugiej strony - najemców, nadal są to wysokie sumy, które mocno ograniczają możliwości mieszkaniowe dla tych, którzy zarabiają tylko tyle, ile gwarantuje ustawa. We wszystkich uwzględnionych miastach znalezienie średniego mieszkania przez singla zatrudnionego na niezbyt korzystnej umowie o pracę to nie najłatwiejsze zadanie, ponieważ średni koszt pochłania całą jego wypłatę, nie wspominając o rachunkach.

Mateusz Gawin

Wynajmowanie mieszkania bez zgłoszenia w US - co za to grozi?

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (40)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~bankier_jest_slaby
artykuly pisza malolaty za 1500zl miesiecznie wiec czego sie spodziewac? nie nazywalbym kogos dziennikarzem... stazysci, ktorzy przeszli z Mc Donalda do poralu.
~sw
To są ceny ofertowe czyli z powietrza. . Faktycznie jest znacznie niżej. No i należy pamiętać o kosztach. Po paru latach mieszkanie jest do remontu a wyposażenie do wymiany.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Chris
Wynajem mieszkań w Polsce to niby dobry sposób zarabiania. Niestety rzeczywistość wygląda trochę inaczej, a widoków na poprawę nie widzę. Wynajmuje od 2000 roku i co rok jest gorzej. Artykuł pisany pod firmę zarządzającą najmem lokali.
~polak2
a kto pokryje stratę ?jak menda nie zapłaci ?nie chce się wyprowadzić ?prawo go chroni .......a jeszcze zdemoluje -to będzie zysk mega....
~kamila
Jeśli nie chcesz się użerać z lokatorami zawsze możesz kupić pokój hotelowy, taki jak Wola Invest, nie interesuje Ciebie wtedy żadne koszta napraw, konserwacja, reklama, nie musisz się angażować w wynajem.
~TakaPrawda
Samo dno dziennikarskiego scieku
~mk
Tytuł bez sensu - zarobek, z pominięciem kosztów uzyskania? Św. Mikołaj sprezentował mieszkanie?
~kama
Wynajmowałam mieszkanie po babci czyli poniekąd spadło z nieba, zarobek nie jest wcale różowy jeśli to kamienica bez windy, a koszty zależne od tego na jakiego lokatora się trafi, dobrze jest wynajmować ale nowe, atrakcyjne mieszkanie, za takie jak na Bliskiej Woli można by trochę grosza zarobić. :)

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki