REKLAMA
PIT 2023

Ile osób będzie mogło skorzystać z "Bezpiecznego kredytu 2 proc."? Minister Maląg o zwiększeniu budżetu programu

2023-12-04 19:18
publikacja
2023-12-04 19:18

Co najmniej 75 tys. osób w roku 2023 i 2024 będzie mogło skorzystać z "Bezpiecznego kredytu 2 proc." - poinformowała w poniedziałek minister rozwoju i technologii Marlena Maląg na antenie Polsat News.

Ile osób będzie mogło skorzystać z "Bezpiecznego kredytu 2 proc."? Minister Maląg o zwiększeniu budżetu programu
Ile osób będzie mogło skorzystać z "Bezpiecznego kredytu 2 proc."? Minister Maląg o zwiększeniu budżetu programu
fot. jantsarik / / Shutterstock

"Zależy nam na tym, żeby w roku 2023, 2024 co najmniej 75 tys. osób mogło skorzystać z tego programu, dlatego zwiększamy budżetowanie" - powiedziała minister Maląg.

Przypomniała, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów zwiększono budżet programu z ok. 11,3 mld zł do niemal 16,1 mld zł.

Maląg dodała, że założenia programu przewidują, że do 2027 roku zostanie podpisanych 180 tys. umów w ramach "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Według minister instrument ten ciszy się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż o "bezpieczny kredyt 2 proc.", złożono ponad 90 tys. wniosków, a samych umów podpisano ponad 40 tys.

Obowiązująca od 1 lipca ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wprowadziła m.in. "Bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa. "Bezpieczne kredyty" mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą "Bezpieczny kredyt" może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe - jeśli będą pobierane. Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić. (PAP)

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xyzq
Fantastycznie. Czyli ceny w górę, jeszcze mniej osób będzie stać na mieszkania, więc potrzebny będzie kolejny program wsparcia z budżetu. A skąd się biorą pieniądze w budżecie państwa? No właśnie...
tisipiajpi
Dla przypomnienia. Przed wybuchem krachu finansowego w latach 2005 - 2008 rząd USA również oferował swoim obywatelom tani kredyt " Prime " 2%. Okazało się, że połowa obywateli została zlicytowana, o upadku kilku banków nie wspominając.
langdon25
Obajtek właśnie przepisał wszystkie swoje nieruchomości w tym pałace i dworki na syna - będzie się ubiegać o kredyt 2% na swoje pierwsze mieszkanie .
xyzq
I słusznie. Skoro "państwo daje" to tylko głupi by nie brał. Do czasu...
men24a
75 tys osób w bezpieczny kredyt
A potem wchodzi ZEROWY kredyt Tuska i znów następnych łosi się ściągnie na drogie nieruchy.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki