REKLAMA

Ile kosztuje budowa domu?

2013-12-11 06:00
publikacja
2013-12-11 06:00
Ile kosztuje budowa domu?
Ile kosztuje budowa domu?
fot. Bankier.pl /

Ciasne i drogie mieszkania deweloperskie przekonują niektórych do zainwestowania pieniędzy i czasu w budowę domu. Pokazujemy, ile średnio będzie kosztował każdy z etapów budowy metodą gospodarczą i jaką część pochłoną koszty robocizny.

Poszczególne etapy budowy domu da się dość precyzyjnie zaplanować (krok po kroku opisywaliśmy je tutaj). To, czy przebiegną bez zakłóceń w dużej mierze rozstrzyga się już na etapie kalkulacji kosztów budowy. Im bardziej skrupulatnie sporządzony kosztorys, tym mniejsze ryzyko wydłużenia, ale także wzrostu całkowitego kosztu budowy.

Zanim zaczniesz, oszacuj koszty

budowa domu krok po krokuPrecyzyjne wielkości kosztów uda się zaprognozować dopiero po znalezieniu gruntu i wybraniu projektu – są sprzężone m.in. ze stopniem jego skomplikowania, wymaganymi materiałami czy pracochłonnością. Tym, którzy dopiero zastanawiają się nad budową domu, na wstępnym etapie powinny wystarczyć przybliżone szacunki.

Dla zobrazowania relacji pomiędzy cenami poszczególnych etapów budowy i kosztów robocizny, przyjęliśmy, że mowa o budowie niewielkiego, 100-metrowego parterowego domu wolnostojącego. Powstanie w technologii standardowej, nie energooszczędnej. Ma nieskomplikowaną konstrukcję, dwuspadowy dach pokryty dachówką cementową (inne szczegółowe założenia znajdują się pod tabelą).

koszt budowy domu

Źródło: Bankier.pl

Do łącznego kosztu budowy zaliczyć trzeba prace prowadzące do osiągnięcia kolejno: stanu zerowego, stanu surowego zamkniętego, stanu wykończonego i instalacji. Całkowity koszt obejmie również robociznę. Szacunki dla stawek za III kw. 2013 r. przyjęto na podstawie cen w budownictwie publikowanych przez Sekocenbud.

Szacunkowy koszt budynku jednorodzinnego wolnostojącego, parterowego o powierzchni 100 m2

ETAPY BUDOWY KOSZTY w tym ROBOCIZNA
STAN ZEROWY, w tym: 23 068 zł 11 286 zł
roboty ziemne 4 990 zł 4 893 zł
fundamenty 18 078 zł 6 393 zł
STAN SUROWY ZAMKNIĘTY, w tym: 117 494 zł 28 328 zł
ściany nośne 15 920 zł 4 065 zł
kominy 7 745 zł 943 zł
strop i elementy żelbetowe 13 805 zł 5 853 zł
konstrukcja dachu 11 650 zł 4 137 zł
pokrycie dachu 26 161 zł 6 919 zł
schody i balustrady 15 518 zł 3 345 zł
okna 12 210 zł 1 619 zł
drzwi 14 485 zł 1 446 zł
STAN WYKOŃCZONY, w tym: 77 358 zł 35 391 zł
ścianki działowe 7 348 zł 3 080 zł
tynki wewnętrzne 19 936 zł 10 336 zł
malowanie 3 200 zł 1 747 zł
posadzki i podłogi 31 387 zł 10 949 zł
elewacja 15 487 zł 9 278 zł
INSTALACJE, w tym: 39 821 zł 9 172 zł
instalacja wodociągowa 4 618 zł 1 700 zł
instalacja kanalizacyjna 5 376 zł 1 926 zł
instalacja gazowa 8 987 zł 445 zł
instalacja C.O. 12 001 zł 2 179 zł
instalacja elektryczna 8 839 zł 2 921 zł
CAŁKOWITY KOSZT BUDOWY 257 741 zł 84 177 zł
Podane kwoty są kwotami netto – bez VAT. Do wyceny przyjęto: materiał ścienny cegła silikatowa, okna PCV, kocioł gazowy, strop drewniany, dach dwuspadowy, dachówka cementowa. Dom budowany w technologii standardowej (nie energooszczędnej). Źródło: lipinscy.pl na podstawie Sekocenbud.

Koszt budowy domu na wiosnę

Czy podane ceny utrzymają się do wiosny? Stawki w III kw. 2013 roku różniły się od tych z II kw. o mniej niż 1%. Nie wydaje się, żeby zmiana w kolejnych kwartałach była drastyczna. Tyle teoria, bo w praktyce koszty budowy w oczywisty sposób są silnie sprzężone ze indywidualną charakterystyką budowanego domu. Całkowity koszt może wzrosnąć daleko poza podane koszty średnie za sprawą:

  • robót ziemnych,

  • instalacji,

  • robót wykończeniowych.

koszty budowy domu grafikaZakres robót ziemnych zależy od jakości gruntu na kupionej działce. Koszty powiększa na przykład teren pochyły czy wymiana nienośnego gruntu. Nieprzewidziane wydatki mogą pojawić się też na etapie montażu instalacji. Brak dostępu do gazu wymusza dokonanie zmian w instalacjach i na przykład konieczność zastosowania ogrzewania na prąd, co wpływa nie tylko na koszty na etapie budowy, ale też na etapie eksploatacji. Koszt robót wykończeniowych bardzo mocno zależy od przyjętego standardu. Jedni kładą na podłogę panele, inni drewno. Liczą się ceny kafelek, armatury itd.

Trzeba pamiętać, że wszystkie wymienione wielkości składają się tylko na koszt postawienia budynku na posiadanej już działce. Nie uwzględniają kosztów zakupy gruntu. Nie obejmują również kosztów dopełnienia urzędowych formalności, które mogą sięgać od kilku do – w szczególnie skomplikowanych przypadkach - nawet kilkuset tysięcy złotych (więcej na temat formalności przy budowie domu). No i najważniejsze - podany koszt dotyczy doprowadzenia inwestycji do stanu zerowego, nie dotyczy nie mniej kosztownego etapu urządzania.

Malwina Wrotniak-Chałada, Bankier.pl
Urszula Lukas, Lipińscy Domy

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Bankier.pl na budowie

Komentarze (96)

dodaj komentarz
~cegła
Teraz często na kartach projektów w internecie zamieszcza się kalkulatory kosztów budowy domu. Takie jak np. tutaj: http://www.kbprojekt.pl/koszt-projeku/1561/blawatkow-2
~krrris
ludzie co wy piszecie wy nie dajcie sie na kase robic tym pseudo budowlancom po których są poprwawki ja postawilem dom 240 m kwadratowych i całkowity koszt z meblami wyszedl mie 420 tys z czego duzo kamienia marmuru i dębu na wykonczenie te pseudo budowlance siedzą tylko na ty ch forach i piszo głupoty a wy łykacie
~marek
Dla czego nie ma oddzielnch klkulacji domow: 100m,150m,200m,250m,300m,
~daw odpowiada (usunięty)
coś ci się pomieszało, najpierw wyliczyć ile ma m2 a później mnożyć na tyle ile się chce metrów2
~Karmix
Dość ogólnie jesli chodzi o ceny ale jeśli ktoś wie z jakich etapów składa sie budowa domu, to orientacja jakaś będzie:
http://zyskoman.pl/cennik-uslug/budownictwo
~Tadeusz
Gdy przymierzałem się do rozpoczęcia budowy przeszukałem pół internetu w poszukiwaniu porad. Chyba najbardziej zainspirował mnie ten artykuł http://artelis.pl/artykuly/961/Jak-wybudowac-dom-jednorodzinny-za-polowe-ceny#.UzLDcvl5OEc Nie jest on stricte o budowie domu, ale pozwala na stworzenie pewnego trzeźwego spojrzenia Gdy przymierzałem się do rozpoczęcia budowy przeszukałem pół internetu w poszukiwaniu porad. Chyba najbardziej zainspirował mnie ten artykuł http://artelis.pl/artykuly/961/Jak-wybudowac-dom-jednorodzinny-za-polowe-ceny#.UzLDcvl5OEc Nie jest on stricte o budowie domu, ale pozwala na stworzenie pewnego trzeźwego spojrzenia na to jak powinno się planować budowę.
Teraz, gdy jestem już w trakcie pudowy własnego domu to powiem szczerze, że wyliczenia są w artykule są raz lepsze raz gorsze. O dziwo determinantom przy budowie domu (przynajmniej w moim przypadku) jest czas. A czemu własnie czas? Jeżeli nie masz czasu na nic to zlecasz i "się robi". Nie mówię tutaj o siedzeniu cały dzień na budowie i stawianie samodzielnie cegły po cegle (chociaż jak tak zrobisz to będzie jeszcze taniej :) ) Postarajcie się zorganizować wszystko tak, aby móc porównać ceny, popytać, kto co zrobi taniej (ale i dobrze). Postarajcie się samodzielnie kupować i zamawiać materiały. Wszystko to może złożyć się na spore oszczędności.
Po prostu staraj się robić i organizować jak najwięcej rzeczy samodzielnie.
~dzidek
przyjrzałem się szczegółowo kosztorysowi przedstawionemu powyżej jeżeli ktoś się budował lub aktualnie buduje jak ja w tej chwili to ten kosztorys to wielka bzdura no chyba że większość prac wykonywana jest systemem gospodarczym a i ceny materiałów budowlanych są znacznie wyższe a koszty poszczególnych etapów nie przyjrzałem się szczegółowo kosztorysowi przedstawionemu powyżej jeżeli ktoś się budował lub aktualnie buduje jak ja w tej chwili to ten kosztorys to wielka bzdura no chyba że większość prac wykonywana jest systemem gospodarczym a i ceny materiałów budowlanych są znacznie wyższe a koszty poszczególnych etapów nie są adekwatne do rzeczywistych w to co napisał kolega o budowie szeregowej jestem w stanie uwierzyć bo rzeczywiście takie są teraz realia mnie budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym o pow. ok.140m2 z zakupem 7arowej działki pochyłej 50 tyś wyniesie ok. 500 tys pozdrawiam
~pik
Sprawdźcie firmę http://www.masterm.pl/ zajmującą się budownictwem przemysłowym. Profesjonalne usługi generalnego wykonawstwa budowlanego. Polecam.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki