REKLAMA

Tak zmniejszył się handel z Rosją [Wykres dnia]

2023-02-15 13:30
publikacja
2023-02-15 13:30

W 2022 r. eksport z Polski do Rosji spadł prawie o połowę, natomiast import z kraju Putina skurczył się o niespełna 20 proc. - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Część handlu jest jednak zakamuflowana, ponieważ sankcje są omijane poprzez handel z firmami z państw trzecich.

Tak zmniejszył się handel z Rosją [Wykres dnia]
Tak zmniejszył się handel z Rosją [Wykres dnia]
fot. Agencja Wschód / / Forum

W 2021 r. Rosja była 8. największym odbiorcą towarów z Polski i 3. największym źródłem importu. Niedługo po lutowej inwazji rosyjskich wojsk na Ukrainę i wraz z wprowadzaniem w życie kolejnych sankcji na państwo-agresora wymiana handlowa istotnie spadła.

W całym 2022 r. eksport z Polski zmniejszył się o przeszło 46 proc., do nieco ponad 5 mld dol., natomiast import - o niemal 17 proc., do niespełna 17 mld dol. Rosja była 18. kierunkiem eksportu i 4. źródłem importu, wynika z danych GUS.

O ile sprzedaż do Rosji zanurkowała w marcu i kwietniu, a następnie odbiła i ustabilizowała się na poziomie 350-400 mln dol. miesięcznie, to spadek importu postępował w kolejnych miesiącach ubiegłego roku wraz z wprowadzaniem kolejnych sankcji czy malejącymi cenami surowców.

Bankier.pl na podstawie danych GUS
Bankier.pl na podstawie danych GUS

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę na próby ominięcia sankcji. W pierwszych 11 miesiącach roku "eksport do Turcji wzrósł o 45 proc., do Kazachstanu - o 35 proc., do Uzbekistanu - o 74 proc., do Gruzji - o 40 proc., do Armenii - aż o 344 proc." - wskazali w "Tygodniku Gospodarczym". Równocześnie zwiększyła się sprzedaż do Rosji z tych państw. "Dane handlowe sugerują, że w wielu przypadkach były to towary wyprodukowane gdzie indziej, a państwa utrzymujące z Rosją bliskie kontakty handlowe służyły jako droga do omijania sankcji" - napisali.

Od 5 grudnia obowiązuje zakaz sprowadzania ropy z Rosji drogą morską oraz limit cenowy na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Natomiast od 5 lutego bieżącego roku w życie weszło embargo na import paliw gotowych z kraju Putina.

"Jak dotąd rosyjskie firmy naftowe nie odczuły w pełni wymierzonych w nie zachodnich restrykcji. Przede wszystkim z unijnego embarga na import ropy ciągle wyłączone są dostawy rurociągami (płynie ona do Polski, Czech, na Słowację i Węgry) oraz morzem do Bułgarii (co wynika z trudności w alternatywnym zaopatrzeniu tego kraju). Ponadto dzięki wysokim cenom surowca w pierwszym półroczu 2022 r. koncerny uzyskały znaczne dochody, które rekompensowały jego niższą wartość pod koniec roku" - komentuje Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Na razie Rosja utrzymuje wysoką produkcję ropy (w 2022 r. odnotowano nawet jej wzrost o 2%, do 535 mln ton). Surową ropę przekierowano zwłaszcza do Indii, Chin i Turcji. Z kolei produkty naftowe (głównie olej napędowy) do 5 lutego wciąż trafiały w dużych ilościach do państw unijnych, które robiły ich zapasy przed wprowadzeniem sankcji. Ponadto rosyjskie firmy zwiększały ich dostawy do krajów afrykańskich i Turcji" - wskazuje.

MKa

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
zoomek
Srogo za to zapłacimy aby rabin zarobił. Przykra sprawa.
xqwztsa
Zapomnieliście uwzględnić mimowolny import do Polski całych trollowni. Nie wiem jaki jest kurs ruskiego trolla w relacji do zgniłego ziemniaka, ale raczej niski.
zene
Bialorus potrafi,

sprzeda traktory w Afryce, ciezarówki BielAZ w Vietnamie,
troche w Brazylii, reszte np. w Chinach
janoz_lobolotorant
i co poza tymi traktorami? statek ziemniaków, dwa wagony cebuli i fajki na przemyt - kraina mlekiem i miodem płynąca
darius19
ale bradnie. Ale czytam z przyjemnoscia absurdy trollowania
zene odpowiada darius19
nie dopisuj sie obciach
znasz handel
po ile w skupie puszki po piwie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
Raffmo
Co za bzdury. Polska nic tu nie ma do rzeczy.

to roSS.ja dokonała nieformalnej aneksji białorusi. A kartoflany dyktator nic nie mógł zrobić.
Raffmo odpowiada (usunięty)
Bzdury.

CIA nic nie ma do suwerenności i demokracji . Kraje Europu Środ-Wsch. nie chcą trafić pod but bandyckiej roSS.ji.

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki