REKLAMA

Embargo na produkty ropopochodne z Rosji już obowiązuje. Będą problemy na stacjach?

2023-02-05 06:00
publikacja
2023-02-05 06:00

W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę.

Embargo na produkty ropopochodne z Rosji już obowiązuje. Będą problemy na stacjach?
Embargo na produkty ropopochodne z Rosji już obowiązuje. Będą problemy na stacjach?
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.

Unijne embargo na import rosyjskich paliw gotowych jest kolejnym, po wprowadzeniu 5 grudnia ub.r. embarga na rosyjską ropę oraz wejściu w życie uzgodnionego przez UE, G7 i Australię limitu ceny rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską na poziomie 60 dol. za baryłkę.

Cena paliwa pójdzie w górę?

Gwałtownych wzrostów cen paliw po wejściu w życie embargo 5 lutego na paliwa z Rosji nie spodziewa się w najbliższych tygodniach Polska Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) oraz Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP)

"Obecnie nie ma podstaw, by w najbliższych tygodniach spodziewać się poważnych zaburzeń rynkowych czy też gwałtownych wzrostów cen" - wskazali przedstawiciele POPiHN I PIPP. Dodali, że branża na bieżąco podejmuje działania, które zwiększają poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju. "Dzięki temu paliw w Polsce nie zabraknie" - podkreślili.

Jak mówił PAP wiceprezes ds. handlu spółki Unimot Robert Brzozowski, jego firma też nie spodziewa się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga. Unimot to największy niezależny importer paliw w Polsce, a także operator sieci ponad 100 stacji paliw pod marką Avia.

"Grupa Unimot przygotowuje się do uniezależnienia od dostaw paliw z Rosji od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Produkt jest dostępny i nie spodziewamy się większych zawirowań na rynku, ale nie można ich również zupełnie wykluczyć. Gdyby nastąpiła panika na rynku, jak miało to miejsce w marcu 2022 r., podaż może okresowo nie nadążyć za wzmożonym popytem" - mówił PAP Brzozowski.

Orlen przygotowany

PKN Orlen zapewnił, że jest w pełni przygotowany na niedzielne embargo dot. dostawy produktów ropopochodnych, w tym diesla z Rosji. Jak mówił PAP główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski, nie ma zatem obaw, że paliw w Polsce może zabraknąć. Przedstawiciele spółki przypomnieli, że koncern już w lutym 2022 r., wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie, zrezygnował z importu ropy naftowej drogą morską, podobnie jak z importu rosyjskiego diesla.

"Z naszej perspektywy nie widać zagrożenia deficytem diesla. Wprowadzenie embarga na paliwa z Rosji zapowiedziano bowiem ponad pół roku temu. Dlatego był odpowiedni czas, by wszyscy się do tego przygotowali. Deficyt diesla na globalnym rynku mogą dodatkowo uzupełnić Chiny, które ostatnio wyraźnie zwiększyły eksport paliw. Już w listopadzie Chiny eksportowały 500 tys. ton baryłek dziennie oleju napędowego" - powiedział Czyżewski.

Co oznacza embargo

Rada (państwa członkowskie) UE w sobotę formalnie przyjęła dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Pułapy to 100 dol. za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.

Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały kupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia br.

Ponadto Rada UE poinformowała, że powróci do przeglądu mechanizmu pułapu cenowego dla ropy od połowy marca, a przegląd będzie się odbywał regularnie co dwa miesiące. Rada podjęła 3 grudnia 2022 r. decyzję, w której ustalono górną granicę ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dol. za baryłkę.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (24)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
I tak oto europejskie gospodarki same zakładają sobie pętle na szyję. Piękne i romantyczne samobójstwo. Brawo. Rosja miała paść na twarz i ... nie padła. Światowa finansjera zainwestowała w wojnę ciężkie miliardy i ... inwestycja nie zwraca się. USA nadal miał być światowym hegemonem i ... kolejny raz odwlekł bankructwo. Żyjemy w I tak oto europejskie gospodarki same zakładają sobie pętle na szyję. Piękne i romantyczne samobójstwo. Brawo. Rosja miała paść na twarz i ... nie padła. Światowa finansjera zainwestowała w wojnę ciężkie miliardy i ... inwestycja nie zwraca się. USA nadal miał być światowym hegemonem i ... kolejny raz odwlekł bankructwo. Żyjemy w ciekawych czasach. Czeka na nowa wiosna ludów w Europie, gdy tylko ludziom odpowiednio spadnie standard życia, a to jest nieuniknione.
efg
Przy założeniu utrzymania 30-40 procentowego dyskontu w stosunku do ropy brent, Rosja w 2023 roku może stracić około 100 mld dolarów. W przypadku gazu ziemnego Rosja traci konsekwentnie rynek europejski. Już dziś rosyjski eksport gazu zmniejszył się prawie dwukrotnie, co przy spadającej cenie na rynku światowym za błękitne paliwo Przy założeniu utrzymania 30-40 procentowego dyskontu w stosunku do ropy brent, Rosja w 2023 roku może stracić około 100 mld dolarów. W przypadku gazu ziemnego Rosja traci konsekwentnie rynek europejski. Już dziś rosyjski eksport gazu zmniejszył się prawie dwukrotnie, co przy spadającej cenie na rynku światowym za błękitne paliwo może spowodować, że w 2023 roku Rosja może utracić około 50 mld dolarów dochodu z eksportu gazu. Rosja już nic nie znaczy gospodarczo, hehehe
efg
Cała prawda o rosyjskiej przyszłości:


https://www.easypaste.org/file/imuHXJ3h/FiFbKz9XoAA8yPv.jpeg?lang=pl
od_redakcji
A po centrum handlowym w Kanadzie poruszamy się tak, niestraszny jest im kryzys
https://www.youtube.com/watch?v=QvbNyHkclag
od_redakcji
I'd like four fried chickens and a coke
od_redakcji
Obserwując postępowanie naszych przywódców światowych jasno i logicznie wyciągamy wniosek, że ta wojna ma trwać, bo żyjemy w dekadzie chaosu. Gdzie rządy instytucje i finansjera przemieniły się w wielkie organizacje mafijne z charakterem zbrojnym.
od_redakcji
2023-02-05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że sytuacja na wschodniej linii frontu staje się coraz trudniejsza, a Rosja wysyła coraz więcej żołnierzy do walki w celu przełamania ukraińskiej obrony.
od_redakcji
Wojna gospodarcza się skończyła, a Rosja zdecydowanie wygrała.
Chęć UE do znoszenia paraliżującego bólu gospodarczego w celu wywołania dyskomfortu w Rosji jest śmieszna.
boczekinvestmens
Dziwny portal.
Napisałem, czy nie straci na tym EU, bo ruskie sprzedadzą ropę do Chin, a Chiny nam ze swoją etykietą i usunięto.
Dodatkowo Orlen jest przystosowany do przeróbki kwaśnej ropy z dużą zawartością siarki.
"Słodka" ropa jest nie do przerobienia w takim zakładzie, dopóki nie przebuduje się linii technologicznej.
Dziwny portal.
Napisałem, czy nie straci na tym EU, bo ruskie sprzedadzą ropę do Chin, a Chiny nam ze swoją etykietą i usunięto.
Dodatkowo Orlen jest przystosowany do przeróbki kwaśnej ropy z dużą zawartością siarki.
"Słodka" ropa jest nie do przerobienia w takim zakładzie, dopóki nie przebuduje się linii technologicznej.
Co o tym myślicie?
faramir_z_gondoru
Ostatnio każdy komentarz krytyczny w stosunku do Orlenu jest usuwany. Takiej to wolności słowa doczekaliśmy się w XXI wieku.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki