REKLAMA
WEBINAR

Groszowe imperium Czarneckiego

Adam Torchała2015-12-08 10:22redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-12-08 10:22

Flagowy finansowy okręt Leszka Czarneckiego nabiera coraz więcej wody. W ostatnich dniach oba Getiny dołączyły do mało zaszczytnego grona spółek groszowych.

Groszowe imperium Czarneckiego
Groszowe imperium Czarneckiego
fot. HH / / Bankier.pl

99 groszy - tyle za jedną akcję Getin Holdingu należało zapłacić we wtorkowe przedpołudnie. Jeszcze w 2014 roku te same papiery sprzedawano nawet po 4,45 zł, wystarczyły więc niecałe dwa lata, by holding stracił ponad 3/4 swojej wartości. Jest on obecnie warty mniej niż choćby LiveChat, Wirtualna Polska, czy Mennica Polska.

Po dnie szoruje także drugi Getin - Noble Bank. W ostatnich dniach papiery tej spółki po raz pierwszy w historii przekroczyły barierę 50 groszy. Jeden z największych polskich banków w niecałe dwa lata stracił aż 86% swojej wartości. Z blisko 10 mld zł kapitalizacji notowanych w maju 2014 roku, obecnie pozostało niewiele ponad miliard zł.

fot. / / bankier.pl

Spraw, które ciążyły imperium Czarneckiego było wiele. Po pierwsze Getin był jednym z najbardziej ufrankowionych banków, po drugie w sektor uderzyły zapowiedzi podatku bankowego, po trzecie w końcu upadek SK Banku zabrał poprzez BFG część tegorocznych bankowych zysków. Dla Getin Noble to ostatnie wydarzenie może oznaczać, że zysk na koniec roku będzie niższy nawet o 40%. Jeszcze większym obciążeniem będzie zapewne podatek bankowy.

fot. / / Bankier.pl

Wszystko to sprawia, że Getin Noble nie jest faworytem analityków. Przykładowo w swoim ostatnim raporcie analitycy DM BZ WBK bardzo pozytywnie wypowiedzieli się o sektorze bankowym. Tylko dwie z ośmiu spółek nie otrzymały rekomendacji "kupuj", wśród nich GNB, dla którego zalecenie brzmi "sprzedaj".

Droga do zawieszenia notowań?

O tym, że finanse Getinu nie są w najlepszej formie świadczy choćby rozważana przez zarząd emisja akcji. Władze spółki tłumaczą, że dostarczy im to elastycznego instrumentu, który ułatwi sprawny dostęp do finansowania działalności oraz reagowanie na zmieniające się przepisy. Może to wskazywać, że kolejne sektorowe dociśnięcie śruby może okazać się dla GNB poważnym problemem. Dodatkowo bank jest jednym z niewielu, który już teraz nie spełnia wymogów kapitałowych KNF. Czas na poprawę ma on do czerwca 2016 roku.

Emisja będzie głosowana podczas WZA 10 grudnia. Zarząd chce uzyskać pozwolenie na pozyskanie z rynku do 240 mln zł (to blisko 20% obecnej wartości spółki). Czynnik ten może być kolejnym elementem, który sprawi, że papiery Getinu wybiją nowe historyczne minima.

Groszowość Getin Noble może niedługo urosnąć do rangi poważnego problemu. Prawo mówi, że jeżeli średni kurs spółki z ostatnich trzech miesięcy jest niższy niż 0,5 zł, trafia ona na listę alertów. Gdy sytuacja powtarza się sześć razy z rzędu, notowania spółki są zawieszane. Uniknąć tego można w sposób naturalny, gdy kurs spółki wzrasta, bądź scaleniem akcji. Pierwsze rozwiązanie wymaga dobrych perspektyw i sprzyjającego rynku, drugie z kolei woli większości akcjonariuszy, czyli w tym przypadku Leszka Czarneckiego.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (114)

dodaj komentarz
~ob
kantował ludzi na czym się da i miał na to przyzwolenie byłego rządu. Tysiące pozwów przeciw złodziejskim firmom: Getin, open finance, open live jest złożona przez okradzionych klientów w sądach. Afera grubsza niż Amber-Gold
~ja
ostro pracuje
1 zatrudnił armię oszustów sprzedających polisolokaty
2 oszustwa we franschyznowych odziałach banku jak w Bydgoszczy
3 afera homm brokker

za co sie człowiek nie dotknie śmierdzi oszustwem! KNF nie poradził sobie z z nowymi trendami tego delikwenta to rynek sobie sam zweryfikuje. Życzę mu pod most na samo dno!!
~mhm
W dwa dni zarobiłem na GTN 10%brutto — kupiłem po 0,94, dziś sprzedałem po 1,05 zł.
Fajnie się spekuluje na takich groszowych spółkach ;)
~Tak_Tak_Tak_Padaj
Jeżeli takie mamy Banki, to lepiej by upadł!. Co wyczyści/odświeży sektor.
~i_tyle_w_temacie
Sprawa jest prosta. Upadek Skoku Wołomin i SK Banku - zabrały bankom 6 mld złotych. To było prawie połowę wszystkich oszczędności na BFG. Gdyby upadł Getin-Noble to zabrałby 68 mld. Zatem: kto jest niespełna rozumu ten powinien życzyć upadku takiemu bankowi, bo to pociągnie na dno wszystkich. I to jest jednocześnie powód do tego,Sprawa jest prosta. Upadek Skoku Wołomin i SK Banku - zabrały bankom 6 mld złotych. To było prawie połowę wszystkich oszczędności na BFG. Gdyby upadł Getin-Noble to zabrałby 68 mld. Zatem: kto jest niespełna rozumu ten powinien życzyć upadku takiemu bankowi, bo to pociągnie na dno wszystkich. I to jest jednocześnie powód do tego, że taki bank nie upadnie.
~bb3
Dlatego zostanie przejęty cxytaj sprzedany z dobrodziejstwem inwentarza...
~dajeTobiaszowiiOjcu
a na koncu Pienkowska zrobi smierdzacego KLOCA w centrali GNB i wyjda oboje z budynku do ktorego juz nigdy nie wroca bo wszystko przejmie komornik.

Dymal ludzi latami wciskajac im zagmatwane produkty finansowe wiec teraz go rynek osadzil. Zalozmy ze bessa na zachodzie sie dopier zaczyna a nasze spolki Wig30 spadly juz o min
a na koncu Pienkowska zrobi smierdzacego KLOCA w centrali GNB i wyjda oboje z budynku do ktorego juz nigdy nie wroca bo wszystko przejmie komornik.

Dymal ludzi latami wciskajac im zagmatwane produkty finansowe wiec teraz go rynek osadzil. Zalozmy ze bessa na zachodzie sie dopier zaczyna a nasze spolki Wig30 spadly juz o min polowe to jak skonczy sie bessa na zachodzie to nasze spadna o kolejne 70% od ceny dzis czyli 85% od gorki - taki tez bedzie final Czarneckiego. Czyzby spolki byly po 15-25gr za sztuke ? - Pienkowskiej na waciki nie wystarczy
~d-_-b
Jak ci wciskał te produkty, to po co je brałeś? Ja nie brałem :)
~ganz
Panie Turchola ładna masz grzywkę:))))))))))))))))))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki