REKLAMA

Te banki zapłacą najwięcej za problemy SK Banku

Adam Torchała2015-11-24 12:57redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-24 12:57
Te banki zapłacą najwięcej za problemy SK Banku
Te banki zapłacą najwięcej za problemy SK Banku
fot. Krystian Maj / / FORUM

Problemy SK Banku będą najprawdopodobniej kosztowały sektor bankowy około 2 mld zł. Analitycy DM ING w swoim najnowszym raporcie ocenili poziom obciążenia poszczególnych banków.

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku. Gwarancją funduszu mogą być objęte depozyty tego banku o wartości około 2 mld zł. Kosztami tymi zostaną obciążone banki.

Dziś PKO BP poinformowało, że będzie musiał wnieść do BFG z tego tytułu ok. 350 mln zł. Płatność ta obciąży wyniki IV kwartału - według szacunków BFG kwota wpłaty będzie wynosić ok. 37 proc. funduszy ochrony środków gwarantowanych utworzonego na 2015 rok. W przypadku PKO szacuje się, iż będzie to kwota ok. 350 mln zł - napisano w komunikacie. Podobny komunikat wystosował mBank. Spółka szacuje, że jej wkład do BFG wyniesie 146 mln zł.

PKO da najwięcej, BPH straci 63% zysków

Według ekspertów z DM ING, którzy przeanalizowali wpływ problemów SK Banku na sektor PKO będzie musiało na ratowanie depozytów wyłożyć najwyższą kwotę ze wszystkich banków. Według ich szacunków wyniesie ona jednak nie 350 mln zł, a 329 mln zł.

Drugą najmocniej obciążoną instytucją ma być Pekao (237 mln zł), trzecią BZ WBK (176 mln zł). 100 mln zł mają przekroczyć także wkłady mBanku, ING oraz Getin Noble. Wśród notowanych na GPW banków sprawa nominalnie najmniej dotknie BPH, szacunki zakładają bowiem, że BFG zażąda od niego 24 mln zł. Najprawdopodobniej będzie to jednak aż 63% zysku banku za 2015 rok.

Względnie mocno może być obciążony również Getin Noble (37% zysku). Dla pozostałych banków wskaźnik ten wyniesie około 10%. Według analityków najmniej obciążony zostanie zysk BZ WBK (6%).

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (57)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~autor
Jakaś ty mądra. Nikt nie zauważy, że to chamska reklama. Moja opinia o tym "banku" już wyrobiona jak zmusza pracowników do wypisywania kłamstw pod imieniem klientów.
~cyc
Czy ktoś zlikwiduje ten chory system rezerwy częściowej w bankach, by napaść na bank wystarczy być jego właścicielem.
~emeryt
A co na to Bierecki który ze SKOK-ów wyciągnął kasę a teraz my musimy za to płacić?!
~autor
Podatki płaci w Luksemburgu, ten patriota pisowski i wzór dla innych wg Jarka. Podatki tam a pomoc z polskiej kasy.
~Speaker
Na SKOK Wołomin Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał UWAGA:

2 miliardy 246 milionów 390 tysięcy złotych. Tak się robi skok na kasę w białych rękawiczkach.

Winnych oczywiście brak.

Teraz czekamy na kwotę za SK bank. Obstaw:
Zielona łapka - Przy wypłatach za SK bank Zielona pobiją rekord.
Czerwona
Na SKOK Wołomin Bankowy Fundusz Gwarancyjny przekazał UWAGA:

2 miliardy 246 milionów 390 tysięcy złotych. Tak się robi skok na kasę w białych rękawiczkach.

Winnych oczywiście brak.

Teraz czekamy na kwotę za SK bank. Obstaw:
Zielona łapka - Przy wypłatach za SK bank Zielona pobiją rekord.
Czerwona łapka - Rekord nie zostanie pobity.
~SKOK_na_kasę
Jak to nie ma winnych, przecież to jeden z obecnych posłów PiSu, bardzo bliski współpracownik Kaczyńskiego a wszystko to było możliwe dzięki zmianom ustawowym przeprowadzonych przez ....... PiS pawie 10 lat temu z udziałem .... obecnego prezydenta, który wtedy pracował w kancelarii ŚP Prezydenta Kaczyńskiego. Myślicie,Jak to nie ma winnych, przecież to jeden z obecnych posłów PiSu, bardzo bliski współpracownik Kaczyńskiego a wszystko to było możliwe dzięki zmianom ustawowym przeprowadzonych przez ....... PiS pawie 10 lat temu z udziałem .... obecnego prezydenta, który wtedy pracował w kancelarii ŚP Prezydenta Kaczyńskiego. Myślicie, że ktoś wyciągnie wobec nich konsekwencje????
~sz
Medialny bełkot. Wiekszość z tych 2 milardów wróci do BFG , bo kredyty są spłacane.
~autor odpowiada ~sz
Tobie jakby pis wyciągnął z kieszeni to powiedziałbyś, że to nieprawda. Ale takich lubię. Za dwa, trzy lata będziesz najzacieklejszym krytykantem pisu, jak się komórki zamienią miejscami.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki