REKLAMA

Giełdowe "naj", czyli hity i kity 2019 roku

Adam Torchała2020-01-03 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-03 06:00

Choć stopy zwrotu głównych indeksów prezentowały się lepiej niż przed rokiem, ciężko zaliczyć 2019 rok do udanych dla polskiej giełdy. Do słabości na tle Europy doszły spadające obroty i debiutowa katastrofa.

Giełdowe "naj", czyli hity i kity 2019 roku
Giełdowe "naj", czyli hity i kity 2019 roku
fot. G-Stock Studio / / Shutterstock

Miniony rok był fantastycznym okresem dla inwestorów giełdowych – rekordy na Wall Street, kilkunastoprocentowe wzrosty w Chinach i Japonii, ponad 20-proc. wzrosty większości rynków w Europie. Niestety, w tym festiwalu zieleni kompletnie nie odnalazła się polska giełda. Indeks szerokiego rynku – WIG – wprawdzie zdołał zakończyć rok na plusie, ale zyskał ledwie 0,25 proc. Pomógł fakt, że bierze pod uwagę dywidendy. Cenowy WIG20 stracił zaś aż 5,6 proc. i – obok bułgarskiego i ukraińskiego – był jednym z trzech głównych indeksów europejskich rynków, który rok kończy pod kreską. To tym bardziej rozczarowujące, że przecież w słabym na światowych rynkach roku 2018 WIG20 szczególnie nie błyszczał – stracił 7,5 proc. 2019 rok jest więc dla blue chipów drugim z rzędu z wyraźnymi spadkami.

fot. / / Bankier.pl

Czerwień powtórzył także mWIG40, choć warto zauważyć, że sprawa rozstrzygnęła się dopiero na ostatniej sesji. Za sprawą odnotowanych tam spadków, indeks średnich spółek cały 2019 rok zamknął stratą 0,03 proc. Niby niewiele, choć warto pamiętać, że europejskie indeksy notowały w tym czasie kilkunastoprocentowe wzrosty, także te z rynków wschodzących. Dodatkowo mWIG40 przez ostatnie dwa lata wykazywał względną słabość na tle WIG20, przykładowo w 2018 roku stracił aż 19,4 proc. Z tego punktu widzenia kolejny rok pod kreską to wynik mocno rozczarowujący.

Gwiazdą roku okazał się sWIG80, który na pobicie stopą zwrotu szerokiego rynku czekał od 2015 roku. Analitycy już od dłuższego czasu sugerowali, że indeks małych spółek w końcu musi odpalić, ten jednak pozostawał w marazmie, notując regularne serie sesji z niewielkimi spadkami. 2019 rok przyniósł jednak odmianę i sWIG80 urósł aż o 13,9 proc. Co ciekawe, stał za tym nie tyle kojarzony z indeksem prywatny przemysł, co deweloperzy, banki, turystyka czy nowe technologie. Warto jednak pamiętać, że sWIG80 miał co odrabiać. Dodatkowo rysę na wzrostach stanowi fakt, że średnie sesyjne obroty na sWIG-u spadły względem poprzedniego roku o połowę i wyniosły ledwie 18 (!) mln zł. Średnio 225 tys. zł na spółkę...

fot. / / Bankier.pl

Obroty to zresztą temat na oddzielną historię, bowiem te wciąż na GPW spadają i nie pomógł nawet fakt zakwalifikowania nas przez FTSE do grona rynków rozwiniętych. Polska giełda kręci się najsłabiej od blisko trzech lat. Jeszcze gorzej wygląda kwestia napływu nowych spółek, tych bowiem na GPW pojawiło się w 2019 roku ledwie siedem, z czego sześć to były transfery z NewConnect. W tym samym czasie giełdę opuściły 23 podmioty, rynek się więc kurczy. Prawdziwą katastrofą był rynek IPO. W sumie w 2019 roku wielkość ofert przy debiutach sięgnęła 45 mln złotych. Tak, milionów, i tak, mówimy o rynku, który chce być nazywany najsilniejszą giełdą regionu.

Skarb Państwa – główny problem GPW

Ów zalew negatywnych dla GPW informacji nie oznacza, że na rynku brakowało pięknych historii i okazji do zarobku. Udowadniają to m.in. indeksy branżowe, których 7 z 15 zakończyło rok na plusie. Liderem okazał się WIG.Games ze stopą zwrotu na poziomie 87,7 proc. Ponad 40-proc. wzrosty zanotowały indeksy spółek informatycznych i telekomunikacyjnych. Na drugim biegunie znalazły się indeksy spółek paliwowych i energetycznych (po -19 proc.) oraz chemicznych (-10,3 proc.).

fot. / / Bankier.pl

W ujęciu sektorowym na GPW doszło więc do swoistego rozłamu między nowy (rosnące) i stary przemysł (tracący). Widać to nie tylko po indeksach branżowych, ale i po układzie sił w WIG20 czy sWIG80. Podział można zarysować jeszcze inaczej. Pięć najsłabszych sektorowych indeksów (straty powyżej 9 proc.) to idneksy zdominowane przez Skarb Państwa (paliwa, energetyka, chemia, górnictwo, banki). Wszystko, co powyżej (spożywka, odzież, motoryzacja, leki, budowlanka, media, deweloperka, telekomy, IT, gry) ciężaru Skarbu Państwa nie ma. Podział rysuje się jak na dłoni i pisaliśmy o nim m.in. w tekście "Skarb Państwa zatapia WIG20". Choć warto oczywiście pamiętać, że każda spółka to osobna historia i od powyższej reguły zdarzają się wyjątki.

Siła gier i telekomunikacji

Siła WIG.Games to sukces zespołowy, bowiem 4 z 5 ujętych w indeksie spółek zanotowało ponad 50-proc. wzrosty w minionym roku. Były to 11bit, PlayWay, Ten Square Games oraz CD Projekt. Ten ostatni, ze stopą zwrotu na poziomie 93 proc., okazał się także niekwestionowanym liderem indeksu WIG20. Notowania spółki napędzały oczekiwania związane z "Cyberpunkiem 2077" i premierą netfliksowego "Wiedźmina", która wsparła sprzedaż gier CD Projektu. Z drugiej strony w sektorze nie brakowało rozczarowań, których symbolem była kompletna porażka jedynego debiutanta na głównym rynku – BoomBitu. Słabo wypadły także tegoroczne premiery, które często zamiast wzrostów notowań przekładały się na spadki. W tym słoiku miodu jest zatem sporo dziegciu.

fot. / / Bankier.pl

Drugie najwyższe wzrosty w indeksie WIG20 notowały akcje Play (+78,6 proc.). Dobrze prezentowały się jednak i inne telekomy notowane w ramach WIG20: Orange zyskało 49 proc., Cyfrowy Polsat (właściciel Plusa) zaś 27,7 proc. To efekt zakopania topora wojny cenowej i solidarnego obrania kierunku na podwyższanie cen usług telekomunikacyjnych. We wzrostowej czołówce znalazło się także Dino Polska, to jednak efekt przede wszystkim pierwszego półrocza. W drugim spółka notowała serie spadków, a analitycy zastanawiali się, czy może jednak notowania spożywczego detalisty się nie przegrzały. 

Jastrzębska Spółka Spadkowa i aliorowe problemy

Z kolei najgorszą spółką w gronie blue chipów okazała się JSW (-66,4 proc.). Spółka znalazła się w kleszczach rosnących kosztów i taniejącego na światowych rynkach węgla, do tego doszła kwestia wygaszania pieców przez niektóre huty w Unii, przez co Jastrzębianie notowali zyski wyraźnie niższe niż przed rokiem. Swoje problemy miał także Alior (-46,1 proc.), któremu zaczął psuć się portfel kredytów korporacyjnych. Na spółce odbiły się m.in. kłopoty ZM Henryk Kania, Onico czy Ruchu.

Giełdowe podium rozczarowań uzupelniało CCC (43 proc.), które się przeinwestowało i ma problem z generowaniem zysków. Była to jednak jedyna kontrolowana przez prywatne ręce spółka w gronie ośmiu najsłabszych ogniw indeksu WIG20. Grono to uzupełniali PKO BP, Orlen, PGE, Tauron oraz PGNiG. Energetyce ciążył problem cen prądu, spółkom paliwowym kwestia marż, sektorowi bankowemu zaś widmo rozwiązań dotyczących portfela kredytów frankowych. Wystarczy dodać, że podobne straty do PKO BP zanotowali także Santander oraz mBank.

Rekordzista zyskał 470 proc.

Na szerokim rynku stawce przewodził "szpitalny" Swissmed, który w 2019 roku zanotował stopę zwrotu sięgającą aż 470 proc. Warto jednak nadmienić, że spółka notuje ogromne (jak na swoją skalę działalności) straty. Drugi wynik wypracowała Setanta, która łączy się z All In! Games. Podium zamyka mający szansę na rekordowy rok North Coast, który zajmuje się dystrybucja produktów spożywczych pochodzących głównie z Włoch.

fot. / / Bankier.pl

W czołówce znalazł sie także kontynuujący dynamiczny wzrost Unimot, zyskujące na prawniczym galimatiasie wokół wyroku TSUE Votum oraz wspominane Ten Square Games, które coraz lepiej radzi sobie z monetyzowaniem hitu "Fishing Clash". Pierszą dziesiątkę uzupełnili: ZPIE, Resbud, Getin Holding oraz Asseco SEE.

fot. / / Bankier.pl

Najgorszą spółką roku okazało się niemieckie Sleepz, które straciło aż 92 proc. Ponad 80-proc. straty zanotowali powracający z zawieszenia Baltic Bridge (dawny W Investments) oraz PBG. Ponad 70-proc. spadki to z kolei Elektrobudowa, Prima Moda, Satis (dawny iAlbatros) oraz wspominany BoomBit. W sumie pod kreską rok 2019 zakończyło 197 spółek z GPW, na plusie zaś 208. Choć zatem 2019 rok był ciężkim dla GPW, większość spółek dała zarobić.

Nie można jednak tracić szerszego obrazu, a więc GPW wyraźnie odstającej od Europy, z coraz płytszym rynkiem i de facto brakiem świeżego napływu spółek. Szansą dla rynku mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe, warto jednak, by poszła za nimi także jakość ze strony spółek. Choć perełek na giełdzie nie brakuje, nie brak i kontrowersji, które regularnie podkopują wizerunek GPW wśród Polaków. W nowym roku pozostaje więc inwestorom życzyć bardziej transparentnego rynku, spółkom zaś większych zysków, którymi mogłyby się dzielić zarówno z akcjonariuszami, jak i pracownikami.

fot. Wetzkaz Graphics / / Shutterstock
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
staryznajomy
Getin Holding powtorzy ten wynik w 2020 r.
Wartosc ksiegowa na 1 akcje to 4,84 zl i z kwartalu na kwartal bedzie rosla. Po wynikach rocznych za 2019 bedzie to ponad 5 zl.
Po wynikach za 1 i 2 kwartal po sprzedazy Carcade w Rosji i banku na Ukrainie wraz z dywidendami ze spolek zagranicznych bedzie to juz ponad 7 zl na akcje.
Getin Holding powtorzy ten wynik w 2020 r.
Wartosc ksiegowa na 1 akcje to 4,84 zl i z kwartalu na kwartal bedzie rosla. Po wynikach rocznych za 2019 bedzie to ponad 5 zl.
Po wynikach za 1 i 2 kwartal po sprzedazy Carcade w Rosji i banku na Ukrainie wraz z dywidendami ze spolek zagranicznych bedzie to juz ponad 7 zl na akcje.
Haki bedzie wtedy kurs akcji ? Dalej ponizej 2 zl i smieszne 1,66 zl ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Podsumowania 2019, prognozy 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki