REKLAMA

Ekonomiści mBanku: wzrost PKB spadnie poniżej 3 proc.

2020-01-28 08:57
publikacja
2020-01-28 08:57
Ekonomiści mBanku: wzrost PKB spadnie poniżej 3 proc.
Ekonomiści mBanku: wzrost PKB spadnie poniżej 3 proc.
fot. Tony Gentile / / Reuters

Ekonomiści mBanku prognozują, że w 2020 roku całoroczny wzrost produktu krajowego brutto spadnie poniżej 3%. Głównym „winowajcą” ma być regres w inwestycjach, czego nie zrównoważy niższa dynamika konsumpcji. Inflacja CPI ma się utrzymać powyżej 3%.

2,8% - tyle według zespołu ekonomistów mBanku ma wynieść wzrost polskiego PKB w bieżącym roku. To jedna z najniższych prognoz na rynku, oznaczająca ostre hamowanie w polskiej gospodarce. Dla porównania,  ekonomiści szacują wzrost PKB za 2019 rok na 4,2% wobec 5,1% odnotowanych rok wcześniej.

- Przewidujemy raczej generalnie stagnację, jeśli chodzi o inwestycje w 2020 roku, również w przypadku inwestycji prywatnych. Scenariusz dla gospodarki polskiej będzie mniej optymistyczny niż prognozy dla wzrostu globalnego i prognozujemy dynamikę tempa wzrostu PKB w 2020 roku na 2,8% r/r. (...) Dynamika PKB w IV kw. 2019 sięgnie 3,1% r/r, a w roku bieżącym PKB znajdzie się poniżej potencjalnego tempa dynamiki PKB polskiej gospodarki - powiedział główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk podczas konferencji prasowej cytowany przez ISBnews.

Główną przyczyną oczekiwanego spowolnienia ma być spadek inwestycji. Ekonomiści mBanku spodziewają się ujemnej dynamiki inwestycji publicznych. Dotyczy to zwłaszcza samorządów, gdzie cykl wyborczy pozwala oczekiwać spadku nakładów inwestycyjnych o 5-7% rdr.

- W przypadku inwestycji podmiotów krajowych prywatnych pozostajemy agnostykami (uwierzymy, gdy zobaczymy), warto jednak odnotować, że otoczenie dla inwestycji, z uwagi na presję kosztową, słabsze i niepewne perspektywy popytu i nawis braków kadrowych, pozostaje niekorzystne. Wskaźniki wyprzedzające (napływ BIZ, rozpoczęte inwestycje, wykorzystanie mocy produkcyjnych) zapowiadają niższą dynamikę inwestycji przedsiębiorstw w najbliższych kwartałach - czytamy w raporcie mBanku „Gospodarka i rynki w 2020 roku".

Pod presją znaleźć ma się też konsumpcja, która napędzała wzrost PKB przez poprzednie trzy lata. Prognoza mBanku zakłada wzrost wydatków gospodarstw domowych o 3,3% wobec 4,1% i 4,3% odpowiednio w roku 2019 i 2018. W konsumentów uderzy wysoka inflacja, co ograniczy realny wzrost konsumpcji. Według mBanku inflacja CPI do końca 2020 roku nie spadnie poniżej 3% i wyniesie średniorocznie 3,6%.

Inflacja cenowa utrzyma się zatem wyraźnie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego (wynoszącego 2,5% z dopuszczalnym odchyleniem o 1 pkt. proc. w górę i w dół). Mimo to na rynku nie ma oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Obecna Rada jest gotowa tolerować nawet bardzo wysoką inflację i otwarcie deklaruje wolę utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych w tym i prawdopodobnie także w następnym roku.

KK

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ivan-niczyburog-jebiewdenko
Stagflacja nadchodzi, towarzysze z PiS
psokal
W jednej chwili z 24-5 na 24-45 a Bankier nic z tym nie robi... Przykro to mówić ale to kompromitacja redakcji.
szeregowy_forumowicz odpowiada psokal
Redakcja najwyraźniej też pisowa.
marxs
nieprawda stagflacja juz jest inflacja realna to okolo 10 % a wzrost produkcji i usług(bardzo naciągany) to 3-4% czyli katastrofa gospodarcza rozpoczeta
marxs odpowiada psokal
powinienes się raczej cieszyć że PISty wk......

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki