REKLAMA

Frank potaniał o 4 grosze

Krzysztof Kolany2015-02-12 15:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-02-12 15:00

Kurs franka szwajcarskiego powrócił poniżej czterech złotych. To w znacznej mierze efekt osłabienia franka wobec euro, choć niewielką rolę odegrało też umocnienie złotego zainspirowane przez porozumienie z Mińska.   

Frank potaniał o 4 grosze
Frank potaniał o 4 grosze
fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / / FORUM

O 14:48 frank szwajcarski kosztował 3,96 złotego, czyli o cztery grosze mniej niż rano. Tak oto po trzech dniach zwyżki kurs helweckiej waluty powrócił poniżej psychologicznej bariery czterech złotych. To efekt wydarzeń na parze euro-frank, gdzie notowania europejskiej waluty wzrosły do 1,058 CHF, zbliżając się do lokalnych maksimów sprzed tygodnia.

Tymczasem na rynku polskim było w czwartek dość spokojnie. Złoty nieznacznie umocnił się do głównych walut po informacjach z Mińska, gdzie władcy Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy po kilkunastu godzinach rozmów podpisali porozumienie zmierzające do rozwiązania konfliktu w Donbasie. Czas pokaże, czy ustalenia z Mińska wytrzymają próbę czasu i czy nie podzielą losu porozumienia sprzed 5 miesięcy.

Notowania podstawowych walut (Bankier.pl)

Jednakże skala umocnienia złotego była kosmetyczna.  Przed 15:00 za euro płacono 4,19 złotego, a za dolara nieco ponad 3,69 zł. Ciekawiej było jedynie na parze z funtem brytyjskim, gdzie sporo zamieszania wprowadziły publikacje Banku Anglii, sygnalizujące możliwość obniżenia stóp procentowych, choć od wielu miesięcy rynek oczekuje ich podwyżki w 2015 roku. W rezultacie cena funta szterlinga wahała się w czwartek w przedziale 5,61-5,68 po tym, jak w środę kurs brytyjskiej waluty ustanowił 8-letnie maksimum.

Złoty w mocy

Układ dzisiejszych wydarzeń wygenerował na USD/PLN poziomy niższe od 3,69, chwilami nawet w okolicach 3,6820, ale na razie wydaje się, że na zejście niżej nie ma dużych szans. EUR/PLN zszedł do 4,1840, w porównaniu z dniem wczorajszym czy dzisiejszym porankiem to sukces. 

Jeżeli jutrzejsze dane z Europy, w tym PKB Polski (o 10:00), będą dobre (lepsze od prognoz), to złoty może jeszcze trochę zyskać, jakkolwiek wydaje się, że przynajmniej na USD/PLN wciąż wygrywa tendencja zwyżkowa (w terminie najbliższych dni, tygodni i nawet miesięcy), a na EUR/PLN złoty jest mocno wrażliwy na wszelkie ewentualne negatywne informacje, np. z Grecji.

Tomasz Witczak

FMC Management


Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Kowalski
ja mam kredyt w franku spłacam go uczciwie gdy brałam kredyt to nie dostałam go we franku tylko w złotówkach i o to właśnie chodzi w złotowkach! pani z banku mówiła że nie mam innej możliwości bo nie spełnię ich kryteriów a we franku owszem więc nie mówcie o cwaniakach którzy widzieli w tym interes tylko o szarym Kowalskim który ja mam kredyt w franku spłacam go uczciwie gdy brałam kredyt to nie dostałam go we franku tylko w złotówkach i o to właśnie chodzi w złotowkach! pani z banku mówiła że nie mam innej możliwości bo nie spełnię ich kryteriów a we franku owszem więc nie mówcie o cwaniakach którzy widzieli w tym interes tylko o szarym Kowalskim który musi sobie teraz z tym radzić!
~tezekonomista
Szanowni Państwo,
Zamiast liczyć na to, że Złoty się umocni, zastanówmy się co decyduje o wartości polskiej waluty?
Dlaczego od naszego wejścia do Unii złoty się umacniał? Przede wszystkim dlatego, że poza dotacjami unijnymi zachodnie koncerny budowały swoje montownie i przejmowały polskie fabryki. Musiały więc zamieniać euro/dolary
Szanowni Państwo,
Zamiast liczyć na to, że Złoty się umocni, zastanówmy się co decyduje o wartości polskiej waluty?
Dlaczego od naszego wejścia do Unii złoty się umacniał? Przede wszystkim dlatego, że poza dotacjami unijnymi zachodnie koncerny budowały swoje montownie i przejmowały polskie fabryki. Musiały więc zamieniać euro/dolary na PLN. To powodowało, że złoty był kupowany i wzrastała jego wartość do głównych walut. Zamykano u nas produkcję finalną, dającą wielkie marże, polskie marki zastępowano zagranicznymi, za które polskie oddziały musiały i muszą płacić opłaty licencyjne (legalny sposób wyprowadzania pieniędzy z Polski), wszyscy robimy zakupy w Biedronkach, Lidlach i Tesco, a wydane tam pieniądze tylko częściowo wracają do polskiej gospodarki. Znaczna część jest zamieniana na euro/USD i transferowana do zagranicznch właścicieli. Nasze rządy tylko mówią, że należy postawić na nowe technologie i naukę, abyśmy mogli mieć w Polsce polski przemysł i fabryki (nie mylić z zagranicznymi montowniami), ale nie robią nic w temacie, aby to zrealizować. Ostatni kryzys przetrwały nie te kraje, które żyły z pośrednictwa w handlu czy usługach (Islandia, Irlandia czy Hiszpania), ale kraje, które mają u siebie silny przemysł jak Niemcy i WLK Brytania. Nam udało się w miarę suchą nogą przejść przez kryzys dzięki znacznemu osłabieniu złotego i tym licznym montowniom wykorzystującym tanią siłę roboczą, które w przypadku zbliżenia się np, Ukrainy z UE bardzo szybko zostaną tam przeniesione. Nie ma zatem żadnych ekonomicznych przesłanek do umacniania się złotego do innych walut i nie ma co się oszukiwać: prawdopodobieństwo franka za 5 lat po kursie 2 PLN jest 5 razy mniejsze niż franka po 6 PLN. Ot taka smutna prawda.
~Dorota
Dla wszystkich pokrzywdzonych przez banki:
https://m.youtube.com/watch?v=rzopanCVkLM
~miro
jakos dziwnie nie piszą o bardzo niskich cenach skupu płodów rolnych tylko cały czas sie zajmują paroma cwaniakami co to nie wiedziały o wahaniach walut
~bankier
Niedługo czas na reset. Wtedy złoto będzie w cenie. Gorzej, jak nasz kochany kraj się go przedwcześnie pozbędzie. Polecam świetny artykuł o zasobach złota i tym, co może się z nimi stać: http://independenttrader.pl/297,dlaczego_cena_zlota_spada_i_spadac_bedzie_(artykul_goscinny).html
~shalom
WAŻNE Coraz więcej argumentów za umocnieniem złotego. PO pierwsze gdzie te argumenty ?
PO drugie czemu robicie cenzurę większą niż za PRL ?
~Q-tas
Oho staniał, można będzie kupić chleb, pasztet i masło.
(a nie tylko chleb i masło)

;)
~jjj
Jak w Szwajcarii stopy wejda na wiekszy minus, franek jeszcze poleci.
~ziutek
czyzby szykowala sie zwalka na pln? skoro p Kolanemu przybywa argumentow to kto wie

Powiązane: Waluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki