REKLAMA
WEBINAR

Dlaczego bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie mimo kryzysu?

Ignacy Morawski2021-03-05 08:57główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-03-05 08:57

Stopa bezrobocia w styczniu w Polsce lekko się obniżyła, a w Czechach nieznacznie wzrosła i dzięki temu Polska po raz pierwszy w historii stała się krajem z najniższą stopą bezrobocia w Unii Europejskiej. Warto odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że w czasie wielkiego kryzysu, gdy wiele osób straciło pracę, stopa bezrobocia jest tak niska?

Dlaczego bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie mimo kryzysu?
Dlaczego bezrobocie w Polsce jest bardzo niskie mimo kryzysu?
/ Shutterstock

Najpierw dane i krótka informacja o tym, co one oznaczają. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w styczniu 3,1 proc. wobec 3,2 proc. w grudniu. Jest też zaledwie o 0,1 pkt proc. wyższa niż przed rokiem, czyli okresem, gdy epidemii nikt się jeszcze nie bał. 

To jest niewątpliwie bardzo pozytywna informacja i zjawisko warte docenienia, szczególnie dla osób, które pamiętają erę 20-procentowego bezrobocia w Polsce. Warto jednak dokładniej wyjaśnić, skąd takie dane się biorą i co dokładnie oznaczają. Nie jest bowiem tak, że sytuacja na rynku pracy się nie pogorszyła. O pracę jest trudniej i wskazuje na to wiele badań nastrojów ludności.

fot. / / Puls Biznesu

Najpierw przypomnę, czym jest bezrobocie. To odsetek osób, które szukają pracy w grupie osób, które pracę mają lub jej szukają. Nie jest więc bezrobotnym osoba, która nie szuka pracy, nie jest nim też taka, która wykonuje jakieś zlecenia na ćwierć etatu, ale chciałaby znaleźć normalną pracę.

Dane są szacowane przez Eurostat na podstawie różnych źródeł informacji. Urząd ma do dyspozycji wyniki kwartalnego ankietowego badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), wykonywanego przez GUS na potrzeby kwartalnych raportów o rynku pracy oraz miesięczne dane o bezrobociu rejestrowanym, mierzącym liczbę i odsetek osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Na tej podstawie Eurostat szacuje miesięczną stopę bezrobocia. Podobną metodologię stosuje dla innych krajów, choć oczywiście rodzaj dostępnych informacji może się różnić.

Wyróżniłbym cztery najważniejsze przyczyny, które sprawiły, że bezrobocie w Polsce jest mimo kryzysu bardzo niskie.

Po pierwsze, część osób, które straciły pracę, wykonuje prace w innej formie lub innym wymiarze niż wcześniej. W danych miesięcznych tego nie widać, ale w danych kwartalnych GUS już widać, że w minionym roku spadła liczba osób pracujących na etacie (o około 0,7 proc.), a wzrosła liczba prowadzących działalność gospodarczą. Bardzo możliwe, że części zwalnianych osób udało się znaleźć jakieś zlecenia. Generalnie jednak zmiana struktury zatrudnienia była niekorzystna z punktu widzenia pracowników.

Po drugie, bardzo możliwe, że powiększyła się skala szarej strefy. Widać to na przykład po fakcie, że spadła liczba osób ubezpieczonych w ZUS, a także znacząco zwiększył się udział gotówki w ogólnej ilości pieniądza w gospodarce (tutaj wpływ miał też spadek stóp procentowych do zera). Mogło zatem dojść do wielu sytuacji, w których ludzie tracili formalną pracę, ale zyskiwali nieformalną. Nie są bezrobotni. Jakość ich pracy się jednak pogorszyła.

Po trzecie, rząd bardzo mocno wspierał finansowo firmy. Łączna wielkość tanich pożyczek i bezzwrotnych transferów była zbliżona do wielkości utraconych przychodów, co sprawiło, że płynność firm paradoksalnie poprawiła się podczas kryzysu (koszty w tym czasie mocno spadły). Pomoc pomogła wielu firmom utrzymać zatrudnienie, tym bardziej, że było to w wielu przypadkach warunkiem otrzymania pomocy bezzwrotnej.

Po czwarte wreszcie, sytuacja gospodarcza kraju jest lepsza, niż wskazują bieżące dane makroekonomiczne. PKB spadło wprawdzie najmocniej od trzydziestu lat, ale większość przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że kryzys ma przejściowy charakter. Dlatego ogólne wskaźniki nastrojów w biznesie nie są gorsze niż w poprzednich epizodach spowolnienia gospodarki. Dużo firm chomikuje pracowników, czekając na wiosenne lub letnie ożywienie gospodarcze.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (21)

dodaj komentarz
witasl
Każda branża jest inna. U nas np. w logistyce jest popyt w tej chwili przynajmniej w imex logistics. Firma pracuje na rynku miedzynarodowym, kierowcy śmigaja po Norwegii jak na wlasnym ogródku. Team jest zgrany, jeden moze liczyc na drugiego i o to w tym chodzi. Jak jest awaria, to jest szybka wspólna reakcja, tak by nikomu nic sie Każda branża jest inna. U nas np. w logistyce jest popyt w tej chwili przynajmniej w imex logistics. Firma pracuje na rynku miedzynarodowym, kierowcy śmigaja po Norwegii jak na wlasnym ogródku. Team jest zgrany, jeden moze liczyc na drugiego i o to w tym chodzi. Jak jest awaria, to jest szybka wspólna reakcja, tak by nikomu nic sie nie stało, a towar dojechał na miejsce w okreslonym terminie
tomitomi
... ? dlaczego ? odpowiedź jest bardzo prosta - bo , za grosze robią !!!!
poniżej godności europejskiego robotnika !
============
i proszę ;bez żadnych politycznych urządzeń !
jordanbelford
Morawiecki bankster mówił jasno, będziecie zapierd za miskę ryżu. Same sukcesy jest fantastycznie.
piotr76
Jeszcze jednym z powodów jest jedna z najtańszych w Europie siła robocza.
grzegorzkubik
Ktoś inwestuje w Polskę. Nie niszczy się stoczni. Myśli się o ludziach. Myśli się o zarobkach, obniża się PIS z 18 na 17%. Przez ostatnie kilka lat zostało poczynione wiele działań by bezrobocie pomimo pandemii było niskie.
tytush
najnowsze dane GUS i w koncu stycznia 2021 bylo bezrobocie rejestrowe 2 cyfrowe w najbogatszym wojewodztwie mazowieckim - nastepujace - oficjalne dane GUS pow gostyninski tylko 14,5% , powiat makowski tylko 16,7% , pow kozienicki tylko 11,3% , lipski 11,1% , ostrolecki 10,0 % , pow plocki 11,9% , pow plonski 11,1 % najnowsze dane GUS i w koncu stycznia 2021 bylo bezrobocie rejestrowe 2 cyfrowe w najbogatszym wojewodztwie mazowieckim - nastepujace - oficjalne dane GUS pow gostyninski tylko 14,5% , powiat makowski tylko 16,7% , pow kozienicki tylko 11,3% , lipski 11,1% , ostrolecki 10,0 % , pow plocki 11,9% , pow plonski 11,1 % , pow przysuski 17,3% , pow pultuski 13,5% , pow radomski 18,1% , pow sierpecki 15,7% pow Szydlowiecki tylko 25,3% , pow zwolenski 12,3% , pow zurominski 14,7% pow zyrardowski 11,2% miasto radom 12,6% - no to dlaczego tymi danymi sie nie chwala - na kazda rzecz mozna spojrzec z roznej strony - czy to male bezrobocie
bartoszw1973
"Art. 24. [Powołanie Prezesa GUS]
1. Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powołuje Prezes Rady Ministrów spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Prezes Rady Ministrów odwołuje Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego."
tytush
Aktywnosc zawodowa w wieku produkcyjnym w Polsce i w Hiszpanii na zblizonym poziomie - a nas bezrobocie na papierze najnizsze w UE a w Hiszpanii najwyzsze a to dlatego tylko ze w Polsce nie walczy sie z bezrobociem a z bezrobotnymi az tylko 16,6% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasilku - a W Hiszpanii Czas trwania zasiłku Aktywnosc zawodowa w wieku produkcyjnym w Polsce i w Hiszpanii na zblizonym poziomie - a nas bezrobocie na papierze najnizsze w UE a w Hiszpanii najwyzsze a to dlatego tylko ze w Polsce nie walczy sie z bezrobociem a z bezrobotnymi az tylko 16,6% zarejestrowanych bezrobotnych ma prawo do zasilku - a W Hiszpanii Czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Hiszpanii zależy od stażu pracy bezrobotnego i wynosi minimalnie 4 miesiące, maksymalnie dwa lata, z reguły jednak jest udzielany na pół roku, a następnie przedłużany o kolejne półrocza. Wysokość zasiłku przez pierwsze 6 miesięcy wynosi 70% średniej pensji za ostatni rok, potem zostaje obniżony do 60% - zrobcie ta\kie same zasady i taki sam zasilek jak u nich to u nas bezrobocie wzrosnie rejestrowe do 5 000 000 ludzi
blablak
Jak sie chce hodowac bezrobocie to sie daje wysokie zasilki

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki