REKLAMA

Deweloperzy z rekordem w III kwartale 2020 r.

Michał Kisiel2020-11-26 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-26 06:00
Deweloperzy z rekordem w III kwartale 2020 r.
Deweloperzy z rekordem w III kwartale 2020 r.
fot. Rsooll /

Dynamiczne wzrosty we wszystkich kategoriach – tak wyniki sektora budownictwa mieszkaniowego w III kw. 2020 r. podsumowują autorzy najnowszego raportu AMRON-SARFiN. Liczba lokali oddanych do użytkowania wzrosła o 24 proc. w porównaniu z naznaczonymi pandemicznym zamrożeniem drugim kwartałem.

Budownictwo mieszkaniowe odżyło po krótkim okresie spowolnienia aktywności. Odnotowane dynamiki wzrostów są znacznie wyższe niż na rynku kredytów hipotecznych, gdzie bankom nie udało się zbliżyć do wyników sprzed roku. W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN podsumowano III kwartał trwającego roku.

W porównaniu z kwietniem, majem i czerwcem liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 24,01 proc. i wyniosła 59,1 tys. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła o 10,43 proc. i osiągnęła poziom 62,9 tys. mieszkań. Szczególnie dynamiczny wzrost odnotowano w przypadku lokali, których budowę rozpoczęto. Liczba mieszkań wzrosła aż o 42,09 proc. do 67,3 tys.

W przypadku dwóch wskaźników osiągnięte rezultaty oznaczają także wzrost rok do roku. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była wyższa o 15,49 proc., a rozpoczętych budów – o 6,87 proc. Wyjątek stanowiły lokale, na których budowę wydano pozwolenia – liczba spadła o 2,98 proc. w porównaniu z III kwartałem 2019 r.

fot. / / AMRON-SARFiN

Kwartalny rekord na budowach deweloperów

Dynamiczne odbicie wskaźników aktywności odnotowali także deweloperzy, którzy odpowiadali w minionym kwartale za 57,95 proc. wszystkich pozwoleń na budowę, 59,78 proc. rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych i 64,97 proc. lokali oddanych do użytkowania.

Deweloperzy rozpoczęli budowę 40,2 tys. mieszkań, o 85,76 proc. więcej niż w kwartał wcześniej. Liczba mieszkań, na których budowę deweloperzy uzyskali w tym okresie pozwolenie, wyniosła 40,2 tys. (wzrost 8,60 proc. kdk). Wzrost odnotowano również w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania. W okresie lipiec-wrzesień było ich 38,4 tys., czyli o 18,65 proc. więcej niż w okresie poprzednim.

fot. / / AMRON-SARFiN

„Warto podkreślić, że sektor deweloperski w III kwartale bieżącego roku ustanowił kwartalny rekord liczby nowo budowanych mieszkań, przekraczając liczbę 39 743 mieszkań odnotowaną w czwartym kwartale ubiegłego roku. Wynik osiągnięty przez deweloperów we wrześniu – 17 007 – to z kolei największa miesięczna liczba nowo budowanych mieszkań w historii polskiego rynku deweloperskiego” – podkreślają eksperci AMRON-SARFiN.

Ceny transakcyjne pod znakiem wzrostów

Z danych o cenach transakcyjnych nieruchomości gromadzonych w bazach AMRON wynika, że w trzecim kwartale roku ceny mieszkań nadal rosły we wszystkich badanych lokalizacjach. W aglomeracji katowickiej średnia cena 1 metra kwadratowego lokalu mieszkalnego była wyższa o 3,53 proc. w porównaniu do wartości notowanej w poprzednim kwartale. Wzrosty średnich cen przekraczające 3 procent odnotowano również w Krakowie (3,29 proc.) oraz Wrocławiu (3,14 proc.). Najniższą dynamikę wzrostu ceny średniej odnotowano natomiast w Białymstoku – 1,65 proc.

fot. / / AMRON-SARFiN

„W relacji do analogicznego okresu 2019 roku, największe wzrosty przeciętnej ceny mieszkań zarejestrowano w aglomeracji katowickiej i Białymstoku – odpowiednio o 22,73 proc. ( 798 zł/m kw.) i 15,31 proc. ( 752 zł/m kw.). W Warszawie różnica ta wyniosła 8,86 proc. (778 zł/m kw.)” – czytamy w raporcie.

fot. / / AMRON-SARFiN

„Sytuację nadal kształtuje przede wszystkim niski poziom stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, ograniczone zaufanie do wartości pieniądza, zwłaszcza w świetle deklaracji dotyczących ich dodruku i przyszłego poziomu deficytu budżetowego, tani kredyt hipoteczny i utrzymująca się wysoka dostępność cenowa mieszkań, a co a tym idzie duża atrakcyjność nieruchomości mieszkaniowych, w tym przede wszystkim jako przedmiotu inwestowania. O ile nie nastąpi zatem gwałtowna zmiana któregoś z powyższych czynników, trudno spodziewać się w najbliższym czasie przełamania wzrostowego trendu cen mieszkań” – podsumowują perspektywy przemian na rynku mieszkaniowym analitycy w raporcie.

Co naprawdę mówią dane o rynku nieruchomości? Tłumaczymy

Cena ofertowa, cena transakcyjna, indeks hedoniczny i wartość mieszkania – choć wszystkie te terminy obrazują sytuację na rynku nieruchomości, nie są tożsame i pokazują inny jego wycinek. Jak nie pogubić się w tych pojęciach, skąd biorą się różnice, ile wynoszą oraz jak odczytywać kolejne publikacje danych na temat rynku nieruchomości? Tłumaczymy. 

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
trolley
Rekordy to będą jak zdychające firmy od biurowców spróbują się przerzucić na mieszkaniówkę. A część spróbuje bo w tle mają upadłość firmy. Rynek biur zwyczajnie runął w przepaść i najprawdopodobniej za sprawą pracy zdalnej nigdy już do tych poziomów nie wróci.Btw. Mordor niedługo zacznie wyglądać jak Rekordy to będą jak zdychające firmy od biurowców spróbują się przerzucić na mieszkaniówkę. A część spróbuje bo w tle mają upadłość firmy. Rynek biur zwyczajnie runął w przepaść i najprawdopodobniej za sprawą pracy zdalnej nigdy już do tych poziomów nie wróci.Btw. Mordor niedługo zacznie wyglądać jak prawdziwy Mordor, strach będzie tamtędy wieczorem przechodzić bo będzie tylko wiatr i Orki grasować hehe..... Także devi od mieszkań niech się szykują na konkurencję kolegów po fachu od biur :)
3xx
wstrzymywane sa budowy galerii, hoteli i biurowcow, rozpoczynane magazynow i mieszkan
3xx odpowiada 3xx
no i szykuje sie dramat z infrastruktura bo miasta sa bez kasy
trolley odpowiada 3xx
Ten dramat samorządów zakończy się katastrem dla niepoznaki inaczej nazwanym. Tylko kryzys ich jeszcze troszeczkę dociśnie... No chyba że wszystko co ostatnio samorządy dostały (policja, szkolnictwo, szpitale, drogi itd itp) ma zwyczajnie upaść i rozlecieć się z braku złotówek... bo na wystarczającą kasę z budżetu Ten dramat samorządów zakończy się katastrem dla niepoznaki inaczej nazwanym. Tylko kryzys ich jeszcze troszeczkę dociśnie... No chyba że wszystko co ostatnio samorządy dostały (policja, szkolnictwo, szpitale, drogi itd itp) ma zwyczajnie upaść i rozlecieć się z braku złotówek... bo na wystarczającą kasę z budżetu centralnego nie mają co liczyć. Zresztą w kwestii szpitali sami widzimy jak wygląda ich finansowanie przez samorządy i jaki obecnie prezentują poziom jak są potrzebne. No i jeszcze kwestia gigantycznych rachunków za wirusa jakie właśnie samorządy dostają, spadek wpływów z podatków, koncesji itd itp.
letni-amarant
Komuś tu się spieszy, ale nie dziwota
hal9ooo
Wczoraj sponsorowana budowlanka:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-listopad-2020-Raport-Bankier-pl-8007506.html (przypomnienie deweloperom o połacie na rzecz bankiera)
dzisiaj sponsorowana budowlanka:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloperzy-z-rekordem-budowlanka-ruszyla-po-pandemicznej-zapasci-
Wczoraj sponsorowana budowlanka:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-listopad-2020-Raport-Bankier-pl-8007506.html (przypomnienie deweloperom o połacie na rzecz bankiera)
dzisiaj sponsorowana budowlanka:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloperzy-z-rekordem-budowlanka-ruszyla-po-pandemicznej-zapasci-8008699.html (opłata zaksięgowana)
a co jutro, czyżby sponsorowana budowlanka?
Obyście sobie nie zaprzeczyli we wnioskach dwa dni z rzędu.

artur_wu
Też mi sie coś przypomina że czytałem w tym tygodniu ze deweloperzy budują najmniej mieszkań od bodajże 5lat
marxs
czy Ty PISmaku nie rozumiesz tak prostej rzeczy jak ta że deweloperzy MUSZĄ budować bo te budowy zostały rozpoczęte jeszcze przed Kowidkiem przeciez z czegoś kredyty i długi trzeba spłacać ale fakty są takie że w ostatnich 12 miesięcy ilość mieszkań do sprzedaży wzrosła o 40 % teraz żeby sprzedać w miarę szybko czy Ty PISmaku nie rozumiesz tak prostej rzeczy jak ta że deweloperzy MUSZĄ budować bo te budowy zostały rozpoczęte jeszcze przed Kowidkiem przeciez z czegoś kredyty i długi trzeba spłacać ale fakty są takie że w ostatnich 12 miesięcy ilość mieszkań do sprzedaży wzrosła o 40 % teraz żeby sprzedać w miarę szybko trzeba zejść z ceny 10-20% ale to teraz już wkrótce będzie to 30-40%
wiktoria007
Zdecydujcie się na jedną wersję. 2 dni temu pisaliście "Deweloperzy wstrzymują nowe inwestycje"
bt5
To co jest teraz oddawane czy nawet było zaczynane to było zaplanowane 2 a nawet 3 lata temu. Jest w Polsce długi proces pozwoleniowy i również długi proces budowy. Więc dane z budownictwa nie sa tak naprawdę parametrem który może odzwierciedlać aktualna koniunkturę. Teraz akurat bedzie atak zimy więc budowy beda mogły To co jest teraz oddawane czy nawet było zaczynane to było zaplanowane 2 a nawet 3 lata temu. Jest w Polsce długi proces pozwoleniowy i również długi proces budowy. Więc dane z budownictwa nie sa tak naprawdę parametrem który może odzwierciedlać aktualna koniunkturę. Teraz akurat bedzie atak zimy więc budowy beda mogły być ładnie wstrzymane pod tym pretekstem. A czy rusz pózniej to nie jest pewne, w moim mieście moge wskazać budowy zatrzymane i nie ruszane od 2008, tak się zatrzymało i w międzyczasie doszli do wniosku że zbytu nie będzie a potem się firma jakoś zwinęła, i tak stoi do dziś nawet bez dachów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki