REKLAMA

Rynek kredytów hipotecznych odżył, ale do rekordów daleko

Michał Kisiel2020-11-25 11:15analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-25 11:15
Shutterstock

W trzecim kwartale roku udzielono o niemal 8 proc. więcej kredytów hipotecznych niż w pandemicznym II kw. W porównaniach rok do roku widać jednak dwucyfrowe spadki. Przerwany został także trend wzrostu średniej kwoty kredytu, wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN.

W trzecim kwartale roku banki złagodziły warunki kredytowania i ponownie zaczęły akceptować niższy wkład własny. Odnotowały także zwiększony popyt na finansowanie, co jest widoczne w porównaniach zaprezentowanych w najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN.

W okresie od lipca do końca września udzielono łącznie 48,7 tys. kredytów hipotecznych, co oznacza wzrost o 7,97 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wartość umów osiągnęła poziom 14,1 mld zł, wyższy o 4,96 proc. niż w poprzedzających ten okres trzech miesiącach. W porównaniach rok do roku obraz sytuacji jest jednak znacznie mniej optymistyczny. Zawarto o 18,3 proc. mniej umów niż w III kw. 2019 r., a wartość kontraktów była niższa o 16,2 proc.

/ AMRON-SARFiN

Średnia wartość kredytu w III kwartale 2020 r. wyniosła 288,8 tys. zł i była niższa o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Oznacza to przerwanie długiego okresu stałego wzrostu tego wskaźnika. W porównaniach rok do roku średnia wartość kredytu mieszkaniowego jest jednak nadal wyższa – o 6,8 tys. zł, czyli o 2,41 proc.

/ AMRON-SARFiN

„Wyniki akcji kredytowej po trzech kwartałach w postaci prawie 151 tys. udzielonych kredytów o łącznej wartości ponad 44 mld zł pozwalają na oszacowanie wyników na koniec roku zakładających spadek wartości o 6-7 proc. oraz spadek liczby nowych kredytów o 11-12 proc. względem rekordowego wyniku roku 2019” – wskazuje w komentarzu do wyników Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Wyższy wkład własny – ważna zmiana na podium

W trzecim kwartale najliczniejszą kategorią nowoudzielonych kredytów hipotecznych były zobowiązania z LTV od 50 do 80 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem ich udział wzrósł o 4,52 pp. i wyniósł 43,44 proc. Przypomnijmy, że do tej pory dominowały kredyty z wkładem własnym poniżej 20 proc., a udziały dwóch najpopularniejszych kategorii zrównały się w II kw. 2020 r.

/ AMRON-SARFiN

W III kwartale 2020 roku największe zmiany w strukturze nowo udzielonych kredytów  mieszkaniowych ze względu na wartość zanotowano w kategoriach do 100 tys. zł oraz od 100 do 200 tys. zł. W obydwu przypadkach udziały w rynku wzrosły – o 1,08 pp. i 1,18 pp. „Podkreślić należy, że zmiany udziałów poszczególnych kategorii kredytów hipotecznych notowane w III kwartale bieżącego roku stanowią zdecydowane odstępstwo od obserwowanego od szeregu kwartałów, konsekwentnego trendu ‘przesuwania’ się rynku w kierunku kredytów o wyższych kwotach” – wskazują eksperci AMRON.

Ze względu na okres kredytowania wyraźny wzrost zanotowano w przypadku kategorii kredytów o okresie spłaty do 15 lat oraz od 15 do 25 lat. Ich udział w rynku wyniósł odpowiednio 8,37 proc. i 27,74 proc., czyli o 1,39 pp. i 1,93 pp. więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału.

/ AMRON-SARFiN

Zmiany zaszły także w geograficznej dystrybucji środków pochodzących z kredytów hipotecznych. Odsetek kredytów udzielonych w największych aglomeracjach był niższy od odnotowanego w poprzednim kwartale o 3,66 pp. i wyniósł 67,15 proc. Szczególnie mocno spadł udział Warszawy – o 9,27 pp. w stosunku do poprzedniego okresu.

„W odniesieniu do analogicznego okresu 2019 roku, zanotowano spadek udziału nowych kredytów udzielonych we Wrocławiu i w Warszawie – odpowiednio o 1,14 pp. i 1,12 pp. Nieco niższe spadki zanotowano w Poznaniu i Trójmieście (-0,56 pp. i -0,8 pp.). Niewielki wzrost, o 1,45 pp.,  zanotowano natomiast w przypadku aglomeracji katowickiej” – czytamy w raporcie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jpelerj
Teraz już nieaktualne. Czasem nieporadnie śmieszne. Na przykład uwaga, że na rynku "zaszła ważna zmiana, bo dominują kredyty 50 - 80% wartości nieruchomości" (a było ponad 80%). No, jak banki zaostrzyły kryteria i wymagały głównie wkładu co najmniej 20%wartości nieruchomości, to jaka mogła być wysokość Teraz już nieaktualne. Czasem nieporadnie śmieszne. Na przykład uwaga, że na rynku "zaszła ważna zmiana, bo dominują kredyty 50 - 80% wartości nieruchomości" (a było ponad 80%). No, jak banki zaostrzyły kryteria i wymagały głównie wkładu co najmniej 20%wartości nieruchomości, to jaka mogła być wysokość kredytu? No właśnie.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki