REKLAMA
WEBINAR

Deweloperzy utrzymali wysoką marżę na mieszkaniach. NBP pokazuje nowe dane

2023-09-18 10:26
publikacja
2023-09-18 10:26

NBP szacuje, że udział zysku deweloperskiego w cenie netto mieszkań wynosi ok. 22 proc. - podał NBP w raporcie poświęconym rynkowi nieruchomości. Deweloperom udawało się w znaczącym stopniu przerzucić na nabywców rosnące koszty budowy mieszkań - dodano.

Deweloperzy utrzymali wysoką marżę na mieszkaniach. NBP pokazuje nowe dane
Deweloperzy utrzymali wysoką marżę na mieszkaniach. NBP pokazuje nowe dane
/ Shutterstock

"Spadający popyt na rynku mieszkaniowym w 2022 r. wpływał niekorzystnie na sytuację ekonomiczną firm deweloperskich, zwłaszcza tych najmniejszych. Pomimo tego szacowany udział zysku deweloperskiego w cenie netto nowych mieszkań w 6. największych miastach w Polsce utrzymał się na wysokim poziomie ok. 22 proc." - podał NBP.

"Oznacza to, że firmom deweloperskim udawało się w znaczącym stopniu przerzucić na nabywców rosnące koszty budowy mieszkań oraz marże zysku, przy jednak istotnym ograniczeniu produkcji" - dodaje NBP.

NBP podaje, że wyniki badań ankietowych NBP wskazują, że firmy deweloperskie, zwłaszcza duże, finansowały się w 2022 r. głównie kapitałem własnym (ok. 53 proc.), przedpłatami klientów (ok. 17 proc.) i zobowiązaniami wobec wykonawców (ok. 20 proc.), natomiast kredyty stanowiły ok. 6 proc., a dłużne papiery wartościowe ok. 5 proc.

Wyniki badania NBP wskazują, że średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły w 2022 r. o ok. 32 proc. rdr, a udział ceny gruntu w cenie PUM wzrósł do 17 proc. z 14 proc. w 2021 r. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adamtw
Zarzad mozna zmienic, tylko trzeba tego naprawde chciec. Oczywiscie, deweloperzy maja z tego ekstra zyski, ale niekoniecznie sa one znaczaco wyzsze od WM tworzonych bez deweloperow. Mieszkam na osiedlu, gdzie skrzyknela sie grupa spolecznikow i po 4 latach zmienila zarzadce - oczywiscie stojac przy bramie do osiedla i zbierajac podpisy Zarzad mozna zmienic, tylko trzeba tego naprawde chciec. Oczywiscie, deweloperzy maja z tego ekstra zyski, ale niekoniecznie sa one znaczaco wyzsze od WM tworzonych bez deweloperow. Mieszkam na osiedlu, gdzie skrzyknela sie grupa spolecznikow i po 4 latach zmienila zarzadce - oczywiscie stojac przy bramie do osiedla i zbierajac podpisy lub namiary na wlascicieli mieszkan od najemcow. Efekt dosc marny, bo oplaty za zarzad spadly niewiele….ale jednak sie dalo...
ministerprawdy
Kredyt 2% to afera deweloper+
highroller
Budowa bloku 3-5 lat.
22% marży?
Na lokacie więcej zarobię w 3 lata bez wysiłku i ryzyka.
3xx
ale kto wyplaci wynagrodzenie zarzadowi?
unclepepe
"Deweloperom udawało się w znaczącym stopniu przerzucić na nabywców rosnące koszty budowy mieszkań"

Dzięki komu się udało ?
arturnow
Dzięki niech będą tobie, NBP i PiS. Celowe działanie na rzeczy deweloperów. Zamrożenie gruntów poprzez głupie ustawy i Mieszkanie+. Manipulacja rynkiem by podnosić ceny na rynku. Tylko co gadałem z wyborca PiS żaden nie wiedział ze niskie stopy to wysokie ceny
jas2
1. Jeśli nie będą mieć zysku - nie będą budować.
2. Ten zysk jest w większości inflacyjny, czyli pozorny.
arturnow
Będą budować, bo musą obsługiwać dług. Jak przestaną budować, to zbankrutują. Taka mądrość rynku
jas2 odpowiada arturnow
Com napisał - napisałem.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki