Czy można nadpłacać kredyt gotówkowy?

2021-12-09 14:24
publikacja
2021-12-09 14:24

Niektórzy kredytobiorcy w związku z poprawą swojej sytuacji materialnej zastanawiają się nad tym, czy istnieje możliwość nadpłacenia kredytu gotówkowego. Czy nadpłacanie kredytu się opłaca? Co warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czy możliwa jest nadpłata kredytu gotówkowego? 

Kredyt gotówkowy zalicza się do grona najpopularniejszych produktów bankowych w Polsce. Wyróżnia go ograniczona liczba formalności, długi okres spłaty oraz stosunkowo wysokie kwoty finansowania. Kwotę uzyskaną w ramach takiego kredytu można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. 

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieje możliwość nadpłacenia kredytu gotówkowego. Okazuje się, że jest to możliwe. Takie uprawnienia przysługują kredytobiorcom zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Każda osoba, która decyduje się na zaciągnięcie kredytu, powinna także dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, gdyż tam znajdą się wszystkie szczegółowe wytyczne odnośnie nadpłaty kredytu. 

Które kredyty można nadpłacać?

Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, wszystkie kredyty gotówkowe i pożyczki, które zostały zaciągnięte po 18 grudnia 2011 roku, mogą być nadpłacane bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

W związku z tym, wiele osób, których sytuacja materialna ulega znacznej poprawie, podejmuje decyzję o nadpłacie kredytu, by szybciej pozbyć się długoterminowego zobowiązania finansowego. Dzięki temu mogą poprawić swoją zdolność kredytową oraz rosną ich szanse na uzyskanie kolejnego kredytu - zwłaszcza, gdy chodzi o kredyt hipoteczny.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - wytyczne prawne

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, prawo do wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego zostało przewidziane w ustawie o kredycie konsumenckim. Artykuł 3 tego aktu prawnego definiuje pojęcie umowy o kredyt konsumencki. 

Mianowicie: jest to umowa o kredyt opiewająca na kwotę nie większą niż 255 550 zł bądź równowartość tej kwoty w innej walucie niż polska, której instytucja bankowa w zakresie swojej działalności udziela bądź wydaje przyrzeczenie udzielenia go wnioskodawcy - konsumentowi. 

Oznacza to, że kredyt gotówkowy jest kredytem konsumenckim wtedy, gdy udziela się go konsumentowi, nie jest on przeznaczany na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jego kwota wynosi maksymalnie 255 550 zł, zaś w zamian za udzielenie finansowania bank pobiera stosowne opłaty. 

Artykuł 48 tego dokumentu mówi, że konsumenci mają prawo do częściowego lub całościowego spłacenia kredytu gotówkowego przed upłynięciem terminu wskazanego w umowie kredytowej w dowolnie wybranym czasie. Dodatkowo, konsument nie musi informować banku o chęci dokonania wcześniejszej spłaty kredytu.

Korzyści z wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego 

Podstawową korzyścią wynikającą z nadpłaty kredytu gotówkowego jest zmniejszenie odsetek. Dzięki temu ostateczny koszt naszego zobowiązania będzie niższy. Nadpłata kredytu gotówkowego wpływa także na naszą zdolność kredytową. Gdy dany konsument wcześniej spłaci w całości swoje zobowiązanie, jego szanse na otrzymanie kolejnego kredytu będą znacznie wyższe. Jest to bardzo ważne dla osób, które chciałyby w niedalekiej przyszłości wnioskować o kolejne finansowanie. 

Źródło:Materiał partnera
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki