ZAPISZ SIĘ

Credit Suisse przechodzi do historii. Upadła kolejna kostka bankowego domina. "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 12

autorzyKrzysztof KolanyMaciej Kalwasiński2023-03-21 06:00
publikacja
2023-03-21 06:00

W dwunastym odcinku programu "Zdania ekspertów są podzielone" rozmawiamy o przejęciu Credit Suisse przez UBS.

Credit Suisse przechodzi do historii. Upadła kolejna kostka bankowego domina. "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 12
Credit Suisse przechodzi do historii. Upadła kolejna kostka bankowego domina. "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 12
fot. EDGAR SU / /  Reuters / Forum

"Grupa Credit Suisse przeżywa kryzys zaufania, który przejawia się w znacznych odpływach środków klientów. Zostało to spotęgowane przez wstrząsy na rynku bankowym w USA w marcu 2023 r." - napisał szwajcarski regulator w niedzielnym komunikacie. Bank o 167-letniej historii przejmie szwajcarski konkurent - UBS.

UBS ma zapłacić za Credit Suisse 3 mld franków. Przejęcie wspierają szwajcarskie władze. Rząd ma przeznaczyć do 9 mld franków na pokrycie potencjalnych strat UBS. SNB udostępni linię płynnościową do 100 mld franków. Stracą inwestorzy, którzy nabyli akcje Credit Suisse czy "kokosy", czyli obligacje kapitałowe spółki.

W opinii ministra finansów ratowanie Credit Suisse jest konieczne, ponieważ upadek tak dużego banku spowodowałby trudne do wyobrażenia problemy na globalnym rynku finansowym. "Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie, aby zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji" - komentowały władze.

Co doprowadziło do upadku Credit Suisse? Co to oznacza dla pracowników? Czy bankierzy centralni przestraszą się kryzysu finansowego? O tym rozmawiamy w dwunastym odcinku programu "Zdania ekspertów są podzielone".

"Zdania ekspertów są podzielone" to nowy program Bankier.pl, w którym Krzysztof Kolany i Maciej Kalwasiński omawiają najważniejsze bieżące wydarzenia gospodarcze w Polsce i na świecie. Czym żyją rynki? Jaki wpływ na nasze portfele mają trendy i procesy makro? Wszystkie poprzednie odcinki można zobaczyć tutaj.

Na kolejny odcinek zapraszamy w przyszłym tygodniu.

Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
svip
Nie dość że kupią Bank za przysłowiowa złotówkę to jeszcze państwo dołoży 9 mld franków czy Kur...a w tej Europie wszyscy drukują pieniądze. Budowa Banku jest prosta jak budowa cepa po jednej stronie zaufanie klientów owocujące stabilnymi depozytami ( nie kur... wa funduszy co przeskakują jak konik polny bo bank gra po Nie dość że kupią Bank za przysłowiowa złotówkę to jeszcze państwo dołoży 9 mld franków czy Kur...a w tej Europie wszyscy drukują pieniądze. Budowa Banku jest prosta jak budowa cepa po jednej stronie zaufanie klientów owocujące stabilnymi depozytami ( nie kur... wa funduszy co przeskakują jak konik polny bo bank gra po stronie aktywnej w kasynie) po stronie aktywów bezpieczne zróżnicowane kredyty a nie papiery wartościowe tych samych funduszy lub inny chłam. Boże wszystkich menadżerów bankowych bym wy.....b w kosmos.
bangladesznadwisla
PZU i polskie banki mają grube miliardy w polskich obligacjach które spadły na wartości
bha
Raczej trwa sprytne zalewanie globalnego manka rynkowego. Szkoda tylko że raczej dodatkowym Mamonowym dodrukiem, pożyczkami, dadatkowymi kredytami etc. i dalszym niestety codziennie rosnącym ogólnym zadłużeniem. - Zamiast tak jak powinno być w zdrowym systemie globalnym systemowymi sektorowymi od dekad raczej nie małymi zyskami i Raczej trwa sprytne zalewanie globalnego manka rynkowego. Szkoda tylko że raczej dodatkowym Mamonowym dodrukiem, pożyczkami, dadatkowymi kredytami etc. i dalszym niestety codziennie rosnącym ogólnym zadłużeniem. - Zamiast tak jak powinno być w zdrowym systemie globalnym systemowymi sektorowymi od dekad raczej nie małymi zyskami i oszczędnościami. Cóż... Taka kolejna rynkowa gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się da i uda!!!. Niestety nic dobrego to na przyszłość świata nie wróży.
sterl
Dobili go karami i zaglądaniem do kont , żeby kasę trzymać w Delaware a nie w Szwajcarii..
sterl
Tu jest wyjaśnione z grubsza co się dzieje.
https://www.youtube.com/watch?v=qhTeZkZr-_c&ab_channel=TheRichDadChannel
zoomek
Upadają zboczone zdegenerowane $cierwa.
https://www.bitchute.com/video/qgMsSIw7YS24/
luckyrich
Znowu bankierzy wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system,Znowu bankierzy wywołają kryzys. Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
wibor3m10procent
Skończ przeklejać tą samą reklamę.
dawid_gmyrek
"Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie?" by Mieszak :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zdania ekspertów są podzielone

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki