REKLAMA

Szef KNF: Nie widzimy żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu

2023-03-17 19:56, akt.2023-03-17 23:40
publikacja
2023-03-17 19:56
aktualizacja
2023-03-17 23:40

Nie widzimy w Polsce żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu, jaki odnotowano w przypadku kalifornijskich banków czy szwajcarskiego Credit Suisse - powiedział w piątkowym wywiadzie przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

Szef KNF: Nie widzimy żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu
Szef KNF: Nie widzimy żadnych objawów wycofywania depozytów z banków ani symptomów kryzysu
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Prezes w wywiadzie dla RMF FM mówił, że w Polsce nie widać żadnych objawów wycofywania depozytów z banków, ani symptomów kryzysu, jaki odnotowano w przypadku kalifornijskich banków czy szwajcarskiego Credit Suisse. Zaznaczył, że jest to m.in. zasługą konserwatywnej polityki Nadzoru Finansowego. "Banki w Polsce są dobrze skapitalizowane, (..) to znaczy, że poziom kapitału utrzymywany przez banki jest wysoki" - powiedział.

Wskazał, że polskie banki, podobnie jak instytucje finansowe na całym świecie, mają w swoich aktywach obligacje skarbu państwa. Przyznał też, że jak stopy procentowe rosną to obligacje tracą, ale jak zaznaczył - KNF monitoruje sytuację polskich banków, jeżeli chodzi o ich zaangażowanie w obligacje skarbowe.

Pytany o wpływ wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na sektor bankowy, Jastrzębski powiedział, że dostrzega w tym temacie pewne czynniki ryzyka. Mówił, że KNF w 2020 roku proponował bankom schemat ugodowy. "Logika tej propozycji polegała na tym, by w wyniku rozliczenia z bankiem klient znalazł się w takiej sytuacji, jak gdyby od początku zaciągnął kredyt w złotym" - mówił. Wskazał, że są banki, które proponują w ramach takiego pakietu ugodowego promocyjną stałą stopę procentową na poziomie 4,99 proc. na pięć lat i - jak podkreślił - "jest to atrakcyjna oferta".

Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen powiedziała w czwartek podczas wysłuchania przed komisją finansów Senatu USA, że upadek banków Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank stwarzał poważne ryzyko "zakażenia" całego sektora i runów na inne banki. Tłumaczyła w ten sposób decyzję administracji prezydenta Joe Bidena o podjęciu interwencji zagwarantowania ich klientom dostępu do depozytów, nawet tych, które nie były ubezpieczone. Oceniła również, że interwencja rządu podbudowała zaufanie klientów i inwestorów do amerykańskiego sektora bankowego. Powiedziała również, że jej resort jest teraz skoncentrowany na "stabilizowaniu systemu bankowego".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Wyjaśniła też, że upadek SVB był przede wszystkim spowodowany niezdolnością do wypłacenia klientom ich pieniędzy, gdy okazało się, że podniesienie stóp procentowych przez Fed w ubiegłym roku zmniejszyło wartość inwestycji w obligacje rządowe, z których zyski były dla SVB źródłem finansowania wypłat depozytów. Yellen nie odniosła się do sytuacji banku Credit Suisse, którego notowania spadły w środę o jedną trzecią, a bank centralny Szwajcarii musiał interweniować, gwarantując mu ponad 50 mld franków szwajcarskich kredytu po publicznych apelach o uregulowanie sytuacji banku, między innymi premier Francji Elisabeth Borne.

Credit Suisse jest jednym z 30 banków na świecie uznawanych "za zbyt duże, by upaść", a jego problemy wywołały panikę na rynku i spadek notowań sektora bankowego.

autorka: Ewa Wesołowska

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (17)

dodaj komentarz
waldek1944
do tej informacji sie nie obawiałem, teraz już wiem że jest cienko i musze reagować
luckyrich
Muszą jakoś uspokajać rynki... ale jak podejmuje się zbyt duże ryzyko... i drukuje ciągle kasę... trzeba będzie beknąć. Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja Muszą jakoś uspokajać rynki... ale jak podejmuje się zbyt duże ryzyko... i drukuje ciągle kasę... trzeba będzie beknąć. Od kilku lat piszę, że kolejne pakiety pomocowe w postaci drukowanych i pompowaniych w rynek setek miliardów przez banki centralne kiedyś musi spowodować krach. Iskrą może być kolejny koronawirus lub OPEC, eskalacja wojny, upadek banku lub co innego. Dobrze być na to przygotowanym. Dobrze mieć system, dzięki któremu się zarabia, ale przede wszystkim nie odnotowuje się strat. Słyszeliście o ksiazce pt. Jak stworzyc system transakcyjny do inwetsowania na gieldzie? Opisany w niej system uchronił nieraz przed spadkami
socjalistyczneg
Ufam temu Panu....
Ufam :-)

Uf, uf...
socjalistyczneg
A co ten Pan ma powiedzieć...?

Że złoto już po 9000 za uncję :-)
I jest dobrze, że jeszcze można je kupić?

Trzymajcie celulozę. Trzymajcie
Powtórka z lat 90tych...
jpelerj
Nie do końca. Jeszcze można wymienić PLN na waluty. Chociaż kwestia dewaluacji PLN wydaje się kwestią czasu.
peluquero
Wiemy doskonale że run na banki jest możliwy jedynie elektronicznie, jeśli ktoś myśli że wybierze papier z bankomatów to oczywiście, pierwsze 30minut potem kuniec. Elektronicznie podobnie error 404 czy co tam i "usiądź przemyśl odetchnij" na kilkanaście godzin, jak to było już przy różnych okazjach (głównie konta maklerskie,Wiemy doskonale że run na banki jest możliwy jedynie elektronicznie, jeśli ktoś myśli że wybierze papier z bankomatów to oczywiście, pierwsze 30minut potem kuniec. Elektronicznie podobnie error 404 czy co tam i "usiądź przemyśl odetchnij" na kilkanaście godzin, jak to było już przy różnych okazjach (głównie konta maklerskie, ale zawiesić system nie trudno) w ostatnich 3 latach.
polak2
Na koncie pisze 100000 ile to warte... Na płocie pisało tyłek poglaskalem i drzazga weszła mi w palec. Było to kłamstwo ...
trolley
A dopiero co było że banki alarmują bo kredyciarze chcą WIBOR sądzić. Dziś nie widzicie zagrozeń? Frankowych zagrożeń też nie widzieliście XD. Do czasu.
zoomek
Kłam do końca, złapią za rękę - krzycz że to nie twoj ręka. Wszystko jest dobrze a będzie tylko lepiej. Jeszcze pierdylion muszą ukraść. Jeszcze chwilkę to potrwa. Szalom!
od_redakcji
Jacku ty nawet nie wiesz, jak żeś mnie uspokoił. Ps. I nazwisko masz doborowe do stanowiska "Jastrzębski" Ale z drugiej strony to w reklamach soczewek kontaktowych to kariery byś nie zrobił. W pardubickiej też byś nie pogonił.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki