ZAPISZ SIĘ

"To może być początek kryzysu bankowego w USA". "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 11

autorzyKrzysztof KolanyMaciej Kalwasiński2023-03-15 06:00
publikacja
2023-03-15 06:00

W jedenastym odcinku programu Bankier.pl "Zdania ekspertów są podzielone" rozmawiamy o przyczynach i konsekwencjach upadku Silicon Valley Banku.

"To może być początek kryzysu bankowego w USA". "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 11
"To może być początek kryzysu bankowego w USA". "Zdania ekspertów są podzielone" - odc. 11
fot. Dado Ruvic / /  Reuters / Forum

Silicon Valley Bank był 16. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych. W SVB pieniądze lokowały startupy, firmy i fundusze inwestycyjne z Doliny Krzemowej. W piątek instytucja została zamknięta przez nadzór, a kontrolę nad depozytami przejęła Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Jest to druga największa w historii upadłość amerykańskiego banku. Do problemów SVB doprowadziły błędy popełnione przez zarządzających bankiem, a katalizatorem upadku był błyskawiczny run na bank.

Mimo że zgodnie z amerykańskim prawem gwarantowane są tylko depozyty bankowe do kwoty 250 tys. dolarów, to władze zdecydowały się zapewnić klientom dostęp do wszystkich ich środków zgromadzonych w SVB. Władze zdecydowały się na pełną ochronę deponentów, aby nie dopuścić do wybuchu paniki bankowej, która mogłaby zachwiać stabilnością systemu finansowego.

Według analityków upadek SVB i obawy przed stabilnością systemu finansowego mogą skłonić władze Fedu do wyhamowania procesu zacieśnienia polityki pieniężnej. Czy "się zaczęło"? Czy jest to początek kolejnego kryzysu? Jakie wnioski z upadku amerykańskich banków może wyciągnąć Kowalski? O tym rozmawiamy w jedenastym odcinku programu "Zdania ekspertów są podzielone".

"Zdania ekspertów są podzielone" to nowy program Bankier.pl, w którym Krzysztof Kolany i Maciej Kalwasiński omawiają najważniejsze bieżące wydarzenia gospodarcze w Polsce i na świecie. Czym żyją rynki? Jaki wpływ na nasze portfele mają trendy i procesy makro? Wszystkie poprzednie odcinki można zobaczyć tutaj.

Na kolejny odcinek zapraszamy w przyszłym tygodniu.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (13)

dodaj komentarz
mirek6504
Ten krzysztof i Maciej to są w parze ?
simonsoft8
piszą gazety tam kaskę trzyma kilka czołowych startupów z Polski
lenaa
Kolany to w moim mniemaniu rozsądny koleś, którego warto słuchać.
zoomek
Dotrwaliście do końca rozmowy?
W ogóle nie wolno trzymać pieniędzy w banku ponieważ pieniądze w banku należą do banku!!
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
dawid_gmyrek
"Zdania ekspertów są podzielone" - czy to jakiś szmonces?
zoomek
Oni jako bankier.pl się zabezpieczają przed wzrostem inflacji.
;)
Jeden rabin powie tak a drugi śmak. I zawsze rabin (któryś) ma rację.
prawdziwynierobot
demeryt, to ty?
qwertas
Może czas byśmy mieli kryzys na miarę 2000 i 2008 roku. Masa aktywów jest przewartościowana przez dodruk pieniądza: akcje, nieruchomości, kryptowaluty itd. Kryzys od czasu do czasu jest oczyszczający.
szprotkafinansjery
Prawda, ale raczej nie ma się co łudzić, że tym razem pozwolą na kryzys z powodu jakiegoś małego stanowego pseudo-banku....
artur_wu
raczej cos takiego sie zbliza

Powiązane: Zdania ekspertów są podzielone

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki