REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Koniec Credit Suisse. Bank UBS przejmie swojego konkurenta

2023-03-19 20:32, akt.2023-03-20 08:32
publikacja
2023-03-19 20:32
aktualizacja
2023-03-20 08:32

Bank UBS zgodził się przejąć pogrążonego w problemach konkurenta Credit Suisse za 3 mld franków.

Koniec Credit Suisse. Bank UBS przejmie swojego konkurenta
Koniec Credit Suisse. Bank UBS przejmie swojego konkurenta
fot. Lewis Tse / / Shutterstock

"Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie, aby zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji" - poinformował szwajcarski bank centralny i przedstawiciele władz.

W opinii szwajcarskiego ministra finansów ratowanie Credit Suisse jest konieczne, ponieważ upadek tak dużego banku spowodowałby trudne do wyobrażenia problemy na globalnym rynku finansowym.

"Grupa Credit Suisse przeżywa kryzys zaufania, który przejawia się w znacznych odpływach środków klientów. Zostało to spotęgowane przez wstrząsy na rynku bankowym w USA w marcu 2023 r." - napisał szwajcarski regulator (FINMA) w niedzielnym komunikacie. Jak donosi "Wall Street Journal, w ubiegłym tygodniu z banku odpływała do 10 mld dol. dziennie.

"Istniało ryzyko, że bank straci płynność, nawet jeśli pozostanie wypłacalny, i konieczne było podjęcie przez władze działań w celu zapobieżenia poważnym szkodom na szwajcarskich i międzynarodowych rynkach finansowych" - dodała FINMA.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący rady dyrektorów Credit Suisse Axel Lehmann ocenił, że "przyspieszenie utraty zaufania i pogorszenie w ostatnich dniach jasno pokazały, że Credit Suisse nie może dalej istnieć w obecnej formie". Z kolei przewodniczący rady dyrektorów UBS Colm Kelleher zapowiedział, że UBS zmniejszy działalność bankowości inwestycyjnej Credit Suisse i dostosuje ją do „konserwatywnej kultury ryzyka” UBS. Dodał, że umowa „wspiera stabilność finansową w Szwajcarii i tworzy znaczącą trwałą wartość dla akcjonariuszy UBS” - cytuje "WSJ".

Credit Suisse w rękach UBS. Wartość przejęcia i wsparcie Szwajcarów

SNB udostępni bankowi UBS linię płynnościową do 100 mld franków. Dodatkowo szwajcarski rząd ma przeznaczyć do 9 mld franków na pokrycie potencjalnych strat związanych z przejęciem Credit Suisse.

Akcjonariusze Credit Suisse otrzymają 1 akcję UBS za każde 22,48 akcji CS, co - wg kursów z piątkowego zamknięcia - daje równowartość 0,76 CHF, czyli o blisko 60 proc. mniej, niż wynosił kurs rynkowy. Wartość transakcji sięgnie 3 mld CHF.

W poniedziałek o 9:30 akcje Credit Suisse spadały o 63 proc., do 0,69 CHF za walor, a UBS - o przeszło 14 proc., do 14,69 CHF. Przed godz. 14:00 akcje UBS odrobiły straty i wyszły nad kreskę.

Ponadto umorzone zostaną obligacje AT1 Credit Suisse o wartości nominalnej w wysokości 16 mld CHF. Mowa o tzw. "kokosach", czyli CoCo bonds - obligacjach kapitałowych. Te papiery dłużne są automatycznie umarzane (lub zamieniane na akcje) w momencie wystąpienia zdarzenia określonego w liście emisyjnym. Mechanizm ma na celu przeniesienie ryzyka upadłości instytucji na inwestorów (którzy są za to wynagradzani wysoką rentownością papierów), zamiast polegać na publicznej kasie, gdy zaistnieje konieczność ratowania będącego w tarapatach banku.

Liczne źródła twierdzą, ze UBS początkowo zaoferował w niedzielę kupno Credit Suisse za około 1 mld USD. Credit Suisse podobno odrzucił ofertę, argumentując, że jest zbyt niska i zaszkodzi akcjonariuszom i pracownikom, osoby znające sprawę powiedziały agencji Bloomberg.

Skoordynowana akcja banków centralnych

Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Japonii, Bank Anglii, Bank Kanady oraz Szwajcarski Bank Narodowy poinformowały we wspólnym komunikacie opublikowanym w niedzielę o "skoordynowanej akcji mającej na celu zwiększenie płynności poprzez istniejące dolarowe linie swapowe".

Dzięki tym umowom zagraniczne banki centralne mają możliwość pozyskania dolarów z Fedu (w zastaw za walutę krajową) i udostępnienia im bankom komercyjnym.

Pożyczka od banku centralnego Szwajcarii nie pomogła

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. Akcje Credit Suisse straciły w zeszłym tygodniu jedną czwartą wartości i zanotowały największy tygodniowy spadek od początku pandemii koronawirusa.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskich Silicon Valley Bank i Signature Bank.

W opinii analityków skala i potencjalny wpływ Credit Suisse na globalną gospodarkę jest znacznie większy niż w przypadku amerykańskich banków regionalnych. Wywierało to presję na szwajcarskie organy regulacyjne, aby znalazły sposób na połączenie dwóch największych instytucji finansowych w kraju.

Credit Suisse stracił około 38 proc. swoich depozytów w czwartym kwartale 2022 r. i ujawnił w opóźnionym raporcie rocznym na początku zeszłego tygodnia, że odpływy wciąż nie zostały zatrzymane. W 2022 roku bank miał stratę netto w wysokości 7,3 mld franków szwajcarskich. Przedstawiciele banku zapowiadali, że spodziewają się znacznej straty również w 2023 r.

Co z pracownikami Credit Suisse?

Według nieoficjalnych informacji CNBC, umowa daje UBS autonomię w zarządzaniu nabytymi aktywami według własnego uznania, co może oznaczać znaczną redukcję miejsc pracy.

Credit Suisse zatrudnia około 50 tys. pracowników, w tym ponad 16 tys. w Szwajcarii, a także zatrudnia tysiące osób w dziale technologii w Indiach i w Polsce.

UBS zatrudnia około 74 tys. osób na całym świecie. Jego bilans ma wartość 1,1 biliona USD i jest prawie dwa razy większy niż bilans Credit Suisse. 

Kryzys bankowy. To warto wiedzieć na ten temat:

PAP/BPL/Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
talmudd
cieszyć się trzeba ze bankruta "ratują"........& tłumaczą stadu owiec jak jest dobrze......wystarczy wygodnie rozsiąść się popcorn & .....oglądać ten cyrk ......LMAO


pstrzezek
To fenomen że dla niektórych użytkowników forum, jak np demeryta (kolejne wcielenie poniżej) niezależnie od tematu, winna jest jedna grupa etniczna. Nieważne czy to wojna, zaraza, inflacja czy przymrozki na wiosnę ;) To dość wygodne bo pozwala jednym komentarzem obdzielić każdy temat. Brawo demeryt. Rozwinąłeś się znacząco przez To fenomen że dla niektórych użytkowników forum, jak np demeryta (kolejne wcielenie poniżej) niezależnie od tematu, winna jest jedna grupa etniczna. Nieważne czy to wojna, zaraza, inflacja czy przymrozki na wiosnę ;) To dość wygodne bo pozwala jednym komentarzem obdzielić każdy temat. Brawo demeryt. Rozwinąłeś się znacząco przez te kilka lat:

dawid_gmyrek 2023-03-20 11:01
Rola żymskich szkodników Grynszpana oraz Summersa, którzy konsekwentnie blokowali wprowadzenie jakichkolwiek regulacji w tej kwestii, jest tutaj nie do przecenienia!
dawid_gmyrek 2023-03-19 12:21
Zemkewitz wygląda jak agent Mossadu :)
olmert2022-07-19 16:19
Czy w Bankierze jest zatrudniona choć jedna osoba o słowiańskich korzeniach?
olmert2022-05-16 11:30
Kosher Family Feud :)
demeryt_69 odpowiada pstrzezek 2021-09-30 18:08
Szykuje ten rodzinny 7-ramienny świecznik, bo Hanukkah już wkrótce :)
ej_czy_nie
To rusek a te wybeki Czarne Sotnie u nich publikują od 1905 więc to u nich nic nowego
itso_battlestar_point_g
a widzisz mylisz dedukcje z indukcją :)
eobywatel
a franek jednak zjeżdża na sankach a alpejskich szczytów...
https://www.bankier.pl/waluty/kursy-walut/forex/CHFPLN
itso_battlestar_point_g
ostatnia szansa na sanki :) u góry jeszcze śnieg potem błoto i na końcu kamienie hehe
eobywatel
a ciekawe czy państwo szwajcarskie po przejęciu "tajemnicy bankowej" zrobi remanent w papierach w poszukiwaniu zakitranej ruskiej kasy? bo ta kasa już pewnie wyciekła i zrobiła dziurę zatapiając bank ;) ale ślad w papierach czyja i dokąd wyciekła chyba został? co?
itso_battlestar_point_g odpowiada itso_battlestar_point_g
nie no jest im to na rękę przecież gmyrek słusznie pisze o instrumentach tam nie ma żadnego ryzyka a działanie jest celowe, sztuczna inflacja sztuczne przejęcia
itso_battlestar_point_g odpowiada eobywatel
oo oo właśnie świetne połączenie kropek
konik_garbusek
Faktycznie zjezdza, spadek o 0.17 % Katastrofa po prostu, Szwajcarzy sie nie podniosą, chyba przyjadO kupowac złotówki do Polski :))))))

Powiązane: Credit Suisse

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki