Co podrożało, a co potaniało w czasie deflacji?

Stało się – GUS ogłosił dziś, że w listopadzie zakończył się trwający od lipca 2014 r. okres deflacji w Polsce. Z tej okazji sprawdzamy, jak według tej samej instytucji kształtowały się w tym czasie ceny konkretnych produktów i usług.

(FORUM)

Pod niemal każdym z naszych ostatnich artykułów na temat statystycznej deflacji dało się znaleźć komentarz czytelnika, który twierdził, że produkty i usługi, które najczęściej kupuje, wcale nie tanieją. Wynika to z prostego faktu – roczna (czy miesięczna) dynamika inflacji CPI to tylko jedna, jedyna liczba, która nie jest w stanie oddać wszystkich zmian cen, we wszystkich regionach i nie jest dopasowaną do potrzeb wszystkich osób.

Można nawet powiedzieć, że wskaźnik ten służy (lub powinien służyć) głównie makroekonomistom i bankierom centralnym, a zwykli konsumenci sami najlepiej wiedzą, jak zmieniają się ceny produktów, które kupują. Innymi słowy – przeciętna gospodyni domowa w zakresie swojego własnego budżetu jest ekspertem o wiele lepszym niż cała armia statystyków. Więcej na ten temat w artykule publikowanym na rocznicę polskiej deflacji.

Deflacja w naszym kraju miała swoje źródła przede wszystkim w spadku cen paliw oraz (w pewnym okresie) niektórych produktów żywnościowych. Potwierdzenie obu tych faktów znaleźć można na wykresach, które oddajemy do Państwa dyspozycji. Jak jednak w czasie deflacji kształtowały się ceny wody, wizyt u lekarzy, cukru, telewizorów, ziemniaków, butów, a nawet ondulacji na zimno? Wszystko to i wiele więcej na poniższych infografikach, oczywiście na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego – warto skonfrontować je z tymi, które znają Państwo ze sklepów.

(Wykresy cen usług i towarów dostępne na drugiej stronie artykułu. Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej)

Wykresy cen usług i towarów dostępne na drugiej stronie artykułu

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Le

Ważne ,że Misiewicze budują kolejne słomiane Misie .. dla ludu..

! Odpowiedz
0 1 ~CzłonekUE

Ciekawe czy GUS jest jeszcze POLSKI?

! Odpowiedz
0 1 ~CzłonekUE

Większość POLSKI wyprzedana zagranicy BANKI,KONCERNY ZAGRANICZNE,MARKETY więc można ogłosić INFLACJĘ by zarabiać na Polakach.

! Odpowiedz
0 2 ~Janek

Leki w aptekach nie refundowane przez NFZ w okresie 2013-2016, ich cena wzrosła o 36%. W wielu grupach zwłaszcza u emerytów stanowią one pierwszą grupę wydatków, przed żywnością.
Patrząc na tą zmianę to nie jest deflacja tylko galopująca inflacja.

! Odpowiedz
3 1 ~kalafior

Przecież leki dla emerytów +75 są darmowe - paskudna dezinformacja w stylu TUSKA!

! Odpowiedz
0 1 ~roifalak odpowiada ~kalafior

Przecież tylko niektóre są darmowe dla emerytów +75 - paskudna dezinformacja w stylu PISSu!

! Odpowiedz
0 0 ~emeryt odpowiada ~kalafior

No wlasnie mam 77 lat, realizuje recepty i nie bylo zadnej bezplatnej pozycjii. DLACZEGO ?

! Odpowiedz
2 5 ~silvio_gesell

Ziemia drożeje 10% na rok i dlatego upada rolnictwo bo po co mamy ją uprawiać, jeśli zyski z trzymania jej odłogiem wielokrotnie przekraczają zyski z uprawy? Ciekawe, że nie ma tego na wykresie w artykule.

! Odpowiedz
3 9 ~pawel1

ziemniaki i cebula w tej samej cenie. Wiec jaka deflacja / infalcja. A tak na powaznie. Inflacja wynika z upadania na ryj PLN.

! Odpowiedz
1 9 ~Michal_

Akcje potaniały i indexy przede

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil