REKLAMA

Co podrożało, a co potaniało w czasie deflacji?

2016-11-30 13:12
publikacja
2016-11-30 13:12

Stało się – GUS ogłosił dziś, że w listopadzie zakończył się trwający od lipca 2014 r. okres deflacji w Polsce. Z tej okazji sprawdzamy, jak według tej samej instytucji kształtowały się w tym czasie ceny konkretnych produktów i usług.

Co podrożało, a co potaniało w czasie deflacji?
Co podrożało, a co potaniało w czasie deflacji?
fot. leaf / / YAY Foto

fot. / / FORUM

Pod niemal każdym z naszych ostatnich artykułów na temat statystycznej deflacji dało się znaleźć komentarz czytelnika, który twierdził, że produkty i usługi, które najczęściej kupuje, wcale nie tanieją. Wynika to z prostego faktu – roczna (czy miesięczna) dynamika inflacji CPI to tylko jedna, jedyna liczba, która nie jest w stanie oddać wszystkich zmian cen, we wszystkich regionach i nie jest dopasowaną do potrzeb wszystkich osób.

Można nawet powiedzieć, że wskaźnik ten służy (lub powinien służyć) głównie makroekonomistom i bankierom centralnym, a zwykli konsumenci sami najlepiej wiedzą, jak zmieniają się ceny produktów, które kupują. Innymi słowy – przeciętna gospodyni domowa w zakresie swojego własnego budżetu jest ekspertem o wiele lepszym niż cała armia statystyków. Więcej na ten temat w artykule publikowanym na rocznicę polskiej deflacji.

Deflacja w naszym kraju miała swoje źródła przede wszystkim w spadku cen paliw oraz (w pewnym okresie) niektórych produktów żywnościowych. Potwierdzenie obu tych faktów znaleźć można na wykresach, które oddajemy do Państwa dyspozycji. Jak jednak w czasie deflacji kształtowały się ceny wody, wizyt u lekarzy, cukru, telewizorów, ziemniaków, butów, a nawet ondulacji na zimno? Wszystko to i wiele więcej na poniższych infografikach, oczywiście na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego – warto skonfrontować je z tymi, które znają Państwo ze sklepów.

(Wykresy cen usług i towarów dostępne na drugiej stronie artykułu. Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej)

Wykresy cen usług i towarów dostępne na drugiej stronie artykułu

(Jeżeli nie widzisz interaktywnej infografiki, przejdź do wersji statycznej)

*W przypadku garniturów, telewizorów i biletów pociągowych doszło do zmiany obserwowanego produktu, stąd nagła zmiana ceny

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~Le
Ważne ,że Misiewicze budują kolejne słomiane Misie .. dla ludu..
~CzłonekUE
Ciekawe czy GUS jest jeszcze POLSKI?
~CzłonekUE
Większość POLSKI wyprzedana zagranicy BANKI,KONCERNY ZAGRANICZNE,MARKETY więc można ogłosić INFLACJĘ by zarabiać na Polakach.
~Janek
Leki w aptekach nie refundowane przez NFZ w okresie 2013-2016, ich cena wzrosła o 36%. W wielu grupach zwłaszcza u emerytów stanowią one pierwszą grupę wydatków, przed żywnością.
Patrząc na tą zmianę to nie jest deflacja tylko galopująca inflacja.
~kalafior
Przecież leki dla emerytów +75 są darmowe - paskudna dezinformacja w stylu TUSKA!
~roifalak odpowiada ~kalafior
Przecież tylko niektóre są darmowe dla emerytów +75 - paskudna dezinformacja w stylu PISSu!
~emeryt odpowiada ~kalafior
No wlasnie mam 77 lat, realizuje recepty i nie bylo zadnej bezplatnej pozycjii. DLACZEGO ?
~silvio_gesell
Ziemia drożeje 10% na rok i dlatego upada rolnictwo bo po co mamy ją uprawiać, jeśli zyski z trzymania jej odłogiem wielokrotnie przekraczają zyski z uprawy? Ciekawe, że nie ma tego na wykresie w artykule.
~pawel1
ziemniaki i cebula w tej samej cenie. Wiec jaka deflacja / infalcja. A tak na powaznie. Inflacja wynika z upadania na ryj PLN.
~Michal_
Akcje potaniały i indexy przede

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki