GUS: Koniec deflacji w Polsce

Okres deflacji w Polsce dobiegł końca – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Statystyczny spadek cen obserwowano w naszym kraju od lipca 2014 r.

W listopadzie ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w ujęciu rocznym i wzrosły o 0,1% w ujęciu miesięcznym - poinformował dziś GUS. Rynkowy konsensus, zakładał właśnie takie odczyty. W październiku GUS odnotował roczny spadek cen o 0,2%.

Według danych GUS deflacja cenowa nad Wisłą utrzymywała się przez 28 miesięcy - od lipca 2014. Największy spadek cen (-1,6%) odnotowano w lutym 2015 r. Był to pierwszy epizod deflacyjny w historii III Rzeczypospolitej. Obecnie natomiast po raz pierwszy roczna dynamika cen wynosi zero.

Warto dodać, że według Eurostatu deflacja w Polsce skończyła się już w październiku. Rozbieżność między oboma urzędami statystycznymi wynika z różnych sposobów obliczania – dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do obliczanego przez GUS CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Opublikowane dziś dane GUS to tzw. szybki szacunek – wyniki mają charakter wstępny i mogą ulec zmianie. Ostateczne dane za listopad GUS opublikuje 12 grudnia o 14:00. Wtedy też poznamy kompozycję zmian w CPI, czyli dynamikę cen w poszczególnych kategoriach produktów.

Dziś o 10.00 GUS opublikował szczegółowe dane o wzroście PKB  w trzecim kwartale. Zgodnie z oczekiwaniami, wskaźnik w górę ciągnęła wspierana programem 500+ konsumpcja, dołowały zaś inwestycje.

Chcesz dowiedzieć się, co potaniało, a co podrożało w okresie deflacji? Sprawdź na naszych infografikach.

Michał Żuławiński


Chcesz dowiedzieć się, co potaniało, a co podrożało w okresie deflacji? Sprawdź na naszych infografikach.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~tissol

Beka z tych którzy na podstawie jednego towaru stwierdzają że tak naprawdę to mieliśmy inflację. Akurat paliwa to zły przykład bo są bardzo wrażliwe na decyzje polityczne, bardziej niż np żywność.

! Odpowiedz
0 5 ~realista

Według mnie aktualnie występujące przeinwestowanie w gospodarce, zbyt duża konkurencja i nadpodaż produktów i usług będzie utrzymywać deflację w okolicach zera, a jak konsumenci będą wybierać najtańsze produkty i usługi to będzie występować dalej dobra deflacja. A jak wystąpi niewielka inflacja będzie to oznaczało dodatkowe opodatkowanie towarów i usług przez polityków i zła inflacja będzie dodatkowym podatkiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 8 ~tkm

Czyli teraz czas na hiperinflację. Takie będą skutki rządów pisioro-komuny

! Odpowiedz
1 7 ~LOLKOL

Przy naszym wskaźniku dzietności ? Nie wiesz o czym mówisz.

! Odpowiedz
0 13 ~Pawel1

Nie ma co sie cieszyc. P:LN spada na ryj to inflacja rosnie. Gospodarce raczej nie pomoze. Konsumpcja spadnie, export lekko wzrosnie. A dziadowac caly czas bedziemy. Trzeba jeszcze bardziej oszczedzac. i srube sobie przykrecic na wszystkim.

! Odpowiedz
11 9 ~123

Po to właśnie w Polsce otwierają się KAUFLAND,LIDL,BIEDRONKA,TESCO itp.by ogłosić w Polsce INFLACJĘ i podnieść ceny produktów by zagraniczni właściciele mogli zarabiać na Polakach.W strefie EURO ceny spadają w POLSCE ogłaszają INFLACJĘ.Wystarczyło raz oszukać POLAKÓW przy wejściu do UE,powtórka z rozrywki.Ciekawe ilu POLAKÓW wykończy ta INFLACJA UNIJNA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~Lik

Deflacja srraacja, jest wiele rodzajów deflacji, wśród nich jest i ta pozytywna, gdzie ceny spadają i pojawiają się coraz lepsze tańsze towary. Takiej deflacji nie było w Polsce. Występowała najprawdopodobniej deflacja pourazowa, czyli ta spowodowana wcześniejszą ekspansją kredytową, ludzie wyczuli zagrożenie przegrzaniem koniunktury, i nie zaciągali w dużej skali kredytów, pieniądze były w bankach, deflacja była spowodowana spadkiem kredytu, to była bardzo groźna sytuacja, mogło się skończyć głębokim kryzysem dokumentnie czyszczącym rynek. Teraz znowu dochodzi niby do głosu ekspansja kredytowa, bo redaktorzy zaczynają pisać o inflacji, ale jak ktoś tu wcześniej napisał gospodarka była zalewana masami pieniądza, gdyż M3 rosło i czy to była deflacja , czy inna zaraza trudno powiedzieć

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 15 ~pisie_kłamstwa

żadnej deflacji nigdy nie było to tylko ordynarne oszustwa pań i panów od GUSeł wspomaganych przez Smoleńską Sektę inflacja w solidaruchowatej III RP to kilkanaście procent np.autogaz tylko w ostatnich miesiącach zdrożał do około 2,5 zł ze 1,5 zł czyli około 60 % tyle samo podrożało masło
ps.nawet Pani Gosiewska nie wierzy w deflację tylko chce twardo 5 mln zł kolejnego smoleńskiego odszkodowania ze względu na biedę swoich dzieci (he,he)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~MacGawer

"Statystyczny spadek cen obserwowano w naszym kraju od lipca 2014 r."

Chciałbym też przypomnieć, że PiS wygrał wybory pod koniec 2015r. I tyle w temacie bredni jakie wypisałeś.

! Odpowiedz
4 8 ~pisie_kłamstwa odpowiada ~MacGawer

ale brednią nie jest że za Smoleńskiej Sekty tylko w trzech pierwszych kwartałach 2016 r. zadłużenie skarbu państwa wzrosło o ponad 68 mld zł, czyli o 8,2 proc.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil